Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çanakkale'de bayram keyfi bir başkadır

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Faruk Usta tarafından paylaşıldı.

1. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

Sevgili dostlar bilenler bilir bilmeyenler şu anda öğrenmiş olur :)

Ben aslen Çanakkale'nin Çan ilçesinin Çomaklı köyünden,olan . İstanbul da yaşayan bir köylüyüm ..;)

Malum geçtiğimiz bayram Ramazan bayramı. bayramdan kasıt bizim lügat da bayram büyüklerin ziyaret edildiği ,rahmetli olanlar için dualar edildiği bir vesiledir.
    Ben bayram tatillerini fırsat bilip,sağa sola kaçmaktansa büyüklerimi ziyaret edip gönüllerini aldıktan sonra,sevdamız olan balığın peşine düşmeyi evla ve daha etik gördüğüm için,sağ olsun deniz anada bizleri boş çevirmedi... :)

Bayramın ilk gününde, üstümüze vazife olan görevleri yerine getirdikten sonra,kuzenim Mehmet ile beraber nasıl balığa kaçarız planları kurmaya başladık... :D Planları kurmamıza rağmen uygulamaya alamadık,bayramın ilk günü olması nedeniyle köyden kaçamadık,planlarımızı ertesi gine erteledik.Aşağıda görmüş olduğunuz fotoğraf 1913 doğumlu olan emekli öğretmen Ahmet Öztürk (Dedem) ' ün torunlarıyla çektirdiği bayram fotoğrafıdır...Allah hepimize böyle bir ömür nasip etsin...

Uploaded with ImageShack.us

Bayramın 2. Günü ;

Kuzenim Mehmet ile beraber içimizdeki balık sevdasını kimse artık engelleyemezdi soluğu Lapseki'ye 20 km mesafede olan Gürece Altı(Gürece Köyünün Sahil Kısmına Verilen İsim)'nda aldık.Akşam suyunda kuzen suya girdi,ve çıktığında 1 kefal 2 de mırmır ile akşam mangallık balığımızı çıkartmıştı.
    Fakat,benim azimle süren at-çeklerim,kuzenimin alaylı konuşmaları arasında sürerken bir yandan ona laf yetiştirirken Saltiga'ya atlayan ispendek akşamın sürprizini yapmıştı.Güneş henüz ki kızıl ışıklarını deniz üzerine bir kamçı gibi vurmaya başlamıştı ki, ilk ispendek kıyıdaydı.Boyunun ve kilosunun yetersiz olması sebebiyle bu misafir tekrar mavi derinliklere iade edildi...Gelen balıktan sonra dalmaktan bile vazgeçmeyi düşünen kuzenim İstanbul'a döndüğü anda bir at-çek takımı dizerek bana eşlik edeceğini anlatırken ve o alaycı tavırlarından vazgeçmişken,2. balık sahteye yapışmıştı.Makineden gelen kalama sesleri bu balığın öbüründen daha tecrübeli ve iri olduğunun kanıtıydı...Hava alaca karanlığa bürünürken bende akşamın volesini vurmakla meşguldüm.Kuzenimin nutku tutulmuş vaziyette,pür dikkat beni takip ettiğini fark ettiğimde çoktan paşa kıyıya gelmişti.Paşa kıyıya geldiğinde,kuzenimin söylediği sözleri aklıma geldikçe hala gülesim geliyor;"Ulan 2 saattir sudayım gele gele bu plastik parçasınamı geldin." diyerek akşamın espirisini patlatmış oldu.

Fakat o anda yanımızda fotoğraf makinesi olamamasından dolayı Paşa'yı fotoğrafa alamadık...Eve geldiğimizde ise,diğer kuzenim Ahmet(Dayımın Oğlu) çoktan mangalı ateşlemiş bunlarda balık çıkmaz biz köfteye talim edelim modunda köfteleri mangala dizmiş...Bu kargaşa içerisinde malesef balığımızı fotoğraflayamadık.

Bayramın 3. Günü ;

Sabah Suyunda yine denizdeyiz,Çanakkale'nin bakir ve katledilmemiş derinliklerinde kuzen yine dalarak sabah nasibini almaya başlamıştı...45 dk sonra yanıma geldiğinde mırmırlardan kolye yapmış şekilde kıyıya doğru yürüyordu..."Bu kadar yeter,denizde balık bırakmamışsın." diyerek espiri yapıyordum.

Eve döndüğümüzde 6 tane mırmır akşam yemeği için hazırlardı...Fakat Ben O mırmırlardan 1 tane bile yiyemedim küçük oğlum Oğuz'un ani ateş yükselmesiyle Biga devlet hastanesinde bulduk kendimizi...Ufak bir boğaz enfeksiyonu yaşadığını öğrenince içimiz rahatladı,fakat balıklar yalan olmuştu artık. :eek: Gürece altındaki maceramız küçük oğlumun bu sürpriziyle sona ermiş oldu.Ve Çan'a geri döndük ASSOS (Behram Kale) maceramızıda başka bir konuda yayınlayacağım.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebrikler Faruk abi:) Çok güzel vakitler geçirmişsin tüm aile birarada mükemmel vallahi:) Levrekleri göremedik sanırım köftelere kurban gitmişler :D Haftasonu kameramı elimden bi an olsun bırakmıcam anlaşıldı :)

4. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

Valla Selahattin yanarım yanarım ona yanarım benım koç gibi levrek güme gitti zaten hala kendisinden haber alınamıyor Akut'u arayacam valla :D:D kuzen gel beraber yıyelım bile demedi halaaaa:D:D:D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Eylül 2011
  5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Onun kılcıgı bile kalmamıştır abi sen umudu kes:D

6. tanbays

tanbays Aktif Üye

Ben levreğe levrek demem fotoğrafı olmayınca....:):):)
    Şaka bir yana bu tatda rapor yazabilen kaç kişi kaldı yahu. Ellerine yüreğine sağlık Faruk abi, Sen aradığında bende kuzeydeydim Talihsiz bir havayla karşı karşıya kalmıştık arayamadım kusurabakmadın umarım...

Küçüğüme geçmiş olsun iyileşmiştir umarım...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Eylül 2011
  7. hunter

hunter Daimi Üye

Faruk'cum merhaba,

Tebrik ederim öncelikle,Hem Bayram vesilesiyle aile büyüklerini ziyaret edip sevindirmiş,hemde kendi amacına kısmende ulaşabilmen çok güzel.

Mangal durumu nerede olursan ol senden ayrılamıyor ve her zamanki gibi eline çok yakışıyor :) umarım yakın zamanda hem beraber avlanabiliriz,hem sazlı sözlü bir şeyler ayarlayabiliriz.
    Selamlar.

8. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

afiyet olsun :D olmuş abi :D

9. onder

onder Aktif Üye

Tebrikler Faruk abi. Ufaklık için de geçmiş olsun. Ben de bayramı bayramlaşarak geçirdiğim için balığa pek bakamadım.

10. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Faruk usta tebrikler. Mırmırlar güzel. Levrek efsanesi devam ediyor.

11. Aybata74

Aybata74 Aktif Üye

Güzel bir gezi ve aile akraba ziyareti olmuş, Mangallar yanmış sohbetler edilmiş daha ne olsun :) Yeğenime çok geçmiş olsun Faruk abi..