Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

çapari ve benzer malzemeleri kendin yap

Konu, 'Çapariler' kısmında zokacı tarafından paylaşıldı.

1. zokacı

zokacı Aktif Üye

arkadaşlar bakıyorumda genel olarak konular yapılacak malzemeleride satın alıp hazır takımla kolaya kaçılıyor bence çapari ve yemli takımlarınızı kendiniz yapmalısınız ben sinop a geldiğimde gece iskelede çinekop tutanlara delimi bunlar diyordum 16 yıl oldu inanın şu anda çapari ve diğer takımlar özelliklede zoka konusunda iddaalıyım dersem yalan olmaz genelde kalıbda kurşunla dökülen zokaların yerine daha kolay yapılan daha kullanışlı lehimli zokayı icat ettim boncuklu zoka yaptım o bile rağbet gördü maddi kazanç için mi faydası olmuyor değil ben memurum açıkçası kamışa makinaya 300 / 500 lira vermek hiçde kolay olmuyor yaptığım zokalarla takas yoluyla olta kalitem ve çeşidim artmış durumda şu an elimde 2 bot kamışı 4çapari atçek kamışı 1 carp kamış 2spin kamış 9 adette çeşitli ebatlarda makinalarım var bir bu kadarda eşe dosta hediyem olmuştur yeni çeşitler keşfetmenin zevkide cabası anlatmak istediğim takımınızı kendiniz yapın göreceksiniz zamanla hem ustalaşacaksınız hemde kendi yaptığınız oltayla balık almak size iki kat zevk vericek ve sizde yenilikler keşfedeceksiniz biraz uzun oldu kusura bakmayın saygılarımla

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben yemli takımlarımı hala kendim yaparım ama ince çapariler zorluyor artık.
    Kendi takımınla avlanmanın keyfi konusunda sonuna kadar katılıyorum

4. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

ben de mümkün mertebe kendi takımlarımı kendim yapıyorum. bağlanmış çaparileri köstek satın alıp dizmiyor, iğne sim floş tüy alıp kösteği dahil kendim hazırlıyorum.
    mantarlı çinekop yemlisini de öyle...
    üç köstekli dip yemli oltasını
    üç iğneli uzun oltayı (teki kayar iğneli) vb. aklıma gelmeyen tümünü.

ancak kurşun dökmek de biraz abartı gibi geldi. yapılmaz mı yapılır elbet, biri gösterirse yapılır.

biz eskiden (şimdiki torna olanaklarına ulaşamazken) sülüna şişi için külah şeklinde sigara kağıdının aluminyum bölümünü iki kar olarak yapıp içine cezvede kaynattığımız eksi kurşunları dökerdik. biz demeyeyim ya - bir ekipmişiz gibi oldu- ben öyle yapardım.

arkadaşlardan el yapımı sahteler yapanlar var. bence nerede duracağımıza karar vermek lazım. neleri satın almak mantıklı, neleri yapmak?

benzin bidonunu, benzin hortumunu, ıskarmozu, küreği elde yapmaya kadar gider. tekne yapanlar var bu işin sonu yok.

insanın kendi işinden dolayı atelyesi filan var ise ya da çevresindeki olanaklarla alet edevata kolay ulaşıyorsa ve vakti varsa hepsi yapılabilir biraz el becerisi ile.

eğer hazır takımlar yanıt vermiyor ise, ya da kendi yaptığın takım ile avantaj sağlayacaksan, ya da hazır takıma ödenen para fazla, yapmak için alacağın malzemeler az ve de harcagığın zaman bunun için çok olmayacak ise yapılabilir her şey...

benim görüşlerim...

rastgele...

5. zokacı

zokacı Aktif Üye

doüru söylüyorsun her şeyi yapamayız tabiki yapabileceklerimiz yeter ben şahsen yaptığım takımları sabah balığa gitmek için hazırlarken çocukluğumda bayrama hazırlanır gibi heyecan duyuyorum gerçi artık bayramlarımızda eski heyecanları göremiyoruz bunu biyerlerden tersine çevirmeli ama nasıl

6. boratan

boratan Yeni Üye

bu iş için bir dernek filan lazım , ben aradım bu işin kursunu bulamadım , kıyı balıkçıları derneği gibi bir oluşum filan olsa orda cüzzi ücrete takım , düğüm kursları verilse bilinçli avcılık öğretilse çok hoş olur.

7. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

İlginç dernek isimleri;
    Volvo Mağdurları Derneği
    Havutlu Mahallesi Cenazeleri Kaldırma Yardımlaşma ve Kültür Derneği
    Aydınlıkevler Dolmuş Durağı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği
    Evlilik Dışı Çocuklar Derneği
    At Arabacılar Yardımlaşma Derneği
    Kokoreççiler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
    Yıkımcılar ve Enkazcılar Derneği, Halkımızı Biliçlendirme Derneği
    Mazda Araç Sahipleri Derneği
    Dullar Sosyal Kültürel Dayanışma Derneği
    Orman Avukatları Dayanışma Derneği
    Taşköprü Sarımsak Geliştirme ve Kalkındırma Derneği
    Türk Dili Konuşan Deribilimciler Derneği

Çapariye Para Vermeyip Kendi Bağlayanlar Derneği olmalı bencede

8. boratan

boratan Yeni Üye

işin şakası bir yana böyle bir dernek kurulsa cidden çok büyük bir sosyal kitleyi içinde barındırır. Bizim bile kahvemiz bahariye sevenler derneği olarak geçiyordu. Büyüklerimiz daha iyi bilirler bu dernek işlerinin nasıl kurulabildiğini nasıl işlediğini , eğer kurulursa sgk ve muhasabe işlerini ücretsiz ben yaparım.

9. zokacı

zokacı Aktif Üye

doğru söze ne denir emekli olsam bende düşünürdüm iş icabı bir süre daha hobi olarak devam