Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çapari malzemesi yardımı

Konu, 'Çapariler' kısmında kayip_sehir tarafından paylaşıldı.

1. kayip_sehir

kayip_sehir Üye

Merhaba arkadaşlar. İstavrit için hazır çaparilerin daha az verimli olduğu kanısındayım. Bende bu nedenle çaparimi kendim yapmak istiyorum. Önümde iki seçenek var. Hazır köstek alıp bir bedene bağlamak, yada herşeyi kendim yapmak. Sorularım ise;

1-Hazır köstek mi daha verimli olur, tamamen kendi yapacağım çaparimi?
    2-Hazır köstek alırken neye dikkat etmem gerekir?
    3-Hazır köstek alırsam beden için nasıl bir misina kullanmalıyım?
    4-Tamamen kendim yapacaksan hangi tür (iğne,sim,misina) malzeme almam lazım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. adnan

adnan Aktif Üye

bence kendin yap malzeme sim ip misina konusunda ben yardım ederim boğaz için mi yapacaksın

4. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Hazır köstek ancak istisnai durumlar için hazırda tutmalıktır bana göre. İki takım yaparsın ikisi de kopar o zaman belki. Hiçbir iplik ya da malzeme istavrit çaparisinde horoz tüyünün yerini tutmuyor. Benim tecrübem bu yönde. Köstek misinalarını gerçek florokarbondan yapınca da dolaşma en alt seviyeye iniyor, bir çapariyi defalarca kullanabiliyorsun. Tüyleri balık malzemecilerinden temin edebilirsin. Tüyde çeşit arıyorsan Sultanhamam'da Alacahamam Sokak'ta dolan. İstenen tüylerin sokağıdır orası.

5. kayip_sehir

kayip_sehir Üye

Bugün üsküdardan bir mağazadan hazır köstek ve japon malı 0,28 mm lik beden için misina alıp evde çaparimi hazırladım. hemen kandilli de denedim ve piyasadan aldığım hazır çaparilere göre performansı iki katı oldu. Lakin adamın biriyle takımlar karıştı ve çözmek için 3 iğneyi kestim. 2 iğnede at-çek yaparken koptu. kalanlarda bedene dolanıp durdu. Performansı iyi fakat bedene dolaşma sorunu var. Dediğiniz gibi kendim yaparsam daha iyi olacak sanırım. Tam olarak nerden hangi malzemeleri almam gerekir?

6. drasty41

drasty41 Aktif Üye

Murat bey hangi fc misinayı kullanıyorsunuz kösteklerde vede kaçlık?

7. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Dicle FC, Berkley kullanıyorum kösteklerde. Bunlar var diye epeydir dışarıdan misina getirmiyorum. Getirtecek olsam Stren alırdım. İstavritte gerçek FC olduğunda 0.14 mm kullanınca dolanma sorunu bertaraf ediliyor. Çinekop için 0.21'e kadar çıkmak mümkün.

8. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Hazırda olan bir iki resim. Biri çift renk çinekop çaparisi. İkincisi devekuşu tüyü tellerinden yapılma istavrit çaparisi. Sim Saltwater Krystal Flash (ne yazık ki artık piyasada yok)

Ekli Dosyalar:

9. muratbozk

muratbozk Aktif Üye

Murat bey merhabalar, bahsini geçtiğiniz Saltwater Krystal Flash sim aynı zamanda bizim piyasada satılan parlayan sim(Işık tutulduğunda yanan) olarak da geçmektemidir? yoksa bu farklı bir malzemedir?.
    Google den aradığımda birçok resme ulaşılıyor ama yakınen göremediğim için bir yorum yapamıyorum, bu tür konularada merakım çok olduğundan biraz daha ayrıntılı bilgi verirseniz çok sevinirim. Saygılar.

10. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Bizde piyasada satılanlar Krystal Flash benzeri ürünlerdir, bir çoğunda fosforlu dediğimiz ışıldanım özelliği bulunmaz. Genelde çapari gündüz kullanıldığından çok da gerekmez. Saltwater Krystal Flash'in resimlerde görünen versiyonu ise daha serttir ve bu sayede tüye iğneye dolanmaz ve evet, ışıldanım özelliği vardır, karanlıkta parllar.
    Şunun da altını çizmek gerekir, iplik kullanıldığında daha yumuşak sim tercih etmek belki daha uygun olacaktır çünkü bana göre sim ve tüy ya da tüy yerine kullanılan malzemenin birbirine yakın sertlikte olması bu malzemelerin birbirine dolanmasını önler.

11. muratbozk

muratbozk Aktif Üye

Sanıyorum bunu 2 dükkanda gördüm, ama sizin dediğiniz gibi mi bilmiyorum normal simlerlerden 5 katı bir fiyata sahip yada o ürün diyerekten bu şekildede satıyor olabilirler.