Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Catana CX Kamış

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında levent31 tarafından paylaşıldı.

1. levent31

levent31 Aktif Üye

20 gr civarında sahtelerim için
    Shimano catana CX kamış almayı düşünüyorum.
    3 metre alacağım(lütfen boy konusunda değişik önerilerde bulunmayınız çeşitli boylarda kamışlarım mevcut çeşitli sebeplerden 3 metre alacağım bu kesin)
    Ama MH mı Yoksa M mi alayım karar veremedim.
    MH 14-40 atara sahip, M 10-30 atarlı...
    20 gram için 10-30 ideal gibi ama ucunun çok yumuşak olduğu söyleniyor...
    Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar...
    Teşekkür ederim...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Seçim iyi 2 parçalı olsun. 270 MH 14-40 aralığında olsa da 10 gram yemi istediğiniz uzaklığa atar.
    300cm de ise bu değer daha da iyi olabilir. M yazdığın gibi yumuşak.
    MH ağır kaşıkları da atabilmek için uygun. Ben teleskopik olanı ile 42 gramı attığımda sorun yoktu ki 2 parçalı mutlaka daha güvenilir olacaktır. En azından parçaların çıkıp sıkışma sorunu olmaz. Ve en önemlisi teleskopikte uçtan iki kılavuz hareketli ve sürekli dönüp misina doğrultusundan çıkmakta. 2 parçalıda bunlar sabit olduğundan böyle bir sorun yaşanmayacaktır.

Catana diğer markaların çok daha pahalı modellerinden atış uzaklığı olarak daha iyi. Hatta Shimanonun 500-700 TL değerindeki biofiber vs kamışları kadar erime sahip. Onlar sadce daha sağlam ve daha büyük balıkları kamış ucunda kaldırır.

Bu sonuçlara sadece kendim kullanarak ulaşmadım. Birkaç arkadaşımda hem teleskopik hem iki parçalı var. Bende 2 parçalı yok fakat denedim.
    300cm düşüncenden vaz geçme. En azından denemiş olursun.
    360 cm dahi kullananlar var. Bu ay sonunda ben 390cm ile atmaya başlayacağım.

Levrek sadece kıyıda dolaşmıyor. 5-6 metre derinde dahi var ve buralarda da besleniyor. Bizim buralara kısa süre sonra lüfer de geleceğini umuyorum o da kıyıya girmesine rağmen açıkta daha fazla. Büyük alanları tarayabilmek için uzun kamış kullanım ve taşıma güçlüğü dışında daha iyi. Ancak WTD yi başka kamışla yaparsın. Bu kamışla, yorulmamak için unut.

KalamA bunu beğendi.
  4. levent31

levent31 Aktif Üye

Teşekkür ediyorum. Anladığım kadarıyla MH tavsiye ediyorsunuz
    ama 15-20 gr sahteler için MH sert olmaz mı? 14-40 diyor ama biliyorsunuz
    14-40 ın ideal atarı (14+40)/2 = 27 oluyor. Yani aynı kol 14-40 atarlı kamışta sahte 27 gr olursa maksimuma eriyor... Benim sahteler 15-20 gr...

5. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Sadece benim yanıtlamam yetersiz. Başka MH kullananlar da yanıtlasın.
    Hatta hem M hem MH kullanalar yanıtlarsa daha doğru olur.
    Ben M grubuna giren farklı marka kamışları kullandım.

Surfçü olup tahminen yazacak olanlarsa hiç yazmasın ki kafalar karışmasın:D

Burada gözlemlerimiz sonucu değerlendirmelerimizi yazıyoruz.
    Yanlış gözleyebiliriz, ölçüm hataları yapabiliriz, gözlem sayımız yeterli olmayabilir, her koşulda denememiş olabiliriz vs.
    ve değerlendirirken yanılabiliriz.

KalamA bunu beğendi.
  6. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Zaten 20 gr. sahte seviyeleri derken, olması gereken kamışı belirlemişsiniz. :) Aslında her iki kamış da bu belirlediğiniz aralığa uygun gibi gözükse de, 14 - 40 olan kamış, daha geniş kullanım aralığıyla, avantajı sağlayacaktır görüşündeyim.

Kullandığım, sahip olduğum BX tele 240 / 10-30 kamışın bende ki izlenimi, fiyat & performans aralığında, hakkını fazlasıyla veren bir kamıştır olduğudur. Eğer ki aynı kalite devam ediyorsa, ( Fazlasıyla etmelidir ) sizde beklediğinizi bulabileceksinizdir.

KalamA bunu beğendi.