Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Büyük yem,büyük iğne ve büyük Mercan. 16 Eylül 2011 Kuzey Ege.

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Orhan Küçükbiçmen tarafından paylaşıldı.

 1. Orhan Küçükbiçmen

  Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

  Kayıt:
  16 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1.509
  Beğeniler:
  27
  16 Eylül 2011 Kuzey Ege.

  Sevgili olta balıkçıları dostlarım,
  Mercan avları hakkında bazı görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum,
  Derin suda yemli takımlarıyla çok senelerden beri Kuzey Ege de Mercan ve diğer dip balıkları avlamaya devam ediyorum,bu yaptığım avlar bana her geçen gün daha değişik tecrübeler öğretmekte ve kazandırmakta , bundan evvel denize her açıldığımda çeşitli avlar yaparak günümü geçirirdim, şimdileri artık sadece tek av üzerinde duruyorum velhasıl olmayan balığın peşinde koşmaktansa, az da olsa dip su avlarımda bir kaç balık avlayarak bu güzel uğraşımı renklendiriyorum, son günlerde havalar gayet sakin geçmekte, bu zamanlarda mercan balığının hayli bol av vermesi gerekirken denizlerde dip su akıntılarının bir hayli fazla olması ve gün içersinde rüzgarların devamlı değişmesi balık avını çok etkiliyor, bu şekilde balık tutamayan tüm balıkçılarda nerede balık varsa oraya akın ediyorlar ve balık olan meralarıda onlar temizliyorlar.

  Evvelden sadece bir kaç mercan taşında avlanırken şimdi yüzlerce taşın kerterizlerini almak ve fırsat oldukça bu taşları aramak zorunda kalıyoruz, bu taşlarda sadece büyük mercanların peşlerinde koşturuyoruz, bu konuda son zamanlarda yaptığım çeşitli araştırmalarda büyük mercanların genel olarak hangi iğneye ve nasıl bir yeme ilgi gösterdiklerini izledim bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Normal olarak genelde mercan avlarında kullanılan iğneler 1/1 1/0 2/0 en fazla 3/0 dır, fakat gece avlanırken veya gündüz büyük mercan avlanmak istiyorsanız 4/0 veya 5/0 iğneleri denemenizde fayda var, takımı hazırlarken kösteklerin ve bedenin Flora Carbon misina olmasına dikkat edin, ben 035 veya 041
  Yo-zuri Mirage kullanıyorum, son avımda kullandığım iğneler ise
  Canelle 1535 z 5/0 bu iğnenin avantajları çok ilk başta hangi balık olursa olsun iğnenin açması gibi bir sorun olmayacak, 20 kg lık bir balığı çekecek güçtedir.

  Bu iğneye takacağımız yem mutlaka büyük yem olmalıdır, küçük yemleri küçük balıklar tükettiği için büyük balıkların yemi yeme şansı azalıyor, bu nedenle bu şekilde bir takım ile derin sularda büyük balık yakalama şansımız çoğalacaktır.

  Bu büyük iğnenin balığın ağzından çıkma şansı yok gibidir birde yemi tıklatırken o anda yapacapınız bir hamle ile mutlaka balığı çalma şansımızda çoğalacaktır.

  Büyük mercanlar, fangriler sabah erkenden güneş doğarken ve akşam üzerleri güneşin batım zamanında oltaya daha fazla saldırırlar, genelde fangri marcanlar bu saatlerde çok zevkli ve bereketli av verirler, hele gece avlanıyorsanız çok güzel mercanlar, fangriler, ıstakarozlar veya değişik büyük balıklar yakalayabilirsiniz.

  Mercan avına çıkacaksanız mutlaka havanın güneşli açık bir hava olması, rüzgarın esmemesi, denizin durgun ve akıntısız olmasına dikkat edin, kullanacağınız takımın ince misinadan olması ve kullanacağınız yemlerin mutlaka taze olması sizlere çok güzel bir mercan avı yaşatacaktır.

  Mercan hava ve deniz şastlarını müsait olduğu her zaman av verir ama balığın yeme olan ilgisi azalır, sabah erken ve akşam üzerleri gibi olmasada arada sırada mercan veya diğer dip balıklarından nasibinizi alabilirsiniz.
  Zaten bizler amatör olta balıkçıları için yenecek kadar balığımızı tutmamız bizlerin hedefi olmalı diye düşünüyorum yeterki bu av bize biraz balık, huzur ve mutluluk versin.

  Denizde olmak ve mercan avlanak çok güzel, dün sabah erkenden hem kahvemi yudumluyorum hem de denizi seyrediyorum, deniz rüzgarsız ve çok sakin tam benim istediğim bir hava, bu arada bir dilim üzerine terağı sürülmüş kızarmış ekmekte hanım tarafından getirilince çok güzel bir kahvaltı oldu.

  Denize açılmam lazım, ilk başta yemlerimi aldım dondurulmuş tuzlanmış sardalya kullanacağım, yeni hazırkadığım mercan takımlarımı ve kurşunlarımıda kovaya koydum, bu arada iki sişe 1.5 litrelik pet sişede donduğum sularıda yanıma aldım, bu suları bir kovanın içersine biraz deniz suyu koyarak tutmuş olduğum balıkları burada saklıyorum, buz gibi suda saatlerce sağlıklı olarak balıkları muhafaza etmekte çok işime yarıyor bunu da bilgi olaral sizlerle paylaşmak istedim, birazda yakıt aldım, biraz meyva ve suyumuda hazırladım, artık her şet tamam limana gidebilirim.

  Son hazırlıklarımı yaptım, yakıtımı depoya döktüm, teknemi çalıştırdım, ipleri çözdüm ve limandan çıkıyorum.

  Bu gün mercan avına bakacağım yem olarak sadece sardalya var onları kullanacağım, donmuş olan yemlerimi biraz ıslattıktan sonra yumşamaya bıraktım, bu yemler aynı zamanda tuzlanmış ve donmuş yemler , bu yemi nasıl hazırladığımıda sizlere anlatmak istiyorum. bu sistemi kendim biraz geliştirerek bu şekle getirdim.

  İlk başta sardalyayı iyice tuzluyorum sıraya dizerek düzgün bir şekilde iki kat gazeteye sarıyorum, bu şekilde derin dondurucuya atıyorum, artık balıklar su kaybına uğramıyor, tuzda bunların çok daha fazla donmasını engelliyor, bu balıkları taze olarak bu şekilde koyduğum zaman av sırasında da yemi hazırlarken balıklardan kan aktığını görüyorum ve balık aynı tazeymiş gibi sert ve hiç kendini bırakmıyor.

  Yemlerim hazır 10 adet kadar sardalyayı hazırladım bu sefer yemleri biraz daha büyük olarak kestim, bir sardalyadan üç yem çıkarttım küçük sardalyaları ikiye böldüm, balıkların kuyruklarını ve başlarını kesiyorum, bazen yem kalmayınca başları ilede balık tuttuğum oluyor, artık Midilli adasının yakınlarındayım tabiki bizim sularımızda,
  ilk deneyeceğim taş 99 metre bu arada denizi kontrol ettim her hangi bir ağ ve parekete olmadını görüyorum, besmeleyi çektim ve yemi dip mercan takımımı suya indirdim.

  Takımı şu şekilde hazırladım,
  bu takımımı 3 köstekli yaptım, her köstek boyu 12 cm her kösten arası boşluluğu 25 cm, yani iki köstek hiç bir zaman suya inerken bile birbirini bulmuyor, kursunun 5 cm üzerinde bir fırdöndü 5 cm sonra gelecek şekilde yemli iğnem ve sonrası iki köstek daha en üst tarafta bir fırdöndü ,
  sonrada elle kullandığım 070 gayet yumuşak kalıteli asso misina.

  Hava gün doğusundan çok hafif olarak esmekte, teknemi kendi haline bıraktım demir atmadan avlanıyorum, takımım dibe ardi biraz boşluğunu aldım, kurşun dibe değiyor tekrar yükseliyor tekrar değiyor bu şekilde avlanıyorum, daha ilk atışımda bir tıklama hisseder gibiyim ve bir hamle ile balık oltamda hen de hatırı sayılır bir mercana benziyor, bellimi olur bakarsın bir sinaritte olur neden olmasın diyorum kendi kendime,:) balık artık oltada birazda büyük bir balık şimdi yapacağım ilk iş fazla heyecanlanmamak ve ara vermeden misinayı çok ağır bir şekilde teknenin içersine toplamak, bu süre 99 metre derinlikte 10 dakikayı buluyor, burada acele etmemem lazım, şu anda yapacağım telaş ve acelecilik hemen balığı kaybetmeme neden olabilir, gıdım gıdım çekerek mercanın her kafa atışını parmağımda hissediyorum ve bu bana çok zevk veriyor, bu işin en güzel taraflarından biri de balığın tekneye gelişini seyretmek, balığı gördüm küçücük bir beyaz nokta, işte bu beyaz olan nokta çektikçe büyüyerek geliyor ve geldi,işte kocaman bir pembemsi, kırmızımsı çok güzel bir mercan, sonra iki tane daha aldım.:)

  İşte böyle güzel bir gün ve çok güzel bir mercan avı yaptım, sizlerle paylaşmak beni her zaman çok daha mutlu ediyor,sizlere de güzel belık avları dilerim, hepinize rastgele,:) sevgiler, hoşçakalın.:):):)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. ryetik

  ryetik Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  İstanbul - Samsun
  Orhan Ağabey sayende mercan avının inceliklerini öğreniyorum , kısmetime çok çeşitli avlar yaptım ama mercandan yana yüzüm gülmemişti ama inanıyorum bu tüyolardan sonra güzel mercanlar avlaayacağım. Tebrik ederim çok güzel bir av daha yapmışsınız..
   
 4. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.437
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Sevgili Orhan Ustam sabah kahvem ve sigaram eşliğinde oturdum keyifle bu güzel yazını okudum tadı damağımda kaldı desem yeridir ellerine sağlık:) Bizleri de götürdün mercan avına sanki bizler de oradaydık inan aynı keyfi bizler de yaşadık:)
   
 5. bahadir37

  bahadir37 Aktif Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  10 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  415
  Beğeniler:
  12
  tebrikler orhan abi çok güzel mercanlar gerçekten
   
 6. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Orhan Abi
  Gerçekten güzel mercanlar
  Afiyet olsun
   
 7. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Marmaris
  Çok güzel mercanlar. Ben ne yazikki bu balığın olayını tam çözemedim. Birgün bol verip başka birgün aynı noktada tek bir vuruş bile vermiyor. Taşalarda deneyince hani ve balon balıkları mercanlardan önce atlıyor. Kumda ve çamurda ise o kadar çok olmuyorlar. Orhan abinin bütüm raporlarına rağmen ben halen bu işi çözemedim. Anlaşılan 100mt civarlarını denemek lazım.
   
 8. Orhan Küçükbiçmen

  Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

  Kayıt:
  16 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1.509
  Beğeniler:
  27
  Çok teşekkürler sevgili Ramazan kardeşim, ilk başta sana da her zaman güzel avlar yapmanı ve gönlündeki balıkları tutmanı dilerim, bana göstermiş olduğun benim için çok değerli olan ilgin ve övgülerin için de kalpten sevgilerimi sunuyorum,:) yakında senin de yakında yüzün gülecek,:) bana göre zamanı ve havayı iyi ayarlıyorsan, taze yemi ve uygun takımıda kullanıyorsan zamanla mercanlarına sende kavuşacaksın,:) bu konuda bana kafana takılan bir şeyler olursa çekinmeden yazabilir, sorular sorabilirsin, ben burada sadece sizlerle paylaşmak için bulunuyorum, zaten burası da bir paylaşım sitesi olduğuna göre :):):) öyle değilmi..! sevgiler, hoşçakal.
   
 9. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  kutlarım Orhan abi mercanlar çok güzel,,,bölgeniz bu yönden çok bereketli maşallah....
  iyi avlarınızın devamı dilegiyle....
   
 10. cemsy

  cemsy Yeni Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  1 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  22
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  izmir
  ellerine sağlık orhan baba yine döktürmüş sün maşallah
   
 11. Orhan Küçükbiçmen

  Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

  Kayıt:
  16 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1.509
  Beğeniler:
  27

  Çok teşekkürler Selahattin kardeşim, birazda olsa bende bir işe yarıyorum galiba,:):):) her şey bir tarafa zaten paylaşmak için burada olduğumuza göre yaptığımız avlardaki mutluluğumuzu ve sevincimizi paylaşmak çok güzel, sevgiler hoşçakal.:):):)