Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ÇAPAK BALIĞI (Abramis brama)

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Volkan tarafından paylaşıldı.

1. Volkan

Volkan Daimi Üye

Çapak balığı (Abramis brama), sazangiller (Cyprinidae) familyasına ait bir tatlı su balığı türüdür.

Vücut oldukça yüksek görünüşlü ve yanlardan iyice yassılaşmıştır. Baş boyu, vücut yüksekliğinden daha azdır. Ağız küçük ve başın alt kısmında hortum şeklinde öne doğru uzanır. Kuyruk yüzgeci derin, çatallı ve lopların ucu sivridir. Karın yüzgeçleri anüse kadar uzanır. Vücudun genel rengi sarı-kahverengi, göğüs yüzgeci kurşuni, diğer yüzgeçler siyah renklidir. Üreme döneminde ergin erkek Çapaklarda vücut, baş ve yüzgeçler üzerinde üreme işareti olan inci benzeri kabarcıklar oluşur. Anüs yüzgeci başlangıcı, sırt yüzgeci sonundan indirilen düşey hattın gerisinde bulunur. Bu özelliği ile Eğrez balığından ayrılır.
    Ortalama 30 ila 50 santim boyuna, en fazla 80 cm boyuna kadar ulaşabilirler. 30 cm boyuna ulaşabilmeleri için ortalama 5 yıl süre gerekir. 50 cm boyunda olanlar ortalama 6 kg ağırlığındadır. 16 yaşına kadar yaşayabilirler.
    1 kg'ın üstündekilerin eti lezzetli olup, küçükleri ise yem veya av balığı olarak değerlidir.
    Türkiye'de Batı Karadeniz, Marmara ve Ege bölgelerinin tatlı sularında bulunur.

Genelde ırmakların çok yavaş akan kısımlarında ve göllerde, suyun dibindeki besinli çamurun yakınında küçük sürüler oluşturarak yaşarlar.
    Sivrisinek kurtçukları, solucanlar, midye ve sülük gibi canlılarla beslenirler
    Üreme zamanları Mayıs-Temmuz ayları arasındaki zamanda iki hafta sürer.
    Çapak balığı avında, genellikle dip takım kullanılsa da, şamandıralı takım da kullanılabilir. Yem olarak genellikle sazan avında kullanılan yemler tercih edilir.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

üzerindeki mukazaya benzer tabakdan dolayı adı capak balıgı olarak gecer eskiden alibey barajında cok bol mıktarda av vermekte idi son 5-6 senedir hic gitmedim.

4. Bilge_K

Bilge_K Yeni Üye

Şimdi İstanbul da sadece Terkos Barajında var diye biliyorum ama oraya da giriş yasak, arkadan dolanmak isteyince de insan harab oluyor... :(

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Terkos'a giriş ne zaman yasaklandı ki?

6. ykbilen

ykbilen Aktif Üye

terkoz yasak değil,,,:confused: