Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Canlı Yemle Akya ve Lagos Avı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Artık sıcaklar insafa geldi. Teknede sırtı yapmak eziyetten keyfe dönüşürken tek olumsuzluk gittikçe azalan balık durumları. Bu mevsimde yazılı orkinos nispeten bol ve kolay av veriyor. Büyüme telaşındaki balıklar hızlı çekilen çaparilere dayanamayıp atlıyorlar. Denizin tazılarından birini yakaladağınızda onu dikkatli ve yavaşça çekmeli, güverteye alınca yere koymamalı, ıslak havluya sarıp hazır bekleyen uzun oltaya iliştirmeli ve en nihayet hızlıca suyla buluşturmalısınız. Yemlik balığı uzun oltaya takarken ön iğneyi balığın açık olan ağzından içeri sokup üst damağının kemikli yerine oturtun. Arka iğneyi balığın anal yüzgecinin hemen önüne iliştirin. Eğer ön iğneyi balığın ağzını kapatacak şekilde (üst ve alt çeneyi birbirine mühürleyecek şekilde) takarsanız yemlik balık kısa zamanda boğulacaktır. Diğer bir yöntem ön iğneyi burun deliklerinden takmaktır. Daha etkilidir ancak tek kusuru kuvvetli bir balık iğnelere denk gelmeden yemi ısırırsa iğne burun kemiğini yırtıp çıkar. Onun için ben daha riskli olmasına rağmen sert üs damağa içten takmayı tercih ediyorum.

Gelelim bu avlara. 15 Ağustos'tan itibaren fırsat buldukça çıktığım avlarda yem olarak yazılı orkinos kullandım. Şu anda tam tarihlerini hatırlayamasamda kabaca 3 avda 1 kere balık tutabildim. Yemlik balığı yakaladıktan sonra akya yaptığını bildiğim burun ve taşları yokladım. Bu taşlardan 20 mt'den daha derin olanlarda avlanmadım zira bu değerli yemlik balık derine inip çıkınca kolayca ölüyor. Yine akyadan ümidi kesip lagos için yaptığım dip sırtılarında hırsız iğneyi yanlış yere taktığım ve küçük kullandığım için birkaç defa balık kaçırdım. Bugünkü avımda hırsız iğneyi 4/0 numara kullanarak resimdeki beyaz lagosu dudağının kenarından yakalayabildim. Anlaşılan av lagos olacaksa hırsız iğne en az 7/0 veya üçlü iğne olacak.

SUÇLUNUN DİŞ İZLERİ

SALDIRI KAFADAN VE KARINDAN GELMİŞ

SUÇLUNUN KENDİSİ

Akylar(sarıkuyruk, çıplak) hiç nazlanmadan yazılı orkinosu gırtlağına kadar yuttuğundan yakalaması daha kolay. Ancak onunda mücadelesi çetin. Üstelik oldukça sığ suda yakalanan akyaların misinayı kayalıklara sürtmesi an meselesi. Bunlar da kaçamayanlar.

Herkese rastgelmesini dilerim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Eylül 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

paylaşım iiçin teşekkürler

4. Alperen

Alperen Yeni Üye

Gerçekten güzel akya, rastgele :)

5. seagull

seagull Üye

kaptan tebrikler. paylaşım da balıklar da güzel. eline sağlık. giderek darısı en büyük akya ya rasgele

6. helaldılı

helaldılı Aktif Üye

Tebrikler az ama öz

7. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Bu güzel ve ustasından bilgiler için ellerine sağlık Akın kaptan, bu bilgilerden ben de faydalanacağım yavaş, yavaş senin de dediğin gibi canlı yem ile uzun oltaya dönüyorm zira balık yok denecek kadar az.
    Tekrar bu güzel balıkla donattığın avını tebrik ederim.
    Sevgiler hoşça kal.:):):)

8. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Teşekkürler. Hepinize rastgelsin.

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın
    Her zamanki güzel avların ve yine her zamanki birbirinden değerli tecrübe edilmiş bilgilerin için teşekkürler..
    Her zaman rastgelsin..

10. sabora

sabora Daimi Üye

Tebrikler Kaptanım. Avlarını ve raporlarını zevkle izliyoruz.

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Kaptan, tecrübelerin ile balığı bulmuşsun. Bu tecrübeleri bizlerle paylaştığın için teşekkür ederiz.