Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Canlı Yem ile Akya(çıplak) Avı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Uzun süredir balık durumları çok kötü. Bunaltıcı sıcaklar yetmezmiş gibi denizin de keyfi yok. Ne canlı yem, ne sahte, ne de JIG, hiçbiri iş yapmıyor. Artık ayda 2 veya 3 balık tutabilir oldum. Balık bu kadar seyrek olunca en iyi yöntem canlı yem. Özellikle bu mevsimde ortalıkta bol miktarda yavru balık olduğundan nazlı trofeleri ikna etmenin tek yolu onun ağzına layık bir canlı yem bulabilmek. Ne yazik ki canlı balıklarda da bilindik formül geçerli. Birşey kolayca ve bolca bulunuyorsa değerini kaybediyor. Örneğin kolayca tutulabilen hani veya ispari akyaları kandıramıyor. Ama daha nadide olan lokum, zargana, yavru turna veya tırsi altın değerinde.
    Bugün çapari ile yemlik balık aradım. Ama Marmaris civarında çapari ile avlanacak bollukta istavrit, kolyoz veya tırsi olmadığından çaparinin alt iki iğnesine tavuk eti ekledim. Böylece dipten lokum balığını kandırmaya çalışırken , orta suda nadiren denk gelen yemlik balıkları aradım. Denemelerim başında güzel bir lokum balığını kandırıp canlı sırtıya başladım. Ama bu güzel yem 15 dakika içinde ölüp katılaştı ve dönmeye başladı. Bu sefer çapari avcılığına devam edip tırsi yakaladım. Ancak bu narin ve nadide balık daha elimdeyken yaşamayacağını belli etti. Alltan ağırlıklı zoka tipi bir ağız iğnesi ve 4/0 numara hırsız iğneli takım ile taze ama ölü tırsiye dengeli bir yüzüş sağlayıp dip sırtısına başladım. Artık güneş batmakta ve ümidim tükenmekte iken özlediğim mücadele başladı. 3 kg civarı akya oldukça sığ suda yakalandığından çok keyifli mücadele verdi. 19kg çekerli 0.50 suffix misinanın kalitesine ve tazeliğine güvenerek mücadeleyi 10 dakikada bitirdim. Gerisi malum. Hepinize rastgelsin.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın,
    Denizler kurudumu derken sonunda kandırmayı başardın bir Akya'yı.
    Umarım devamı da gelir.
    Rastgelsin

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Akın, balıksız günlerin ardından kısmetine güzel bir Akya gelmiş :)

5. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Akya,teknenin döşemesinde kapaklık,harika bir poz vermiş.
    Güzel detaylar için de teşekkürler kaptan.

6. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

tebrikler kaptanım denizler demek ki her yer de aynı :) o kadar sıcak ki balıklar kuzeye tatile gitti diye düşünür oldum ne yemli avlarda nede spin avlarında hiç bir aksiyon yok bu hafta :D buralar böyle ise güneyi tahmin edemiyorum :D güzel bir kaya ile deneyimlerinizin ödülünü almışsınız tebrik ederim

7. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın abi ekmeği yine taştan çıkartmışsın sanırım suların sıcaklığından olsa gerek bu balık kıtlığı umarım ilerleyen zamanlarda çok daha güzel avlar senin olur rastgele:)

8. Glenium34

Glenium34 Aktif Üye

Elbet herzaman aynı verimi alamayız bu durumda kendimizi sırf balık tutmaya koşullarsak zevk alamadan döneriz balıkçılık sabır işi ve en küçük güzelliklerden en büyük mutlulugu yakalama sanatıdır zaten.Etrafımızdaki güzelliklerin tadını çıkaralım dostlar.

Kutlarım Akın Kaptan neşen ve bereketin eksik olmasın.

9. AKIN KAPTAN

Sağol Şeref Abi. Umarım gelir. Trança vaktine az kaldı. Şimdi onu bekliyoruz.

10. AKIN KAPTAN

Sağolasın. Bu yaz gerçekten çok kötü geçti.

11. AKIN KAPTAN

Teşekkürler Emre Bey. Akşam saatine kaldığından diğer fotoğraflar berbat oldu.