Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bursa'da kıyı balıkçılığı bitiyor mu?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Ercan_hacioglu tarafından paylaşıldı.

1. Ercan_hacioglu

Ercan_hacioglu Yeni Üye

Arkadaşlar;

Kıyıdan avlanmak için en çok kullandığımız yerler olan liman ve balıkçı barınaklarına girişimiz tek tek yasaklanıyor ama ben burada bu konuda bir serzeniş dahi göremiyorum (acaba ben mi göremedim?). İşlerimden dolayı son zamanlarda forumlarda çok görünemesem de okumaya ve takip etmeye devam ediyorum. Hiç bir forumda bu konuda bir paylaşıma denk gelmedim.

Bursalı arkadaşlar bilir, Mudanya Arnavutköy Limanı bir zamanlar balıkçı barınağı idi, yat limanı ile karışık bir hal aldı adını ne koyduklarını dahi sormadım.. İlk zamanlar avlanmakla ilgili bir sıkıntı olmadığı halde zamanla burun kısmı çevrilip yelken kulübüne tahsis edildi, daha sonra hırsızlık, yat sahiplerinin rahatsız olması gibi bahanelerle gece balıkçılığına kapatıldı, en son gittiğimde gündüz dahi giremedim. Yasaklayanlara en derin saygılarımı sundum.

Geçen ay Narlı limanı ile ilgili yasak haberini aldım, sövmekten kendimi alamadım.... Detayları ve yasaklayanların mazeretlerini bilenler varsa paylaşmalarını rica ediyorum, sövmeyeceğim söz..

Bayramda da Trilye limanında akşam 5 ten sonra balık avcılığının yasaklandığını öğrendim. Zaten limanın çoğunluğu yatlara ayrılmış durumdaydı, biz onların yüksek sesle müzik dinlemelerinden, yatta mangal keyiflerinden, bilimum davranışlarından hiç rahatsız olmazken onlar neyden rahatsız oldular bilemiyorum ama, hırsızlık yaşandı mazereti çok geçersiz çünkü yatların olduğu kısmı ayıran tel örgüleri aşmak mümkün değil, dolayısıyla önce yat bölümüne kapıdan girenleri incelesinler. Gürültü oluyor mazereti geçersiz, çünkü biz dalga sesinden kendi sesimizi duyamazken onlar kendi gürültüleri içinde imkanı yok ki duyamazlar, eee ne kaldı? Elimizdeki oltadan mı korktular, sırtımızdaki çantadan mı?

Eğer bu gibi platformlarda birleşip doğru bir strateji belirlersek bu konuları aşabiliriz gibi geliyor. Eğer susmaya devam edersek limanlarımızın geri kalanlarını da kaybederek kıyıdan balık avlamayı unuturuz olur biter..

Hırsızlık ile suçlanmak zoruma gidiyor......
    Çevreyi rahatsız eden serserilerle bir tutulmak zoruma gidiyor.....
    Keyfi sebeplerle getirilen yasaklara kuzu kuzu uymak zoruma gidiyor......

Mevzuatı bilen, konuya hakim arkadaşlarımız muhakkak aramızda vardır, onlardan ve bu konuda hassas olabilecek herkesten yardım adına düşüncelerini paylaşmalarını istiyorum..

Haydi kurtaralım limanlarımızı....

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. oktay16

oktay16 Moderatör

Ercan abi merhaba. Bende bursalıyım, gece avına çok gidemesemde bahsettiğin limanların hepsinde mevsimine göre avlanıyoruz. İdda ettiğin duruma bende çok şaşırdım. Muhattap olduğun kişiler kimdir, doğru kişi ilemi muahattap oluyorsun bilmiyorum ama. Bir yalnış anlaşılma olabileceğini düşünüyorum.

4. Ercan_hacioglu

Ercan_hacioglu Yeni Üye

Mudanya ve Trilye'de tel örgü ile muhattap oluyoruz :) Narlı'da Su ürünleri kooperatifi aracılığı ile Jandarma olduğunu söylediler ben henüz gitmedim..

5. memati

memati Aktif Üye

evet narlı yasakmıs ama girenler oluyor gece sessizce trılyayada tel örgü çekilmiş ama ustunden atlanır sessizce en guzel çözüm bu baska bısey olmaz çunku adını bı yasak koymuslar nıye koyduklarını bılmıyolar neymıs bıkac bayana tacız bıde yatlarda hırsızlık bıde zarar vermısler yatlara hep bahane

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Yat limanı olan yerleri genelde halka kapatıyorlar. Nedenini anlamasam da şimdiye kadar saydırmaktan başka birşey yapmadım ben de..
    Avrupa'da da bazı yat limanlarını görme şansım oldu. Elimi kolumu sallaya sallaya dilediğim gibi gezince anladım burada kazıklandığımızı.

7. oktay16

oktay16 Moderatör

Yat limanlarına genelde tel örgü geriliyor. Mudanya iskelesinede bu sene yapıldı tel örgüler. Narlıya da geçen sene, Bu orda bulunan tekne sahipleri için zaten olması gereken bir güvenlik önlemi.

8. emrepasa

emrepasa Aktif Üye

yasahmış yasah :( bende duydum!

9. Ercan_hacioglu

Ercan_hacioglu Yeni Üye

Narlı'ya girmek zaten sorun değil, orada bulunduğun sırada şikayet üzerine Jandarma müdahalesi söz konusu. Jandarma gelene kadar takılırım falan diye düşünüp geldiklerinde keyfin bozulması mı bizim aradığımız? Ya da gelecekler mi diye sıkıntı duymak mı? Trilye'de tellerin üzerinden atlayarak kaçak girmek mi limana bize keyif veren? Mudanya'da çoğu zaman açık olan kapıdan geçip güvenlik görene kadar avlanmak mı?
    Askerdeyken bir kişinin yaptığını herkes çekerdi ama sivil hayat değişti mi? Bayanları taciz eden şerefsiz varsa kişiyi şikayet edip yakalatırsın alır 3-5 sene cezasını çıkınca gitsin bir daha taciz etsin isterse? Yatlardan biri oradaki bir balıkçının kayığına zarar verse tüm yatlara yasaklanacak mı bu liman? Ya da bir kişinin işlediği bir suç her zaman ait olduğu güruhu mu etkileyecek. Ve hatta tacizde bulunan balıkçı mı? Balıkçı olsa bile banane! Ben değilim. Sen de değilsin. Niye biz çekiyoruz cezasını? Hırsızlığı dikkate bile almıyorum keza yatlara zararı da öyle. Çünkü tel örgü içerisindeler ve üzerinden aşmak mümkün değil. Tel örgünün içindekilere baksınlar o hususlarda....

Yatları koruyan tel örgülerden bahsetmiyorum ben. Onlar tamamen ayrı. Narlıda zaten uygulama jandarma müdahalesi ile uzaklaştırma şeklinde. Trilye'de ise yatları koruyan örgülerin arkasında dar bir yol vardı ve biz taşların üzerinden veya o dar yoldan limanın istediğimiz bölgesine kadar ilerlerdik. Şimdi o tarafa geçmek için tellerin üzerinden atlamak gerekiyor ve şikayet olursa Jandarma müdahalesi muhtemel.

Arkadaşlar sanırım benim demek istediğimi sizler dahi tam idrak edemediniz ya da ben anlatamadım. Ben sadece kendim için bir şeyler istiyormuşum gibi hissetmeye başladım. Ben zaten 1 defa liman avı yaparsam 3-4 defa başka alanda avlanıyorum ve o alanlara ulaşırken çektiğim zahmet 50 tel örgüyü aşmaya bedel.. Narlıya gidersem zaten her 2 seferin 1 inde kayıkla çıkıyorum. Her seferinde kayıkla çıksam bir şey kaybetmem belki mangaldan başka(ona da çözüm bulunur) Mudanya derseniz saati 5 liraya istediğim kayık benim. Trilyede mendirekten atmam da başka yerden atarım.. Vs. vs.

Ama neden yasak olsun?

10. night fisher

night fisher Aktif Üye

Narlıya 1 ay önce dikenli tel döşendi,boşuna gidip dönmeyin.Trilyeye yeni döşenmiş.Trilyede,iskele ve limanın güney bölümü,çay bahçesi tarafı açık,mendirek tarafı kapalı.kumyaka ve g.yalının eli kulağında yasak geliyor.7 m tekne en ucuz kumyaka 2500 tl,balıkçı barınakları istanbulun yatlarının yatağı haline geldi,güzel para dönüyor.Kim takar üç beş çapulcu balık avcısının hakkını.
    PZVK ler,yat sahiplerinden dünyanın parasını alıyorlar,bir bekçiyle iş görmeye bakıyorlar.Çekmiş dikenli teli,işlem tamam.Hırsız kilitten korkuyomuda,dikenli telle durdurulacak.Olan balıkçının ağız tadına...

11. oktay16

oktay16 Moderatör

Son zamanlarda gitmediğim için sanırım durum farklı. Fakat ne yapabiliriz konusuna gelince.? bir önerin varsa, başvurulması gereken bir yer, imza toplama, vs. bursalı olan olmayan herkes destek verecektir. Konuyu kişiselleştirmek gibi bir durum yok, kimsenin bu şekilde düşüneceğini sanmıyorum.
    Benim anlamadığım taşlıklarda avlanma yasağı.:confused: