Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Büyük Ada'da Zargana Avı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında srdr tarafından paylaşıldı.

1. srdr

srdr Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar,

Gezmek amacı ile dün gittiğimiz büyük ada da biraz dolanalım dedik. Saat öğlen 2-3 arası balıkçı teknelerinin bulunduğu ilk iskeleye doğru yanaştığımda, birkaç küçük çocuk dışında avlanan kimse yoktu. Çocuklar çarpma ile eğlencesine gümüş ve kefal avlamaya çalışyordu. Biraz denize göz gezdirdiğimde 20-30 metre öte de Zarganaların dans ettiğini gördüm.

Ee zarganayı görüpte avlanmamak olmaz. Her ne kadar avlanmak amacı ile gitmemişte olsam, amatör ve fazlasıyla meraklı bir balıkçı olarak avlanmaya karar verdim. En yakın balık malzemeleri satan dükkandan. Bir adet zargana topu, 100 mt. misina ve çarpma iğnesini kapıp soluğu iskelede aldım. Önce çarpma ile 5-10 adet gümüş tutup zarganalar için yem hazırladım.

Ve zargana avım başladı. 3'lü çarpma iğnesine üçer adetten gümüşü takıp salladım oltayı. Ve ilk zargana 3. atışta takıldı oltaya. 2-3 saat için boyutları 30-40 cm'i bulan 7 adet zargana ile günü noktaladım. Tabi bir o kadarıda kaçırdım. Planlı bir av olmasa da güzel bir zargana avı oldu.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Merhaba Serdar, öncelikle hoşgeldin :)

Zarganalar için seni kutlarım. Fakat bir konuda bilgi vermek isterim.

Çarpma ile avcılığa Amatör balıkçılar olarak pek sıcak bakmıyoruz. Çünkü avlanırken tüm yaralanan balıkları kıyıya malesef alamıyoruz. Üç balık alıyorsak daha fazlası yaralı şekilde denizde kalıyor.

Onun için bu yöntemi kullanmaz isen sevinirim :)

4. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

hatta yemli av daha verimli ve de zevklidir bir keşfetmene bakar sonra harika avlara imza atarsın :D aramıza hoşgeldin

5. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Bence ipek (ibrişim) ile at-çekte yapılabilir.. İpeği kovalayan zarganalar eğlenceli bir av yapmanı sağlar.. Çokta verimli olacağını düşünüyorum.. Uç takıma 0.20 mm. misina kullanırsanız daha verimli olur.. Rasgelsin..

6. sabora

sabora Daimi Üye

Tebrikler Serdar Bey. Güzel av olmuş. (Hamdi Bey'in bahsettiği konu dışında.) Yalnız ben zargana için kullandığınız takımı tam olarak çözemedim. 3 lü çarpma iğnesine yem takıp, zargana topunun arkasına bağladınız, öylemi ? vede 3 iğneye de birer yem. Yani bir çarpma iğnesine 3 yem mi taktınız ?

7. srdr

srdr Yeni Üye

Hamdi abi öncelikle söylediğine katılıyorum, çarpma ile avın balıkların gereksiz yere telef olmasına neden olduğunu mantıklı olarak düşündüğümüzde bile anlamak mümkün. Fakat av biraz ani olduğu için bu şekilde oldu. Gümüş avını saymazsak balıklara pekte zarar vermedim aslında. Gittiğim balık malzemesi satan yer esasen bir krtasiye ve çeşitlilik az. Ben zaten amatör olduğum için zaganayı bu bölgede avlamak için en işe yarar malzemeyi sordum.O da çarpmayı önerdi, ipeği sordum, elinde olmadığını ve ada da kolay bulamayacağını söyledi.

Aslında çarpma ile av sayılmaz, çarpma ile sadece gözle görülür bölgeden bir miktar gümüş aldım. Gümüş sayısı çok olduğu içinde her iğneye birer tane takıp attım. Yani zarganaları normal metotla avlamış oldum. Zaten görüş mesafesinde oldukları için çok sorun olmadı.

Şöyle bir yöntem denedim; zargana topunun alt kısmına 1,5 metre civarında misina bağlayıp alt kısmına 3'lü iğneyi taktım. Gümüşleri de kafa kısmından iğnelere takıp gözle görülebilen zarganaların bulunduğu noktaya salladım. Zaten bu görüntü zarganalar için oldukça cazip bir yem olduğu için ya yemi alıp kaçtılar ya da takıldılar. Çok uzun kalamadım, kalsam daha fazla balık tutabilirdim. Fakat malum gezmek amacıyla gelmiştik ve gezmeyede biraz vakit ayırdık.

8. srdr

srdr Yeni Üye

Zargana avında ipek kullanımı aslında çok daha mantıklı fakat tam olarak ne şekilde kullanmak gerek. Mesela şöyle olur mu?:

ortaboy şamandıra------1 metre misina-------sarı fırdöndüye geçirilmiş ipek.

Biraz daha detaylı bahsetmeniz mümkün mü?

9. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

:eek: arkadaşım kusura bakma avını tebrik ediyorum ipek kullanımı nı anlatayım top 1,5 metre beden direk ipeği misineye takacaksınız keyifli avlar dilerim :D

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Serdar
    Yanlış anlaşılmaların asıl sebebi üçlü iğnelerden çarpma diye bahsetmen.
    Balığı çarptırarak almasanda iğnelerden çarpma diye bahsetmiş olmana hepimiz takıldık.
    Sonuçta sen yemle avlamışsın.

Klasik yemli av ve ipekle avlanmak için
    Zargana topunun arkasına atışta sana sorun yaratmayacak uzunlukta olabildiğince ince misina ve bu misinanın ucuna da fırdöndüsüz olarak ipek bağlayarak ya da ipek yerine 9-10-11-12 numara iğnelerden birine gümüşten şerit yem takarak avlanabilirsin.
    Her iki yöntemde de topu atıp yavaş yavaş çekerek avlanılıyor.

11. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Merhaba, öncelikle yanlış anlama için özür dilerim.. Çarpmayı yanlış değerlendirdim. Arkadaşlar nasıl bir takım kullanacabileceğinden bahsetmişler bana söyleyecek birşey kalmamış..rasgele..