Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cep telefonlarına gelen Hediye kazandınız arayın sahtekarlığı..

Konu, 'Sohbet' kısmında lost_zombie tarafından paylaşıldı.

 1. lost_zombie

  lost_zombie Daimi Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.488
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bu sabah televizyona bakınırken Fatih Portakalın programını izledim evden çıkana kadar gelen birkaç şikayet mesajı vardı,cep telefonlarına "Tebrikler hediye takı seti ve kol saati kazandınız.Hemen 0216 316.... arayın.Hediyenizi alın veelektrik faturalarınızda indirimden yararlanın" diye bir mesaj geldiğinden bahsediliyordu.Bu mesajı alanların hiç bir numarayı aramadan 175 nolu Sanayi Odası Şikayet Hattını araması söyleniyordu programda.

  Bu aksam üstüde benim telefonuma geldi bu cihaz önce 175'i aradım ama mesai bitmişti, bende meraktan verilen numarayı aradım, elektirik tasarruf cihazı pazarlayan bir firmanın arama merkezinin numarasıymış.Birsürü hikaye anlatıyor açan kızcağız.Bu sahtekarlara kanmayın lütfen.

  Bununla beraber benim numaramı bu sahtekarlara veren Aveanında suyu ısındı aradım net bir cevap vermediler, telefonuma bir şifre geleceğini bu şifre ile müşteri hizmetlerini arayıp bu reklam mesajlarını engelleyebileceğimi söylediler.Demekki bu operatörler ama karşılıksız, ama bir bedelle numaralarımızı pazarlıyor bu sahtekarlara..
  İşin gerçeği aşağıdaki yazıda var.


  Elektrik tasarruf cihazlarına inanmayın!

  Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), ‘’sözde elektrik tasarruf cihazları”nın tamamen bir aldatmacadan ibaret olduğunu belirterek, kamuoyunun kandırılmasının önlenmesi amacıyla reklam Kurulu ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunacaklarını bildirdi.

  Odadan yapılan yazılı açıklamada, elektrik İmalatı (üretmi)nin sunumunda oluşturulan plansızlık ve verimsizliğin yol açtığı yüksek maliyetleri karşılaması istenen vatandaşlara ”enerji verimliliği” kampanyaları ile ”ceplerini yakmayan fatura” hayalleri kurdurulduğu belirtilerek, enerjinin verimli kullanılması ve gereksiz kullanımını ortadan kaldıracak tasarruf önlemlerinin bir yaşam biçimi haline gelmesi gerektiği vurgulandı.

  Açıklamada, vatandaşların enerji alanında piyasa yönetiminin yarattığı zafiyetlerin bedelini ödediklerinin farkında olması gerektiğine işaret edilerek, enerji tasarruf yöntemleri ile bu bedelden kurtulamayacaklarını bilmeleri gerektiği belirtildi.

  Binalarda yapılacak elektrik tasarrufu ile yüzde 20-40 daha az enerji tüketimi mümkün olabilecekkenn, 2 yılda konutlar için birim elektrik fiyatlarına yapılan zammın yüzde 70′i aştığı ifade edilen açıklamada, yani vatandaşların yapacakları tasarrufla, piyasacı enerji yönetiminin yol açtığı zamlardan kurtulmasına imkan olmadığı kaydedildi.

  Açıklamada, enerji tasarrufu sağlayan cihazlar piyasasının ”tasarruf tacirleriyle” dolduğuna dikkat çekilerek, bu alanda tam bir bilgi kirliliği yaratıldığı ifade edildi.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere yetkili kurumların bu konularda vatandaşları uyardığı dile getirilen açıklamada, bilime, mühendisliğe ve tekniğe aykırı iddialarda bulunan şirketlerle ilgili işlem yapıldığına ilişkin herhangi bir bilginin kamuoyuna açıklanmadığı kaydedildi.

  Açıklamada, Elektrik Mühendisleri Odası’nın, kamu yararını Gözeterek, elektrik kullanımını azaltmadan faturaları azalttığını iddia eden aletleri laboratuvar ortamında incelettirerek bir rapor hazırladığı belirtilerek, ”Adı geçen ’sözde elektrik tasarruf cihazları’ tamamen bir aldatmacadan ibarettir” denildi.

  ”BU CİHAZLAR İLAVE AKTİF ENERJİ TÜKETİMİNE SEBEP OLUYOR”

  Büyük işletmelerde zorunlu olan kompanzasyon işleminin, elektrik akımının iş görmeyen gücü olarak tanımlanabilecek ”reaktif enerji”nin sisteme geri verilerek, toplam elektrik İmalatı (üretmi)nde yaratacağı gereksiz artış etkisini önlemeye yönelik olduğu ifade edilen açıklamada, öncelikle, mevcut mevzuata göre ”meskenn aboNelllerine, tek fazla beslenen aboNelllere, bağlantı gücü 9 kilovata kadar olan aboNelllere” reaktif enerji tarifesi uygulanmadığı belirtildi.

  Açıklamada, yani bu aboNelllerin kompanzasyon yapmalarına gerek duyulmadığı, bu nedenle de bu sayaçların reaktif enerji kaydetmedikleri bildirilerek, elektrik tasarruf cihazı adı altında satışa sunulan bu tür aletlerin zaten kayda girmeyen bu reaktif enerjiye yönelik küçük kompanzasyon aletleri olduğu kaydedildi.

  Konuyla ilgili piyasada satılan 3 cihaz üzerinde Odanın bir çalışma yaptığı hatırlatılan açıklamada, çalışma sonucunda her 3 cihazın da kondansatör fonksiyonu gösterdiği bildirildi.

  Açıklamada, bu cihazlar veya kondansatörlerin devrelere bağlanması olayının kompanzasyon işlemi olarak elektrik tesislerinde uygulanan yöntem olduğu ve cihazların kendi kayıpları büyük olduğundan ekonomi yerine ilave aktif enerji tüketimine sebep olduğu ifade edildi.

  Sonuç olarak bu cihazların aktif enerjiden tasarruf sağlamasının söz konusu olmadığı bildirilen açıklamada, ”Ne yazık ki bu cihazlar, görsel ve yazılı medyada reklamlar yoluyla yer almakta, marketlerde, elektronik ortamda satılmaktadır. Kamuoyunun kandırılmasının önlenmesi amacıyla EMO tarafından reklam Kurulu ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunulacaktır” ifadesine yer verildi.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.749
  Beğeniler:
  6.689
  Şehir:
  İstanbul
  Haftada 2-3 tane gelmeye başladı bunlardan.
  Gelir gelmez siliyorum. Şikayet etsen kime edeceksin, kim ilgilenecek.
  Yüzlerce kez de yazılıp çizilmesine rağmen hala inanıp keklenenler var.
  Bu da son derece normal. Gazete okumaz, haber izlemezsen.
  Dün çıkan habere göre Bakan'a da aynı mesaj gidince harekete geçilmiş, şirkete ceza yazılmış. Şimdi sanırım bir süre durur. Sonra da başka bir şekille karşımıza çıkarlar yine. :(
   
 4. trakonya79

  trakonya79 Daimi Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  18 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.556
  Beğeniler:
  2.878
  Şehir:
  İSTANBUL
  birtanede inanıp keklenen arkadas bizim iş yeride var gitti 400 kontorü.

  bu arada konu acılmısken bir bilgide ben vereyim elektrik tasarrufu sagladıgı soylenen akıllı sayaclar falan var elektirk sayacları sakın boyle sacmalıklara kımse ınanmasın.

  bazı yontemlerle elektrık tasarrufu yapmak mumkundur mesela led lamblar kullanmak flrason ampulleri tercih etmek gece uyurken tv nizi dijital uydu alıcınıza standbaya almaktan ziyade fişini cekmek vs... vs...
   
 5. MUSA

  MUSA Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2010
  Mesajlar:
  395
  Beğeniler:
  7
  Bu mesajlardan sürekli bende alıyorum,hemen siliyorum.
  Anlayamadığım birilerinin bunlara dur demesi için illaki bakan veya bürokratın mağdur olmasımı gerekiyor.