Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

büyük paralar harcamayın, yazıktır...

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında erensoy tarafından paylaşıldı.

1. erensoy

erensoy Yeni Üye

Herkese merhaba,
    Siteye yeni üye oldum ve bu ilk mesajım...
    Aslında ben fırsat buldukça bozburun taraflarında yelkenli tekneyle haftalık seyirler yapıyorum... henüz kendi teknem yok, kiralıyorum... Hem akşamları demirlediğim koylarda meşgale olur, hem seyir esnasında teknenin peşinde bir olta gezdirir kısmetimi ararım, hemde ileride kendi teknemi aldığımda hazır takımlarım olur düşüncesiyle birazda forumları inceleyerek başladım malzemeler almaya...
    önce en güçlüsünden bir pen çıkrık ve okuma kamışı ( hayaller büyük tabi ) ,
    ardından bir çıkrık ve kamışı daha ,
    bir tane normal makina ve kamışı ,
    ardından 2 tane okuma makina ve 2 parçalı 2 tanede tekne kamışı ,
    Kasnaklı el oltalarını saymıyorum bile...
    hele aldığım sahteler, misinalar, iğneler, fırdöndüler vs. vs.
    anlayacağınız resmen bir servet harcadım...
    Bu arada boş durmayıp hangi balık için hangi takım kullanılır araştırıp, çeşit çeşit takımlarımı hazırladım...
    Derken bir araba dolusu balık malzemelerim ile geçtiğimiz mart sonunda bozburun civarında bir hafta tekneyle dolaştım... oradaki balıkçılar yem olarak sübye kullanıyormuş; bol bol yemlik sübyede aldım, ayrıca karideste aldım yanıma yem yaparım diye... sırtı çektim, jigging yaptım, yemli dip oltası attım, en pahallı sahteleri günlerce gezdirdim, denemediğim kamış, makina, misina, iğne vede teknik kalmadı.... Bölge desen balık cenneti ...
    Sonuçmu ; kocaman bir SIFIR :harika:
    Kendi kendimi birsürü bahaneler bularak avuttum.
    Bu arada iki kız babasıyım; biri 6 yaşında diğeri 13 yaşında...
    Benden görüp onlarda heveslenirse diye onlarada birer kamış+makina almıştım... 180 cm tele kamış 6 TL + 20 lik makina 9 TL (üzerinde misina sarılı geldi ) , anlayacağınız en ucuz ve en kalitesizleri...
    Geçenlerde hadi dedim, balık tutmaya gidelim... Gittik sazlıbosna baraj gölüne... Benim büyük kız hayatında ilk kez attığı oltayla 3-4 denemede orta boy bir sazanı kıyıya çekti... :harika:
    Bu tokat gibi beni kendime getirdi...
    Eve dönünce tüm pahallı malzemelerimi güzelce paketleyip kaldırdım... iki tane el oltası ve en ucuz kamışımla makinamı bıraktım... bundan sonraki denemelerimi bunlarla yapacağım :harika:
    Bir yıllık balık maceramı sizlere özetlemiş oldum. umarım bu işe başlayacak arkadaşlar ders alır da benim gibi bu malzemelere bir servet harcamazlar... Ustalara bir diyeceğim yok, uzun yıllarını bu işe verenler neyin kaçpara edeceğinide eminim çok iyi biliyorlardır... yalnız onlarada naçizane pekçok usta balıkçısının el oltası kullanmaya devam ettiğini hatırlatırım...
    Sonuç olarak; balık malzemelerine bukadar paralar harcamayın, yazıktır...
    Kısmetinicde varsa benim çocuk gibi toplamda 15-20 TL harcayarakta balık tutabilirsiniz...
    Herkese sevgiler, saygılar...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hoş geldin Murat
    Balık el oltası ile de, ucuz takımlarla da tutulabilir.
    Oltana iyi bir balık bindiğinde ucuz takımla, kaliteli takımın farkını mutlaka anlarsın. :D
    Senin hatan henüz hiç tecrüben yokken bu işe çok para harcamak olmuş.
    Üsteik yelkenli tekne ile balık tutmak hiç te kolay değildir. Süratini ayarlayamazsın, taşlara yeterince yaklaşamazsın, üzerinde duramazsın vs vs...

4. TROFER

TROFER Aktif Üye

benim yazımı okumamaışsınız :)

5. TROFER

TROFER Aktif Üye

6. erensoy

erensoy Yeni Üye

-agartan- hoşbulduk, evet söylediklerinizde haklısınız ama yelken birinci önceliğim...demirlediğim koylarda şişme botu indirip balıkta kullanabilirim... hız konusundada bir sorun olmaz,yeterki hangi hızda gitmem gerektiğini bileyim, istediğim hızı ayarlayabilirim ( yelkenciliğim balıkçılığımdan daha iyi )
    -TROFER- yazınızı şimdi okudum , yazık olmuş... ve anlıyorum demek istediğinizi... "Penn senator çıkrığı ve okuma 100 lbs+ kamışı" aynı mantıkla almıştım zaten ; enbüyük balığa hazırlıklı olmalıydım...

Acaba tek bir balık ve tutma yöntemine odaklanmak dahamı iyi olur du acaba...
    Zannedersem hatam oydu ; pekçok konuda olduğu gibi "herşeyi yapayım dersen, hiçbirini yapamazsın"...

7. turna

turna Aktif Üye

Önce her gittiğim yerde balık tutarım diye bir şey yok, balık boldur, geceden ay dolunaydır, o gün tek balık tutamaya bilirsiniz, Ama siz zaten hatanızı anlamışsınız, Güzel avlar sizin olsun.

8. TROFER

TROFER Aktif Üye

merhaba,

akdeniz ve saroz bölgesinde doğru yerlerde dişli balıklar bulabilirsiniz

9. furunotr

furunotr Aktif Üye

Demek ya yeteri kadar para harcayıp gereği gibi kaliteli takım almamışsınız; ya elinizdeki takım vuran balığa uygun değil; ya da siz bu tür balıkları tutabilecek tecrübeye sahip değilsiniz...

O orkinos dediğiniz balığın 100 kiloluğunu çamaşır ipi ve el ile tutan da var; yani ona bakarsanız hiç para harcamamak gerekir olta takımlarına...

Bence siz biraz daha tecrübelenip ondan sonra birtakım tavsiyelerde bulunmaya başlayın...

Eğer kullanmayı bilmiyorsanız dünyanın en iyi takımı olsa elinizde hiç kalır...

Özellikle orkinos gibi balıklara bu konuda epey bir tecrübe sahibi olduktan sonra gitmenizi selametiniz açısından öneririm; bu sene sanıyorum 200 kg.a yakın orkinos tutuldu ve daha büyükleri de olta koparttı; yani öyle siparişle gelmiyor bu balıklar; 10 kiloluğu da denk gelebilir; 100 küsur kiloluğu da; 200 küsur kiloluğu da; ve kesinlikle şakası, ihmali olmaz...

10. erensoy

erensoy Yeni Üye

:harika: :harika: :harika:

Demekki en az 3-5 bin daha harcamam gerekecek...
    Tecrübe konusuna gelince kızımdan biraz yardım isteyeyim, en azından bir balık tuttu o... Yani benden bir adım önde ...

Ha bu arada Orkinos ta nereden çıktı anlamadım... 200 kg lık balıklar filan... Böyle bir iddiada bulunduğumuda hatırlamıyorum...

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim...

11. furunotr

furunotr Aktif Üye

Ne harcıyacağınızın keyfiyeti tamamen size kalmış... Beni zerre kadar ilgilendirmez; ancak tekne ile açılıyorsanız ve büyük balığa yönelik olta kullanıyorsanız tüm takımların yeterince kaliteli olması gerekiyor haliyle...

Kızınızın balık tutması tecrübeli olduğu anlamına gelmez; o an kısmetidir tutar; belki bir daha sefere tutamayacak; belki ikinci kere de tutar; belki başka sefer tutamaz; onun için ona danışmayın mümkünse...

Orkinosu siz çıkarttınız ben değil; daha doğrusu çıkartamayıp kaçırmışsınız; bunu siz ifade ediyorsunuz; yukarıda bir arkadaşa diğer yazımı da okuyun diye tavsiyede bulunmuşsunuz; ben de bir önceki yazımı yazmadan evvel bahsettiğiniz yazıyı okudum; orkinos oradan çıktı işte...

Ben de değerli sabrınız için teşekkür ederim...:)