Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

BUZ TUTMUS GOLDE SUDAK YADA LEVREK AVI YARDIM LUTFEN

Konu, 'Göller, Barajlar, Akarsular ve Diğer Tatlısu Avlakları' kısmında bahtiyar tarafından paylaşıldı.

1. bahtiyar

bahtiyar Yeni Üye

Arkadaslar merhaba forum kirliligi yaptiysam ozur dilerim arastirdim ama benim isime yarayacak bi bilgi bulamadim.
    Finlandiyada yasiyorum suan burda hava sicakligi yaklasik -30 derece ve yasadigim yerin 20 metre yaninda gol var.
    Burda benim en cok hosuma giden sudak ve tatli su levregi ben bu baliklari avlamak istiyorum.
    Benim size sormak istedigim su, suan golun ustu yaklasik olarak yarim metre buzla kapli, yaklasik 15 cm capinda delebiliyorum buzu ve su derinligi 13 -15 metre civarinda.
    Birakma yapmak istiyorum, misinayi actigim deligin ust tarafina sabitlemem mumkun.
    Disarisi dedigim gibi -30 derece disarida uzun sure kalmak imkansiz gibi birsey, birakma yapip her 2 saatte bir kontrol edebilirim ama burda imkani yok canli ufak balik bulmanin.
    Nasil bir dip oltasi, igne ve yem kullanabilirim bu sistem icin solucan bulma sansim var, yada birakma oltasi cansiz yemle, tavuk eti, ciger vs. gibi seylerle yapmak mumkunmudur ?
    Arkadaslar cok soru sordum ama yeniyim, yardimci olursaniz sevinirim tek hobim balik oldu bu aralar...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. caberia

caberia Aktif Üye

Gerçekten enteresan bir soru olmuş bizim için yada enazından benim için Türkiyede buz içinde delik açıp avlanan varmı bilmem ama sanırım çevrenizde balık tutanlar varsa onlarla bilgi alışverişine gitseniz sizin için daha verimli olur her iklimin kendine göre şartları vardır vede avlanırken bilinmesi gereken detayları mesela en basitinden biz derizki öyle yapacaksın boyle yapacaksın şu misinayı kullanacaksın ama ilk aklıma gelen -30 derece soğukta misinanın nasıl bir tepki vereceği bak şimdi merakım uyandı bunu ben bir araştırayım :D

4. Can_Ordu

Can_Ordu Aktif Üye

Buzun üzerine strafor tabanlı çadır kurup içinde ocak yakıp ısınan avcıları bir belgeselde görmüştüm. Misina konusuna gelince su +4 derecedir dışarısı -30 olunca olta ucunda buzlanma olabilir belki.
    Canlı yem için de pet şişeden tuzak kurup bekleyebilirsiniz. Solucana da vurabilir. Bir de silikon jigheadle dipte zıplatma yaparak da yakalayabilirsiniz. Bu iş için özel jigler kaşıklar varmış.

5. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

canlı yem olarak solucan mutlaka size avantaj sağlayacaktır can kardeşimin de dediği gibi su aslında o kadar soğuk değildir canlı balık ( yemlik ) için özek kapanlar var pinter diye aratabilirsiniz
    çok dışarıda duramayacağınızı belirtmişsiniz bunun için seğirtme seçeneğini unutalım :) gerçekten iddialı bir hava muhalefetiyle karşı karşıyayken öyle oturup kamışla oynamak çok ta zevk vermeyebilir
    30 luk bir misine ile güzel iğne tercihiniz bırakma oltanızı size güzel avlar sunabilir diğer yemlere gelecek olursak karaciğer tavuk eti yada bulunduğunuz yerlere özel balık hamurları var nette bulabilirsiniz size bir link vereyim belki işinize yarar orada buzda balık avcılığına dair videolar var tabii dillerinden anlarsanız çokta tüyo alabilirsiniz Northland Fishing Tackle:

6. roy

roy Aktif Üye

hocam -30 derecede ne isin var balikla falan. otur sicacik evinde :) o sogukta açtigin delik sen oltayi indirmeden hadi indirdin diyelim içeri girdin bakmaya çiktin geri donmus olacak :) üstüne çadir gerip içeriyi isitmadan zor o is bence

7. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

yaban tv de serüvencinin buzullardaki öyküsü programını defalarca izledim,orada yapılan avcılıktaki doğa şartları aynı anlattığınız gibi,el motorlu matkapla buzda delik açıyorlar oltanın ucuna küçük canlı balık veya fosforlu silikon balığa koku sürüp üzerinede ışık sıkıp delikten sarkıtıyorlar,olta mekanizmasıda yaylı bir aparat,balık vurunca hatta üzerinde mini bayrak gibi plastik birşey koymuşlar balığın vurduğu uzaktan bile anlaşılıyor,oralarda böyle aparatlar ve böyle avcılık yapanlar muhakkak vardır,onlardan tüyo alabilirsin