Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ÇAPA , HALAT , ZİNCİR , YARDIM

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında emreersoz tarafından paylaşıldı.

1. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

merhaba arkadaşlar ;

tekneyi aldıktan sonra yardımcı malzeme ve olta takımları belirleyip alma işi hızla devam ediyor.size danışmak istediğim şu ;

4.50 teknem için ( boş ağırlığı 250 kg ) 10 kg bir çıpa seçtim....zinciri en az 5 m tutacağım..halat ise en az 100 metre olucak..öncelikle bu konuda bir fikriniz varmı.yanlış yada eksik yapıyorsun dediğiniz yerleri paylaşırsanız sevinirim.

diğer konu ise şu ; zincirde çap ne olmalı ??? ...halatta çap ne olmalı ?? .... bu malzemeleri galvanizli olarak seçeceğim.hem uygun fiyat .hemde acemilik.taktırıp koparma riskine karşı...bunları temin için önerebileceğiniz bir yer varmıdır...? karaköy perşembe pazarı diyorlar ama..rahat rahat danışıp alabileceğim yer olursa cok daha rahat olur...

son sorum ; birde benzin filtresi ( su ayırıcı ) hakkında yardımınızı rica ediyorum... hangi marka tavsiyeniz olur..hangi model..ve nereden alabileceğim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. RIBAK

RIBAK Yeni Üye

Emre kardeş,
    2012 ağustosta suya indirdiğimiz bir arkadaşın tekne boyutları şöyle,
    44 feet
    11600 kg

27 kg bir çapa ve 100 metre kalibre 10 zincir var.

1 metre kalibre 10 zincir 2,3 kg
    zincirinin tamamını salsa bile tekneyi stabil tutan ağırlık,
    50 metresinin serili olduğunu varsayalım 50 metreside eğimle tekneye geliyor olsun .

Toplamda 230 kg zincir 27 kg çapa ağırlığı,

Sizin teknenize bu güvende kullanılması gerekli ağırlığı hesaplarsak;

5 kilo 530 gram.
    ağırlık size yeter.

Hadi biraz güven payıyla,
    bu ağırlığı tekneniz için detaylandırırsak
    3 kg bir çapa
    ucuna da 5 metre kalibre zincir yeterli

1 metre kalibre 8 zincir 1.4 kg
    5 metresi 7 kg yapar.
    toplam ağırlığınız ise 10 kg olur.

Kalibre zincirin ucuna da maksimum 10 luk halat bağlarsanız,
    ırgatınızın olmadığını varsayarak söylüyorum,
    atma çekme işleminde rahat edersiniz.

Sizin düşündüğünüz toplam ağırlık 17 kg idi.

Arada 7 kg fark var ne gibi avantajım olur derseniz.
    gün içinde merada yer değiştirme işlemi 2-3 bazen 4-5 kere oluyor,

halatın da su emmesiyle artacak ağırlığınıda düşünürseniz
    bu zincir çekme işi sizi hem gereksiz yoracak hemde
    belinizi incitmeniz olasılık dahilinde olucaktır.

Tavsiyem 3-5 kg bir çapa ucuna 5 metre kalibre 8 lik zincir
    ucunada 10 luk halat yeter.

Sizin tekneyi bırakın,
    benim teknem 24 fet
    7,5 kilo delta tip çapam
    10 metre kalibre 8 zincirim,
    ucunda da 10 luk halatım var,
    halat çekebilen kavaletaya sahip bir ırgatım var.
    teknemin toplam ağırlığı 3500 kg

Hemen hemen balık tutulabilecek her havada güvenle demirleme yapıyorum.

sevgi ve saygıyla

4. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

merhaba abi. detaylı ve net cevabın için teşekkür ederim.7kg fazladan kurtardın beni :) ben serbest dalış ve zıpkın avı yaptığımdan mera değiştirmem sık olacak..çapa çekmek için ırgatım yok ancak duba kullanacağım ve burda öğrendiğim bir yöntemle zinciri toplayacağım mera değiştirirken.

5. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

ben de kendi kullanımıma dair bir şeyler anlatmaya gayret edeyim. biliyorsun bende de 450 cm tekne var ve koşullar benzer.

iki hususta uyarıda bulunayım önce.

1.karaköy'de perşembe pazarında satılan burun makaralarından al. ben vidalanan yeri paslanmaz, dönen makara kısmı sert plastikten olandan aldım. fizikte makaralar-palangalar konusunda okuduğumuz basit makara, yükü azaltmıyor, düşeyden yataya alıyor. ucuz. 10-15 tl gibi kalmış aklımda. bu minicik aparat çekiş yönünü değiştirdiğinden çok daha dengeli bir şekilde çekmeni daha az yorulmanı sağlıor. burunda durup çapayı çekmek başka, burun livar arası boşlukta ayakta durup, ayaklarını omuz genişliğinde açıp belinden kuvvet alarak çekmek çok başta. teknelerde standart olan bir çapa bağlama aparatı var, koçboynuzu olabilir adı. onun hemen yanına vidalarsan bu dediğim makarayı, uzun mesafeden çekerken yorulursan bir tur koçboynuzuna sarar dinlenirsin. basit ucuz ama yararlı. burunda fiber kalındır, ben somun civata da aldım, paslanmaz vida da aldım, vida attım, somunu alttan tutacak yer yok bende, sende anaktarla tutacak yer varsa öbürü daha sağlıklı (hatta en sağlıklısı cıvata - fiber - az geniş pul - somun), ama zannediyorum yoktur.

2. çapa bağlama yöntemi. bu hususu ısrarla araştır. şimdi en doğru bilgiyi ben veremem diye ben sana hazır bilgi olarak sunamayacağım. bu hususta benden deneyimli denizciler burada yazsın ben de yarım yamalak bilgilerimi tazeleyeyim. kabaca başıma geçen sene gelenleri anlatayım, nasıl çözüm bulunduğunu söyleyeyim. o çözüm bile yetersiz ama idare ediyorum.

ağabeyimizin verdiği bilgiler gibi halat kalınlıklarını ve bakla çaplarını ezberden bilmiyorum. ben kullandığım çapı el alışkanlığı ile bilip, gidip aynısından alıyorum. iki adet çapa kullanıyorum ve bunun gerekli ve önemli olduğunu düşünüyorum.
    çapa türlerini incele, danfort bruce vb. ama yine gidip 4 kulağı açılır kapanır standart çapalardan alacaksın. derler ki, kapanmayan tel şemsiye çapalar midyelik-kayalık yerler için daha iyi, ancak ben baş altında ona yer ayırmanın zor olduğunu düşünüyorum. zaten sorunlar midyelik -kayalık yerlerde başlıyor.
    çapalarımdan biri 6.5 kg, zinciri ölçmedim ama 5 mt'den az uzundur. zincir paslanmaz baklaları iri avucu dolduruyor ve bu pek pahalı bir şey. diyelim çapa 45 tl olsun zincir 300 tl. bana bir ağabeyimin tekne hediyesi. ha gerek var mı, uzun süre kullanıp değiştirmemek için gerekli olabilir, durumun varsa, benim yoktu hediye edildi. paslanmazlar da malzeme olarak kalite kalite 304 var 316 var. benim zincir az da olsa paslanıyor ama renk değiştiriyor yer yer içine işlemedi, tuzlu suya hiçbirşey dayanmıyor. zincirini kullanımdan sonra tatlı su ile yıkayan kişi de hiç görmedim.:) zincirin ağırlığı çapadan çok daha fazla. senin aldığın yanıta bakarak 6.5 kg çapaya bile gerek yokmuş. bakla çapını tam bilemiyorum, avucu dolduruyor diyorum, bilsem yukarıdaki hesapla ağırlığını bulabilirdim, ama çapadan oldukça fazla bunu çapa yerdeyken sadece zinciri tutarken bile anlıyorsun. aardındaki halat 50 mt. yanımda bağsız olarak 50 mt daha halat bulunduruyorum sarılı halde.

diğer çapam 3.2 kg. üzerinde 5 mt diğerinin yarısı kadar baklaları olan standart zincir var, yine çapı diğerinin yarısından az fazla 25 mt halat var.

iki çapanın sebebi ve gerekliliği çok. başlayalım.

diyelim ki 25 mt civarı kumlukta demirlemek istedin. ana çapayı kullanıyorsun. zaten 50 mt halat acak 25 mt derinlikte güzel bir açıyı buluyor. belki 30 mt derinlikte de tutar ama daha fazla değil. o yardımcı 50 mt halat (sarılı duran) da bunun için (daha açıklıkta kendini tutman için) lazım. ben daha açıkta demirlemiyorum ama gerekirse diye o yanımda duruyor. ayrıca başka tekneye bağlanmak vb bir sürü iş için boş bir halatın olmalı. hep en kötüsünü düşün. de ki 35 mt derinliktesin motor bozuldu. rüzgar da poyraz. seni açığa atmaması için diğer yedek halatı da bağlayıp verirsin suya, de ki tutmadı (tutar da bence) yavaşlatır, bari uçup gitmezsin.

diğer çapa ne işe yarıyor? sığda kısa beklemeler için. mesela motor vurmasın diye arkadaşını 1 mt suda beklerken. ya da 2-3 mt derinlikte sülina çıkarmak için dalarken. ya da 6-8 mt midyeliklerde. midyelikte ağırlığın önemi zincir boyu filan önemsiz, zaten değer değmez takıyor. taktı mı 10 kg çapa da 1 kg çapa da aynı. zincir yine lazım ki kesmesin kaya halatını sürte sürte. sığ (10 mt altı) meralarda bu kuvvetten tasarruf sağlıyor. ağır olmayan çapayı kolayca çekiyorsun. ama 2.5 kg alma 3.2 al, 2.5 ler de oyuncak gibi. bu sefer kumda tutuculuğu azalıyor o 700 gr fark ile.

işte tam da burada (midyeliklerde) çapa bağlama tekniği önem kazanıyor. burada iki yol var ikisini de yarım yamalak anlatayım. biri okursa adam gibi tam doğrusunu bize de anlatsın.

ikinci çapayı (hafif) olanı gözüne getir. 8 mt de midyeliğe attın. yer değiştirmek istiyorsun. taktın. çekiyorsun gelmiyor. ne yaparsın? halatın bolluğunu alıp koç başına bağlayıp, motoru çalıştırıp üzerine yavaş yavaş yürürsün. bazen (genelede) kurtulur. kurtulmazsa seni kendi ekseninde döndürür. hızla yaklaşmaya kalkma çapaya. bu sefer tam burundan almışsan burnu aşağı çeker, az iskele ya da az sancak al ki çevirsin seni. çevirdikçe motorun gücü ile yerinden oynar ve değişik yönlerde çektirir. kurtulur. ama kurtulmazsa, ki olur. o zaman sinirlenip de az motora gaz verirsen (ha çıktı ha çıkacak diye) o zaman çapa kanatlarından kopuyor. halattan değil, mapadan değil, zincirden değil, düğümden değil. o açılır kapanır kanatlar çıt diye kırılıyor. sapı elinde kalıyor.:) ha sen istersen dalıp çıkartabilirsin, bunu ama kıyafetsiz ve mart ayında deneme.:)

bunun olmaması için iki yöntem var ikincisi daha iyi ama ben onu tam canlandıramadım zihnimde. sana anlatmam da o yüzden doğru olmaz. "çürük ip yöntemi" diyebilirizi bu ikinci yönteme. zincir-çapa bağlantısı iki ayrı yerden oluyor. çapaların başlarında da saplarının ucunda olduğu gibi bir delik vardır dikkat edersen.zincir ile sap arasına bir ip konuluyor, bu çamaşır ipinden hallice bir kuvveti olan ip. zorlamayla kopabilecek ama çekme ile de çapayı taşıyacak kuvvette. diğer halat gidip çapanın başına bağlanıyor. yüklendiğinde kurtulursa, alıyorsun zaten, kurtulmaz da yüklenirsen sapa bağlı ipi gerip kopartıyorsun, bu sefer yük başa bağlı kuvvetli halata biniyor. çapa açılır kapanır olmaktan ötürü doğası gereği kafadan çekilmeye karşı kapanma eğilimi gösterip seni kolayca kurtarıyor.

birinci ve benim kullandığım ilkel yöntem ise; halatı sap deliğinden geçirip kafa deliğine bağlamak. bu da işe yarıyor.

temel zorun zincir gibi kuvvetli bir elemandan sonra yine halat kullanman. halat zamanla kayalardan aşınabilir. o delikten geçecek incelikte zincir var mıdır ona da bakmak lazım...

ilk çapanda ağır olanda halat-zincir-mapa-sap deliğine geçen mapa ile çapa bağlantısı yapabilirsin. ya da şöyle diyeyim benim meramda o çapayı kullanacağım derinlikte kayalık zaten yok. eriştelikte ve kumlukta bunun önemi yok zaten.

ben çapa halat zincir seçiminden ziyade ileride başına geleceğini tahmin ettiğim sorunlara değinmek istedim. bunlar işte senin çapa seçimini belirleyecek.

not: mapa- karabina gibi bağlanı parçalarını (tonuzuna takıp bırakacağın hariç) paraya kıy, paslanmaz al. çok farkediyor korozyona dayanımı. paslanmış galvaniz bir mapayı teknede pense ile gevşetmeye çalışmak adamı delirtebilir. zamanla dişi ve erkek pastan kaynıyor, yivler setlerle bütün oluyor pas yüzünden. ben WD40 bile bulunduruyorum teknede, ama pırıl pırıl olsun mapan karabinan. ona ödenen paraya değiyor bence.

tekrar not: gece yemli lüfer avında (zokalı lüks ışığında) tekne çift taraftan tonuza alınır. rüzgarla dönmesin diye. ikinci çapa(hafif olanı) tutturursan gerdipip birinci çapayı bırakırsan tonuzda kalır rüzgar yönünden etkilenmezsin. ha yaptın mı diyeceksin? yapmadım yalan yok. bizim orada yemli 9 kulaç civarında oluyor. 25 mt ip yetmez ama yedek halatla salıp belki 3.2 yi tutturabilirim, belki. sayısız faydası var çift çapanın.

önce ağır çapanı al, kullan. sonra dediğime geleceksin zaten kendi tecrübelerinle...

rastgele...

en son not: konuyu okuyan üstatlar, bana da şu yarım bilgi kırıntılarını toparlayıp kayalıkta çapa bağlama yönteminin en mantıklısını bir anlatırlarsa iyi olur. ben böyle idare ediyorum ama en doğrusunu bilmek hep iyidir.

6. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

özgür abi merhaba.yine her mesajıma olduğu gibi bunada üşenmeden cevap vermişsin.teşekkür ederim..seninle teknede ortak yönümüz olduğundan söylediklerin ve deneyimlerin benim için önemli.eline sağlık abi üşenmeden yazdığın için.

dediğin gibi bende önce ağır çapa ile başlayayım...sonra ihtiyaçlar ve kullanım alanlarına göre 2. çapaya da geçerim.malum benim henüz tekne ile hiç deneyimim yok...daha çok şeyler alıp çok şeyi deneyeceğim.değiştireceğim.belki boşuna almışım diyeceğim...deneyerek göreceğiz..ama önemli bağlantı parçalarında paslanmaz kullanmak bencede çok öenmli.bu detayı atlamayacağım.

benim meram saroz olduğundan yeri gelecek derinlik belki 100 metre sınırlarına gelecek yada geçecek.ozaman zaten demirleme yapamayacağım. kullanım ağırlıklı dalış.sırtı ve dikey jiğ ve gezi amaçlı olacak.dalış meralarım 20 m sınırında olmak zoruda olduğumdan bana da zincirden sonra 50 metre.yeter diye düşünüyorum..senin dediğin gibi bir 50m de yedekte bulundurucam....