Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

CARETTALARA UYDU CİHAZI

Konu, 'Genel Konular' kısmında Berkay tarafından paylaşıldı.

 1. Berkay

  Berkay Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Antalya
  Türkiye'de İlk Defa İki Kaplumbağaya Uydu Cihazı Takılacak.  Ar-Ge çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Türkiye'de bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Caretta carettalar üzerine yapılan çalışmalarla adını duyuran, yaralı kaplumbağaların bakımı ve doğaya bırakılması konusunda önemli adımlar atan PAÜ, Rektör Prof.Dr. Fazıl Necdet Ardıç'ın katkısıyla kurulan Dalyan kumsalında Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ile faaliyetlerini sürdürüyor. Yaralı kaplumbağaların bakımının yanı sıra çeşitli araştırma konularında da çalışma yapan merkez, RAC-SPA sponsorluğunda iki kaplumbağaya uydu takip cihazı yerleştirerek deniz kaplumbağasının yuvalama sezonunda ve yuvalama sonrası göç yollarını araştıracak.
  DEKAMER Müdürü PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Yakup Kaska'nın öncülüğünde Türkiye'de ilk kez yuvalama esnasında iki kaplumbağaya uydu cihazı takılacak. İtalya'dan gelecek kaplumbağa ise ilk kez doğaya bırakılacak.
  Tunus ve İtalya'dan da yetkililerin katılacağı program çerçevesinde, Dalyan kumsalında gece çalışmasının katılımcılara tanıtılması ve kaplumbağaya uydu cihazı takılması, kaplumbağalarda ilk yardım, rehabilitasyon ve markalamanın tanıtılacağı bir toplantı ve çalıştay ile Dalyan kumsal kullanımı ve kanallardaki tekne trafiğinin gözlenmesini içeren bir program hazırlandı. Uluslararası işbirliği ile DEKAMER'in gerçekleştireceği programa yurt içinden 50, yurt dışından 10 civarında uzmanın katılmasının beklendiği belirtildi.
  [​IMG]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar