Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Canlı yem ile Akya Avı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Şeğirtmede işler kesat. Balık var ama sadece takip ediyor. Ya bizim zokalar eskidi ve çekiciliğini kaybetti ya da bizim balıklar bu işi öğrendi. Ama galiba işin aslı ortalığın bol miktarda yavru balık dolu olması. Durum böyle olunca canlı yem sırtısından başka yapacak bir şey kalmıyor. Geçen hafta paylaştığım avlarımda olduğu gibi bu hafta da işin önemli kısmını canlı balık temin ve muhafaza etmek oluşturdu. Mercan yaptığını bildiğimiz kerterisleri lapa yakalama ümidiyle yokladık. Tabiki hep mercan geliyordu. Arada bir tane lapa ve bir tane de küçük iskarmoz (turna) alınca demiri toplamaya başladım. Yol boyunca balıklar ölmesin diye sürekli sularını tazeledim. Daha önce balıkların zokalarımızı takip ettiği ama ısırmadığı kerterize varınca çember tip (circle) iğneyi iskarmozun burun deliklerinden geçirip suya saldım. Yüzüşü diri ve dengeliydi. Uzun olta tarzında hazırladığım takımda üçlü fırdöndüye gelince 300 gr'lık iskandili suya saldım. 40 metre derinliğindeki taşa inebilmek için dur kalk yapmak zorunda kalsamda iskandilin dibe deydiğini hissedince rolantide ilerlemeye başladım. Çok geçmeden kalomasını çok gevşek ayarladığım takım cırlamaya başladı. 5-6 metre kadar kaçmasına izin verdikten sonra kalomayı sıkıp tasmaladım. Seğirtmede olduğu kadar net olmasada balığın vuruşları hissediliyordu. İskandile kadar aldıktan sonra takımın son 10 metresini elle almak zorunda kaldım ki esas zorluk bundan sonra başladı. O zaman balığın gerçek gücünü hissettim. o taşta daha önce aldığımız balıklardan biraz daha büyük bir akyayı salla sırtı yöntemiyle güverteye aldım. Çember iğne balığın ağzının kenarına, kemik gibi olan tarafına güvenle saplanmıştı. İğneyi pense ile bile zorla çıkardım. Halen takımda olan iskarmoz ilk darbeyi kesin bir şekilde kafadan almıştı. İkinci yem ile aynı yerden yaptığım geçişlere rağmen canlı lapa aynı ilgiyi görmedi.

Limana yaklaşırken iskele yakınlarındaki kalabalığı görünce onlara doğru yöneldim. Kalabalık son zamanlarda bizim rıhtıma musallat olan zargana azmanını kandırmaya çalışyordu. Yaklaşabildiğim kadar yaklaşıp birkaş fotoğraf ta sizin için aldım. Elimdeki ölü mercanlarlar ile kandırmaya çalışsam da hiç ilgilenmedi.

Herkese rastgelsin...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. converzange zone

converzange zone Aktif Üye

Akın Kaptan tebrikler.Tekrar güzel bir raporu okumak iyi geldi.Aksaz'a selamlar.

4. ahmetkerem

ahmetkerem Yeni Üye

Tebrikler Akın kaptan, güzel bir akya..:)

5. İrfan

İrfan Moderatör

Tebrikler Akın kaptan, güzel bir akya,sen bu işi biliyorsun ve hakınıda veriyorsun.:harika: senin tekneye anlaşılan livar şart oldu bol bol canlı yem sıtoğu yapman lazım.daha iyilerine rastgelsin.selamlar.:)

6. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

merhaba sanırım o azman zargana değil sırt yüzgeci cok büyük görünüyor bence zargana değil kılıç balığı olabilir selamlar

7. zafersat

zafersat Aktif Üye

Tebrikler Akın abi, sabrın sayesinde yine emeklerin boşa çıkmamış, artık biri akya diyince aklıma sen geliyosun. Bu aralar bizde de seyirtme siftahsız geçiyor, zannederim bizde geleneksele döneceğiz. Rasgele...

8. zafersat

zafersat Aktif Üye

Bu arada zargana azmanını o durgun suda kandırmanın tek yolu fly gibi geldi bana ama çok rağbet varsa kesin bikaç kişi kancalayıp kaçırmıştır, çoğu takıma aşinadır bence. Tabi şuda bir gerçek teknenin dışında daha güzel görünüyor.

9. Volkan

Volkan Daimi Üye

Akın abi tebrikler, jig işi bu aralar verimsiz sanırım. Geçen senelerde bu zamanlar da jig için durum aynı mıydı?

10. AKIN KAPTAN

Sağolun Serkan Bey.

11. AKIN KAPTAN

Teşekkürler.

Livar için kendim bir çözüm bulmayı düşünüyorum. Büyük bir çöp kovasını sabitleyip denizden sintine pompası ile su çekeceğim. Livarın yerini tutmaz ama en azından biraz daha uzun dayanırlar.

İnşallah öyledir. Ama kılıç kısmı çok kısa. İnternetten resimlere bakınca kılıça benzetemedim. Keşke yakalayabilseydim.

Girmediğimiz bir o iş kaldı. Şimdi bana fly takımı aldırtçaksın.:) O balık sanırım yumurtlamak üzereydi veya başka bir sıkıntısı vardı. Yoksa bu kadar gürültülü ve sış sulara sokulacağını pek tahmin etmiyorum. geçen sene yine bu zamanlarda bir çift gelmiş, 3-4 gün kadar görüldükten sonra gitmişti. O zaman millet elinde zıpkınla kovalıyordu bunları. Allahtan kimse yakalayamadı.

Bu aralar kötü. Ama iyiki öyle. Bizi yeni yöntemler denmeye dolayısıyla heyecanımızı hep üst seviyede tutmaya zorluyor.