Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çifte Sinarit, Jigging

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Cevat ERGİN tarafından paylaşıldı.

1. Cevat ERGİN

Cevat ERGİN Aktif Üye

Selam arkadaşlar,

Rapor yazmayalı uzun zaman oldu. Dün değerli dostum Şeref Ağartan, balık dönüşümde mağazadaydı ve kendisi ile yaptığımız keyifli sohbet sonrası, bu hafta sonu yaptığımız keyifli, bir o kadar da stres dolu maceramızı sizlerle de paylaşmak istedim..

Şeker bayramında hava muhalefeti ve tekne sahibi ekip arkadaşımızın iş yoğunluğu yüzünden koskoca bir hafta içinde sadece 1 gün fırsat bulabildiğimiz jig avında aldığımız trançadan beri, avlak bölgelerimizde poyraz hiç hız kesmeden olanca kuvvetiyle esmeye devam etmiş, her hafta sonu yapılan planlar, son dakika hava kontrolleri ve yerel dostlarımızdan alınan reel bilgiler sonucu iptal olmuştu.

Bu son derece sıkıntılı durum değişeceğe benzemiyor, yapılacak binlerce km. yol balığa çıkamamak korkusuyla bizi endişelendiriyordu, lakin geçtiğimiz hafta sonu sadece tek gün orta şekerli rüzgar veren hava raporlarını es geçip yollara düştük. Programı rüzgarlı geçecek 2 gün kıyıdan yemli ve at-çek, sonrasında jigging olarak yaptım ve ekip arkadaşlarıma sundum, biraz zorda olsa ısrar ile kabul oyu aldıktan sonra bölgedeki dostumuz ile görüşerek ben, Hakan, ve Selami yollara düştük. Yorucu bir yolculuk ve bir haftalık hazırlık sonrası tıka basa malzeme dolu aracımız ile avlağımıza ulaştık. İlk gece tahminler üzeri bozuk olan havaya rağmen yemli olta attık. Netice alamadığımız gece sonrası, 1 saatlik uykudan kalkarak, at-çek yapmak üzere avlaktaydık. Yine sonuç yoktu. Halbuki geçtiğimiz hafta dostlardan gelen iri çupra ve levrek haberleri umudumuzu arttırmıştı lakin sert esen poyraz sanki balıkları avlağımızda hareketsiz kılmıştı. Sabah kahvaltıya oturmadan son yaptığım Picol'eau 18 cm lik silikon atışım ile, 1 kg lık bir ispendeği kandırmıştım. Fakat beni İstanbul’dan tanıyıp yanıma gelen bir ağabeyimizin lafa tutmasıyla umutsuz ve keyifsiz son atışımda, balığa geç tasma vurmam sonucu o da geldiği suya yitip gidivermişti.

Morallerimiz yavaş yavaş bozuluyordu, o yorgunluğa rağmen uzun bir plajıyla ünlü bir bölgeye yine uzun sayılacak bir yolculuk sonrası ulaştık, uyku ve yorgunluk umurumuzda olmadan hem yemli hem at-çek için oltalar sudaydı bu arada uygun bir mahalden de shore jigging yaparak derince sularda, o bölgede sık görülen avcı balıklara olta attım, yaklaşık 3-4 km yürüyerek yaptığım atışlar neticesinde de sadece zarganaların takibi bölgede avcı olmadığını gösteriyordu. Geri dönerek akşam tekrar yemli olta attık, lakin birkaç kayda değer olmayan karagözden başka bir şey gelmedi. Pazar günü çıkacağımız tekne ile jig avı gerlde kalan tek umudumuz idi, kumarda kaybeden aşkta kazanır misali, karada kaybetmiş denizde kazanırız tesellisi, akşam yanımıza gelen bölgedeki sıkı dostumuzun da yarın sinarit garanti diğerleri sürpriz demesiyle içimizi ferahlattı.

Öğlen çıkacağımız av için programı yapıp dinlenmeye çekildik, epey yorucu ve uykusuz geçen 2 günün yorgunluğunu 5 saatlik uykuyla savuşturup, hazırlık yapmak üzere kalktık. Biraz turistik gezi sonrası 13.00 gibi tekneye tüm ekipmanların yüklenmesiyle 4 kuvvetindeki poyrazı arkamıza alarak denize açıldık, hava durumu, havanın birkaç saat sonra kalacağını belirtmiş ve tahmin doğru çıkmıştı, saat 15:00’te deniz hırçınlığını bırakmış bize rahat vermişti, yaklaşık 17 mil süratle 45 dakika süren yolculuk sonrası ilk taşımızda ve sonrasında 5 kerterizde yoklamalarımızı yapmıştık ki akümüz bitti, yedek akümüzü bağlayarak jige devam ettik , yoklanacak, çalışacak çok taşımız vardı lakin 2. akü de evde şarj tutmamış ve motordaki şarj arıza problemi yüzünden yedekli çıkılan 3. aküyü de monte etmiştik, bu son şansımızdı ve hareket noktamıza 1 saatlik mesafedeydik, bu kadar uzak noktada yolda kalma riskini göze almadık ve hızlı bir şekilde hareket noktamıza yakın en son deneyeceğimiz taşlara doğru geri döndük. İçimdeki bir ses denizde de kazanamayacağımızı söylüyordu, morallerimiz iyiden iyiye bozulmuştu, ne yapalım; kısmet dedik, haydi son taşta şansımız değişebilir belki diyerek ‘’O’’ taşa 4 kişi birden olta indirdik.

“ilk balığı sen alacaksın içime doğdu Hakan ‘’demiştim ve kısa bir süre sonra ekip arkadaşım, 38 yıllık dostum ‘’aldım ‘’ dedi, 1 dakika geçmeden ‘’ben de’’ dedim, birkaç dakika içinde duble yapmış 2 sinariti de teknemize almıştık, bu sırada Selami de ilk jig denemesinde benim Inchiku’ lar için kullandığım daha hafifi atarlı kamışım ile jig yapıyordu, iki balık birden alınca hemen bırakıp, balıkları tekneye aldı. Genelde akıntılı kuvvetli sularda taş üzerlerinde hep apikoda duruyoruz, bu esnada kaptanlık yapan kişi jig yapmıyor ve daha iyi netice alıyoruz. Akıntısız olan son taşta 80 metrelerden bilerek kaydığımız 66 larda balığı bulmuş, bir alaydan 2 balığı kapmıştık. Stres sonrası dağılan alaydan 1 saat geçen süre sonrası tekrar bölgeyi denesek de, başka vuruş alamadan avımızı sonlandırdık.

Denizde kazanmıştık, bu kadar yorgunluk ve aksaklığa rağmen dostumuz ‘’garanti’’ sözünü tutmuş, gün sonunda aldığımız 2 balık ta bize oltacılık keyfini tattırmıştı. Belki ilk taşlarımızı yoklayabilsek çok daha verimli av yapabilecektik lakin buna da şükür diyerek, ilk önce deniz anaya, sonrasında kıymetli dostumuza teşekkür ettik. Akşam karadan son ısrarlarımız yine sonuç vermeyince, ani bir karar ile gece yarısı yollara düştük.

Bu av esnasında Jigging Master Power Spell 350 B model kamış ile Jigging Master PE5N modeli ve PE 5 ip ile 22 numara (76 Lb) JM terminator Shock Leader (FC) ile donatılmış makinemi kullandım. Arkadaşım Hakan ise Crony Prodigy 601MH B model kamış, Jigging Master PE4 makine ve PE4 ip kullandı. Selami ise Crony Prodigy 561M S kamış ve Daiwa freams 4500J makine kullandı. Balıkları 200 gr Rocket jig ve 190 gr Blade Swimmer model Jigging Master jigler ile aldık.

Değer mi? Tatminkar mı ? sorularına gelince; elbette ki bu kadar uzun yolculuklar ve yorucu günler sonrası ; hava muhalefeti, bazı aksaklıklar sonrası sadece birkaç saatte olsa oltalarımızı jig yapmak üzere suya indirebildik. Balıklar sayı ve siklet olarak (3 ve 4.2 kg) tatmin edici değildi lakin, biz gibi İstanbul’lu oltacılar için bu balıklara özellikle jigging disiplininde olta atabilmek için en az 400-500 km hatta 800-900 km lyol yapmayı göze almak zaruri. Bu esnada hava raporlarının her zaman tutmayışı bir handikap; en önemlisi de bölgedeki dostlarımızın ve teknelerinin müsait olması gerekiyor, sonuçta hepsi amatör. Mağazadaki konsepti değiştirerek jigging ve trolling ağırlıklı, konusunda uzman malzeme ithalat yapmam ile ülkemizde jigginge gönül vermiş, iyi meralar bilen dostlar edindim. Her fırsatı değerlendirerek, şartlarımı zorlayarak, her avda başka kamış makine ve ekipman kullanarak ben de tecrübelerimi arttırmaya çalışıyorum. Bu hem ithal ettiğim malzemeleri daha iyi tanımama sebep oluyor, hem de çok değişik avlaklarda ve hava şartlarında, balıkların mevsimsel yiyecek seçme tercihleri gibi bir çok bilgi edinmemi sağlıyor. Bence bu kıstaslar bile hem değer hem tatminkar.
    Hepinize rastgelsin dileklerim ile.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ekim 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Cevat
    Dün yolumun Üsküdar'a düşmesi nedeniyle merhaba demek için uğradığımda dükkanda olmadığını9 gördüm. Ava gittiğini ve az sonra da geleceğini öğrenince bekledim ve yakaladığın o güzelliği yakından görme şansına da kavuştum.
    Umarım ızgarası da bahsettiğin gibi iyi olmuştur.
    Afiyet olsun, her zaman raastgelsin

4. Evren Tamer

Evren Tamer Moderatör Yönetici

Tebrikler Cevat abi.rastgele güzel bir av olmuş..

5. onder

onder Aktif Üye

Güzel bir av olmuş tebrik ederim Cevat abi.

6. İrfan

İrfan Moderatör

Tebrikler Cevat abi,
    Maşallah balıklar cam gibi,çook güzel bir av olmuş.devamını dilerim.rastgelsin.:)
    afiyetler olsun...

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Cevat abi, yorucuda olsa güzel av olmuş.

8. Cevat ERGİN

Cevat ERGİN Aktif Üye

Teşekkür ederim sevgili Şeref, inşallah bir gün beraber avlanma fırsatı yakalarız.Selamlar.

9. Cevat ERGİN

Cevat ERGİN Aktif Üye

Teşekkürler sevgili Evren, sana da her daim rastgelsin.

10. Cevat ERGİN

Cevat ERGİN Aktif Üye

Teşekkürler sevgili Önder, selamlar.

11. Cevat ERGİN

Cevat ERGİN Aktif Üye

Teşekkürler sevgili İrfan, senin de güzel av raporlarından haberdarım, her daim rastgelsin, selamlar.