Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

çapari çeşitleri ve önerileri hakkında bilgi alabilirmiyim?

Konu, 'Çapariler' kısmında Hasan79 tarafından paylaşıldı.

1. Hasan79

Hasan79 Aktif Üye

Merhabalar;

Bende siz değerli ustaların yanında yer almak için bu işe gönül vererek yer almak istedim, hevesle başladığım ava 1-2 aydır her pazar İstanbul / Kuleli önünden katılıyorum. Yeni başlamama rağmen şükür şu ana kadar hiç aksilik, kaza vs. bir durum olmadı. Kullandığım kamış Surf vojager 4,20 ve makinam albastar 4.4.1.

Sabah erken saatlerde 4-5 gibi gittiğimde çinekop' a, saat 7-8 den sonra ise istavrite, hiç boş dönmedim desem yeridir. kullandığım çapari ise 50-75-100 gr kurşunla 14-08 veya 125 gr kurşunla beraber 20-12 beyaz iğne, yeşil tüy ile devam ettim. 25 kg lık kovanın nerdeyse üçte birini doldurup geldim.
    Bu arada dikkat ettiğim husus : Avladığım balıkların kendi elime göre 4 parmak yukarısını alıp, 4 parmak ufaklarını hep geri attım.!

Çinekopa gidip yem atmasını ve yem takmasını da öğrendim, bir kaç defa gittiğimde kısıtlı saatlerle avlandığım için 1 yada 2 çinekopla yada hiç almadan geri döndüğümde oldu. Ama bu işe gönül verdim, çok keyif aldım. Her balığa gidişimde ustalardan bir taktik, biraz bilgi, biraz tecrübe ediniyorum.
    Bu işe yeni başladığım için çok bilgi sahibi değilim ama araştırmacıyım, kim ne yapıyor nasıl yapıyor arıyorum buluyorum, bilgi çok önemli gerçekten.

Kamışla ilgili şu ana kadar bir sıkıntım olmadı, çaparileri şu an için hazır alıyorum. Ama kendi takımımı kendim hazırlamak yada hazırlamama konusunda ikilemdeyim. Eğer o işede girersem çok derinlere dalarım çünkü bu sevdanın sonu yok bunu gayet iyi anladım

Benim sorum şu olacak aslında : Çaparideki en önemli özellik detay nedir bunu tam olarak kavrayamadım, kimeleri siyah iğne-yeşil beyaz tüy, kimileri beyaz iğne- yeşil, beyaz tüy kullanıyor, ve tüydeki özellik ne olmalı ? İğnedeki özellik ne olmalı bunları tam olarak anlayamadım.

Çapariler konusunda araştırmalarım var, değerli görüşlerinizi almak isterim.

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

Saygılar.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ryetik

ryetik Aktif Üye

Hoşgeldiniz.
    Öncelikle amatör balıkçının günlük avlanma limitinin 5 kg olduğunu belirtmek isterim.
    Bilinen bir gerçek vardırki ince takım her zaman daha avcıdır. Çok değişik renklerde ve çeşitlerde çapariler olmasının sebebi ışık , mevsim ve merada bulunan yem balıklarının durumuna göre hedef balığın yem seçmesinden kaynaklanıyor. Yani ışığa , mevsime ve diğer etkenlere göre çaparinizi seçmelisiniz yada her renkten ikişer üçer tane köstek yapıp balığın o gün hangi renge vurduğunu tespit ederek uygun çapariyi seçmelisiniz. Eğer hazır alacaksanız benim memnun kaldığım vurgun çaparileri tavsiye edebilirim size. Rastgele..

4. bahadir37

bahadir37 Aktif Üye

Merhaba bende kendi çaparilerimi bağlamaktayım benim avlandığım merada genelde yeşilbaş ördek tüyü kullanırlar benim izlenimlerime göre iğne rengi fark etmiyor ben kırmızı siyah ve beyaz renkte iğne kullanıyorum youvella kutu iğneleri hem ucuz hem de işimizi görüyor.Genel olarak ta boğaz da yeşil organze içine beyaz damla sim veya beyaz organzeye yeşil sim kullanabilirsiniz düz kırmızı sim de bulabilirseniz balıkta çok iş yapıyor.

5. Hasan79

Hasan79 Aktif Üye

bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim, ama hazır takım kullanma taraftarıyım. Eğer ki çapari bağlama işine girersem yakın zamanlarda tekne alıp balığa çıkacak kadar ileri gidebilirim :)
    sayın @ryetik hazır çapari önerilerinizi bekliyorum.
    tşk.

6. bahadir37

bahadir37 Aktif Üye

hazır çaparilerde vurgun çapari güzel ama eğer tekne alıcaksan hasan abi her çapari iş yapar teknede ben her ava gittiğimde 8 kilo balık almadan gelmiyoruz 2 kişi gidiyoruz ve her zaman da balık oluyor çapari seçme olayı ile hiç karşılaşmadım renkleri de kendi göz zevkime göre yapıyorum mahmut ustanın çaparileri güzel parasını hak ediyor ama palamut çaparisi için aynı şeyi söyleyemem ben kullandım 6 balık aldım hazır köstek aldım beyaz tüylü onla farklı avlarımda toplam da 25 palamut aldım her yerde her çapari de iş yapmıyor bazen :D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Kasım 2011
  7. GündüzGezen

GündüzGezen Üye

Bir dahaki avınızda amatör balıkçılık tebliğine uygun avlanacağınızı düşünerek başarılar dilyorum.
    Bu avınız için söylenecek tek şey avlanma limiti olan 5 kg. geçmişsiniz. Lütfen nasıl balık tutarım diye bir çok araştıma içine girdiğinizde birde bu balıkların avlanma boyları, kilosu, adeti gibi konularıda araştırınız.
    Aşağıdaki linkten başlayabilirsiniz. Kolay gelsin.
    http://www.baliksevdam.com/forum/2-2-numarali-amator-sportif-amacli-su-urunleri-avciligini-duzenleyen-teblig-16.html

8. Hasan79

Hasan79 Aktif Üye

bahadır nerededir bu mahmut usta :)

9. GündüzGezen

GündüzGezen Üye

Sizinde incelenemenizde yarar var.
    http://www.baliksevdam.com/forum/2-2-numarali-amator-sportif-amacli-su-urunleri-avciligini-duzenleyen-teblig-16.html

yukarıdaki avınızı aynı gün içinde yaptıysanız;Palamut avlanma boyu 25 cm. bu boylimitlerinde düşünürsek 25 adet palamut 5 kg. geçer. Ha yok benim palamutlar 25 cm yoktu dersen o zamanda boy limitlerini çiğnemiş olursunuz.
    Lütfen dikkat edelim tebliğ dışı özendirici yazışmalarda bulunmayalım.
    Farklı günlerde yaptığım avların toplamı 25 adet diyorsanız yazınızı düzeltmenizde fayda var. Zira yanlış anlaşılıyor.

10. ryetik

ryetik Aktif Üye

Hasan Bey ben genelde vurgun çapari kullanıyorum ve memnunum , sizede tavsiyem vurgun çaparilerdir ancak ''aynı renklerde çapariler her yerde mevcut bunların farkı ne ? '' diye sorarsanız cevabım gam yapmaması , düğüm olmaması ve belirtilen ağırlığı rahatça atabilmenizdir. Bunun dışında gerçekten avcı çaparilerdir. Google da vurgun çapari yazarsanız karşınıza çıkıyor.

11. bahadir37

bahadir37 Aktif Üye

evet orada yanlış yazmışım ve değiştirdim,uyarınız için teşekkür ederim