Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Büyük Taşhanisi-Lagos (12 Nisan 2012)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Yaz saati uygulamasına bayılıyorum. Bu sayade iş yüzünden gün ölmüyor. Mesaiden sonra şansımı deneyecek birkaç güzel saat kalıyor. Üstelik bölgenin insanı gibi balıkları da akşamcı olduğundan avlanmak için güzel fırsat oluyor. Tek problem eve geç kaldığım için yiyeceğim fırça.

İş çıkışı tekneye varmamla fora etmem bir oldu. Motorun ısınmasını bile beklemeden ufak ufak yolu arttırdım. Balık bulucuyu, kepçeyi, kamışları ve oltaları yoldayken hazırladım. 45 dakika kadar sonra av başladı. Derinliğin 15-20 metreler arasında değiştiği taşlık, kırmalık merada takılma riskini en aza indirmek için takımı 12mt'ye ayarladım. Dibin kum ve çamur olduğu yerlerde bu payı çok daha düşük tutuyorum ama YOZURI HYDRO SQURT'in 45tl'lik fiyatı çok can yakıcı olduğundan taşlık merada macera aramanın lüzümu yok diye düşündüm. İlk bir saat güzüm balık bulucuda, sürekli derinliği kontrol ederek dip sırtısı yaptım. Güneş kıyıdaki dağların ucuna varmışken ümitler de azalmıştı. Hava kararmadan limana bağlayayım diye dönüşe geçmiştim ki kamış ikiye katlandı. İlk başlarda dibe takıldığını zannetsemde balığın fişeklemesiyle hayecan başladı. Büyük olduğunu anladım ama bir terslik vardı. Zaman zaman takım dibe sürtüyordu. Balık taşların altına girmeye uğraşıyordu. 45lb çekerli kuşunlu misina ve 19kg çekeli SUFFIX kösteğe olan güvenle kalomayı sona dayayıp çuvalı çekmeye başladım. Tekneyi görünce yaptığı son fişeklemeyi kepçeyle karşılayıp içeri aldım.

Bu lagos türü için oldukça büyük bir balıktı(61 cm). Fotoğrafını çekmeyi beceremesemde ağzının içinde koparttığı paragat iğneleri paslı duruyordu. Yılların kurdu, meranın kabadayısı, benim sahte kalamarıma ve incecik misinama yenik düştü. Eve varınca önce fırçamı sonra yemeğimi yiyip bu hikayeyi sizlere yetiştirdim. Herkese rastgelsin.

Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü "Dünya Lagosları" bültenine göre Taşhanisi, grida ve kaya lagosu olarak bilinen bu balık derinliğin 80 metreye kadar olduğu çok çeşitli dip ortamında (kum, kaya, taşlık) yaşayabiliyor. Doğu Atlantik ve Akdenizde görülüyor. Maksimum 80 cm boya ulaşan balığın ticari değeri yüksek. Özellikle akdeniz balıkçılarının paragat ile yoğun olarak avladıkları bir tür. Bilimsel litaratürde "epinephelus costae" ve "epinephelus alexandrinus" olarak geçiyor. Gençlerinin 3,5 tane koyu ve dar çizgisi varken erişkin bireylerde bu çizgiler silikleşip altın leke ön plana çıkıyor. Detaylar için buradaki dökümanı okuyabilirsiniz.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Nisan 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Tolga

Tolga Aktif Üye

Akın Kaptan tebrik ederim. Akşam akşam okuduk güzel raporunu, baktık resimlere şimdi rüyamıza girecek.

Elleirne kollarına sağlık Kaptan.

4. trofemehmet

trofemehmet Üye

tebrikler süper av olmuş

5. caberia

caberia Aktif Üye

kaptan lagoslar yer değiştirmiş güzelde olmuş şansına tebrik ve teşekkür ederim paylaşım için ayrıca en alttaki bilgilendirme için tekrar teşekkür ederim kendi adıma her daim rastgele sevgiler

6. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

tebrikler akın abi:)

7. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

her biri ayrı ders niteliğinde raporlar teşekkürler kaptanım harika balık limitlere yakın irilikte güzel bir trofe bence :D fırça yemeye değer mi ?
    bence değer :D dahasıda ras gele kaptanım

8. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Süpersiniz sevgili Akın Kaptan.:)
    İlk aklıma gelen; ne lezzetli olur o taş balığı şimdi:D
    Bu arada nasıl pişirmeyi düşünüyorsunuz?
    Sevgi ve selamlarımla...

9. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

tebrikler akın abi, ayakkabılarla takım olmuş balık :) fotoğraflarda çok şık.

10. KORBEY

KORBEY Yeni Üye

Kankam gelsemde bi balığa çıksak beraber, özledim valla:)

11. löngöz

löngöz Daimi Üye

durmak yok,,seriye devam diyorsun...:)
    fırça yemeğe değer bir balık ,,tebrikler...:):)