Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Burhaniye - Ören

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında Yiğit Kocamanlar tarafından paylaşıldı.

1. Yiğit Kocamanlar

Yiğit Kocamanlar Yeni Üye

Kaldıgım yer burhaniye öreni biraz geçince biraz büyükce bir koy , buralarda ne olta atan var nede tekneyle acılan görebildim, gündüz şansımı denemek istedim ve klasik dip oltası 2 kancalı hazırladm ve yem olarak boru kurdu kullandm oltayı attıgım gıbı küçük vuruşlar alıyorum ,birde akşam denemek istedim şansımı aynı olta aynı yemle 2 tane mığrı yakalayabldm, çok sert vuruşlar aldım büyük ihtimalle bunlarda mığrıydı , karagöz ,cipura ,mır mır tarzında balık lar yakalamam ıcın ne yapmam lazım ve nerelerde avlanmam lazım , bildiginiz yerler var ise simdiden teşekkür ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ümit

Ümit Aktif Üye

4. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Örende limanda sabah hava aydınlanırken güzel karagözler yakalamıstım 1997 senesinde ve daha çok çeşit olacağınıda düsünüyorum
    Amcamın oğlu orda yaşıyor çok verimil bir bölge aslında.

5. Yiğit Kocamanlar

Yiğit Kocamanlar Yeni Üye

örende limana gittik ordada parmak kadar çipura yakaladm başkada hiçbirşey yok sorun bendemi acaba

6. umooth

umooth Aktif Üye

Önümüzdeki hafta ben de oralarda olacağım, tavsiyesi olan var mıdır?

7. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Ören sonrası birçok küçük koy ve sahil var. Bunlardan suyun dibinden boru geçen birinde kıyıdan 200 metre açıkta 16 metre derinlikten sonra açıldıkça 4 metreye kadar derinliğin azaldığı yerde ve çevresinde dibin engebeli olduğu, bazı küçük taşların bulunduğu yerlerde 0,5-1,2kg lık sinaritler bu mevsimde her gün var.

Bu koyların çoğunda saz şeklinde yosun var, derinlik az olduğundan yemi taktırmazsan 1 ay sonra poyrazlı günlerde levrek alabilirsin.
    Yem, suda yosuna takılıp kalmıyor fakat her çekişte yosun temizlemek zorunda kalırsın bu da tutma şansını yok ediyor. Bu nedenle yüzeyden gelen veya en fazla 40cm dalan sahte kullanabilirsin. Şu anda tüm sahillerde zargana tutanlar var. Ören'e çok yakınsanız Pelitköy sahillerine doğru ilerleyin. Nadiren çipura alanlar var. Pelitköy sınırları içindeki sahillerde 100 kişi olta atıyor, yarısı zargana tutuyor, haftada bir de bir kişi çipura yakalıyor.

Ören İskele limanı içinde de ispendekler dolaşıyor. Mendirek taşları üzerinden silikonla geceleri yakalayabilirsin. Ancak en büyüğü 1kg, çoğu sınırlar dışında olduğundan salmanız gerekir.

8. umooth

umooth Aktif Üye

Haritadan baktığım kadarıyla Denetko sitesinin biraz gerisinde altınoluğa doğru bir derenin denize karıştığını gördüm, orada at-çek denemeleri yapmaya değer mi?

A noktası kalacağım yer B noktası gözüme kestirdiğim avlak

[​IMG][/url][/IMG]

9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Askerseniz, B noktasına girebilirsiniz.[/INDENT] Sabaha karşı saat 3 te yolun bittiği yerde hemen girişte dere kenarındaki disconun müziği kesilir. Evet tam B noktası, Astsubay tatil kampının discosu. Derenin yüzeyine yansıyan yeşil renkli projektörün ışığı ise 5.30da kapanır ve dere içinde atlayan kefaller disco sınırına kadar gelirler.
    Derenin denize açıldığı yerin sağ tarafındaki yarım yay, üzerine plastik mantar geçirilmiş ip olup milletin daha fazla açılmaması içindir. Birkaç hafta önce dere ağzında yarım kilodan küçük bir sinarit yakalayıp saldık.
    Şu anda, derenin karşı sahilinde yeni yapılmış mendirek üzerinde olta sallayanları görürsünüz. Google Earth'te bu mendirek henüz yok. Derenin karşı yakasındaki beyaz renkli görüntü artık yok, kazılıp taşındı ve derenin ağzı daha geniş. Buradan ileri doğru uzanan mendirek kampa doğru kıvrılıyor. Sabah 6:30 dan sonra eline oltasını alan mendirek üzerinden dere içine ve ters tarafa olta sallayıp bu aylarda ıvır zıvır şeyler tutuyor. Gece saat 1 e kadar bu faaliyet sürüyor.
    Buralara uzaktan gelecekseniz 15 eylülü yani balık yasağının bitmesini bekleyin. Gırgır teknelerinin Ören iskelesi mendirekleri içine girip suyu ağlarıyla sardalya kokutmaya başladıkları zamanı. Liman içinden sardalya yemli oltanız, boş çıkmaz. En kolay yol bu. Zor olanı tüm koyun çevresini uygun saatlerde en az 3 kez denizden ve karadan tarayıp verimli yerleri bulmak. Bu da zamanı ve olanağı olanın becereceği iş. Biz 3 arkadaş Aktur'dan Akçay'a tüm sahili ve körfezin açıklarını türlü çeşit yemlerle taradık.
    Dere çok uygun bir yer olarak gözükmesine rağmen şimdilerde verimsiz. Sonra ne olacak bilmem. Mendirek henüz geçen kış yapıldı.

10. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Haritaya dikkatli bakmadan bir sonraki dereyi anlattım. Yazdıklarımı da silemedim.

11. umooth

umooth Aktif Üye

Teşekkürler çok değerli bilgiler için, yine de bir kez de olsa deneyeceğim, kısmet :)