Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çatal olta ya da Yılan dili denilen takım.

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında ishak BALLICA tarafından paylaşıldı.

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Arkadaşlar özellikle tekne avlarında hassasiyeti son derece yüksek olan bir takımı sizler ile paylaşmak istiyorum.Takımın ismi kimine göre çatal olta kimine göre ise yılan dili vs gibi isimler ile adlandırılıyor.Bağlanması son derece basit olan bir takım.İşin espirisi kösteklerin kısa ve birbirinden uzak / açık olmasında yatıyor.

Bunlar da adına kıbrıs vs diye tanımlanan takımların nasıl yapıldığına dair çalışmalar.Bir tanesi köstekli, diğeri ise kösteksiz bir takım.

Bu güzel hobiye yeni başlayan ve bu hususta hiç bir bilgi birikimi olmayan dostlar için temel bilgiler...

Son düzenleme: 8 Mayıs 2015
    mctymn, sedatsabotic, kermit ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. üsküdarlı balıkçı

üsküdarlı balıkçı Aktif Üye

Elinize sağlık.. Ben de çatal oltayı kıyıdan mırmır avında kullanırım.. Gayet avcı bir oltadır.. ama ben çatal köstekleri birbirinden olabildiğince ayrı tutmak için düğüm yerine 7 numara borulu T fırdöndü kullanıyorum. Misinanın borunun içinde sabit kalmasını da en küçük boydan stoperle sağlıyorum. Böylece kalın misina kullanmaya da gerek kalmıyor. Ama 0,40 mm ile sizin düğümleriniz de aynı işi görüyordur mutlaka.

sedatsabotic bunu beğendi.
  4. Önder Kanığ

Önder Kanığ Moderatör Yönetici

Sevgili İshak üstadım;
    Video paylaşımlarınız için teşekkür ederim.:tskler:
    Hepsi birbirinden güzel,birbirinden kıymetli paylaşımlar.:harika:
    Böyle güzel paylaşımlarınızın her daim olmasını temenni ederim. :)

ishak BALLICA bunu beğendi.
  5. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili dostum, öncelikle yorumun ve fikir beyanın için teşekkür ediyorum.Ayrıca yazdıklarına da harfiyen katılıyorum.Ama bunun yanında bazı eklemler de yapmak isterim.İki gözüm kullandığımız takım ve sistemler zaten genelde kabul görmüş ve bilinen sistemler.Ama bunun yanında bazen yöre yöre ve farklı meralarda tam randıman almak zor olabiliyor.Bunu insan yaşadıkça öğreniyor. :)

Ben kendi yöremde aynen seninki gibi bir sistem kullanıyordum.Ama bir gün o Bodrum un, meşhur çupralarından bende tanışmak istedim ve oraya gittiğimde işe yaramadığını veya tam arzu edilen verimi almadığımı tespit ettim.Bunun nedeni ise bahse konu yörede gerçekten trofe denilecek (1-2 kiloluk )ebatta balıklar içermesiydi.Sende biliyorsun ki, balık irileştikçe daha temkinli oluyor ve diğer 500-600 gr lık balıklara göre yeme basmada çok daha nazlı oluyor.O yüzden orada bu sistem on numara iş yapıyor.Doğrusunu ifade etmem gerekir ise bu sistemi Tekne kaptanından gözlemleyerek öğrendim.Eve gelince de tekrar tekrar yap-boz yaparak takımı aynen Tekne Kaptanın ki gibi bağlamayı / yapmayı başardım.Ve bir daha gittiğimde bu takımı eşime verdim ve o kullandı.Netice on numara,beş yıldız oldu.

Ayrıca sen sen ol internette yazan o efsane olan söz dizine inanma.Hani derler ya...İNCE MİSİNA, AVCI MİSİNA diye... :) Bu her türlü yoruma açık olan yargıdan uzak durmanı tavsiye ederim.En sağlıklı olan meranda ne var ?...Neye hitap ediyorsun ?.Oltana ne denk gelebilir ?.O bence daha çok önemli. :) Mesela aşağıda yer alan levrekten bir tane tutmuş ve son dalganın içinde misinanın kopması yüzünden balığı kaçırmış ve kahrolmuştum.Daha sonra uzun süre bir bekleyiş sonucu bir tane daha tosun paşa denk geldi.Ve köstek yine kopmuştuki Allah tan saniyeler içinde suya girerek balığı alabildim.Tabi botların içi kara kış günü külliyen buz gibi su ile dolmuştu.Velhasıl o gün bugündür yine av tercihime ve hedef balığıma göre misinayı seçiyorum.

aykut kilitcioglu ve sedatsabotic bunu beğendi.
  6. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili Önder hocam kişi tekaüt olunca haliyle boş vaktide çok oluyor. :) Ben de elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum.İşe yararsa ne mutlu bana :)

aykut kilitcioglu ve sedatsabotic bunu beğendi.
  7. üsküdarlı balıkçı

Sevgili dostum..
    Ben, kıyıdan mırmır avlamak için borulu T fırdöndü ile yaptığım çatal olta ile ilgili düşüncelerimi sizin güzel çalışmanızı biraz daha zenginleştirip derinleştirmek için yazdım. Niyetim açtığınız konunun biraz daha zenginleşip okuyanlara yararlı olması idi. Yoksa yazdığım 3-5 cümle, yaptığınız çalışmayı eleştiri içeren cümleler olmadığı gibi bilakis çalışmanızı beğendiğim anlamına gelen bir de “beğeni” işareti ile sizi takdir ettim. Ama yazdığım o 3-5 cümleyi sanki yerli yerine oturtamamışsınız gibi bir izlenim oluştu bende. “.. sen sen ol internette yazan o efsane olan söz dizine inanma.. Hani derler ya ince misina, avcı misina diye.. Bu her türlü yoruma açık olan yargıdan uzak durmanı tavsiye ederim.” diye yazmışsınız. Yani belli ki benim, bilgilerini o uyduruk internet ortamlarından edinen biri olduğumu sandınız. Üstelik bu yetmiyormuş gibi bir de bu bilgilere çocuklar ya da iş bilmezler gibi inanan biri olduğumu düşündünüz. Yani hani şu, bir türlü gözlemlerinden doğru sonuçlar çıkaramayan, 20 -25 yıldır olta sallayıp da hala 20-25 yıldır aynı yerde sayan, kendini bir türlü geliştiremeyen daha da doğrusu böyle bir ihtiyaç da duymayan, 20-25 yıl önce uyduruk yollarla edinip inandığı yargılarla ömür boyu idare etmeye çalışan, hiç düşünme ve akıl yürütme zahmetine katlanmayan ama buna karşılık kendini pek de usta sayan tiplerden sandınız beni de..
    Bir tartışmaya, üstelik gereksiz bir tartışmaya, meydan vermek için yazmıyorum bunları.. Cümleleri kullanırken biraz dikkatli olmak gerek.
    Bol avlar..

8. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili dostum, yukarıda yazmış olduğum yorumdan dolayı yanlış anlaşılmış isem sizden tekrar tekrar özür dilerim.Böyle bir amacım olmaz emin olun. :) Size bunu tüm samimiyetim ile söylüyorum.Bizler burada karşılıklı fikir alış verişinde bulunuyoruz.Ve emin olun yazılan her bir satır başkaları tarafından da doğal olarak okunuyor ve yorum yazılmasa dahi ; buralarda yazılanlardan etkilenildiğine inanıyorum.Nihayetinde ben de buralarda okuduğum yorum ve fikir alış verişlerinden aklım sıra etkilenip bir macera yaşamıştım.İnce misina olayına onun için değinmiştim.Amacım tabi ki size ders vermek veya yön çizmek değildir.Lütfen burada başka bir niyet aramayın.Hele hele birini küçümsemek, onu eleştirmek veya rencide etmeye kalkmak haşa....Böyle düşürseniz emin olun gerçekten çok üzülürüm.Nedeni ise sizi üzmüş olduğumdur.Ben sadece her zamanki gibi hep yaşadıklarımı dürüstçe anlatma çalışıyorum.Ama amacımı aşmış isem tekrar tekrar özür dilerim.Sevgiyle kalın :)

9. üsküdarlı balıkçı

İnce anlayışınız ve samimiyetiniz için teşekkür ederim..:)
    O güzel çalışmalarınızın devamını hep bekliyoruz..

Saygılar..:)

10. sedatsabotic

sedatsabotic Aktif Üye

çok güzel ve bilgilendirici paylaşım elinize sağlık ishak bey tebrikler

coner ve ishak BALLICA bunu beğendi.
  11. ugursamsa

ugursamsa Üye

Bilgilendirici bir konu daha, teşekkürler.