Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çıkrık makina hakkında

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında horasanlı tarafından paylaşıldı.

1. horasanlı

horasanlı Aktif Üye

Selam arkadaşlar botta yada teknede kullanmak için 200 TL yi geçmemek ve fazla büyük olmamak şartıyala çıkrık makina almak istiyorum. Daha önce RYOBİ marka 60 lık makinam vardı ama dipten balık çekmek için zorlanıyor bu nedenle çıkrık makina almak istiyorum. Daha önce kullanan arkadaşlar varsa yorumunuzu bekliyorum. Benim internette gördümğüm bir OKUMA makina var ayrıca bu makina içinde yorumlarınızı bekliyorum.
    link aşağıdadır.
    OKUMA MAGNETIX MG-45CS ÇIKRIK MAKİNE
    http://www.avmarketi.com/asp/product/9567/OKUMA-MAGNETIX-MG-45CS-CIKRIK-MAKINE

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Cenk Bayraktar

Cenk Bayraktar Üye

Okuma madga pro alabilirsin , orta kalite ve fiyatıda oldukça uygun , kullanan arkadaşlarım var ve yeteri kadar memnunlar bende tavsiye ederim.

http://www.balikmarketim.com/pinfo.asp?pid=15975

4. horasanlı

horasanlı Aktif Üye

Teşekkür ederim Cenk abi bakalım aslında bu makinada çok güzel.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Marmara'da hangi balığı çekemedin Sinan? :)
    Bana sorarsan çıkrık makinalar hem sana, hem de marmara denizine (içindeki balıklar itibariyle) uygun değil.
    Üstelik iş makinayla da bitmiyor. O makinayı takabileceğin bir de trolling kamışı almak zorunda kalacaksın.
    Marmarada tekne avcılığında 4000-5000 lik kafaya sahip makinalarla çekilmeyecek balık yok. Eski makinanda ne sorun çıktı bilemem tabii ama ille de yeni bir makina almak istiyorsan çıkrık alma derim. Onun yerine şu anda 2. el bölümünde satılan Okuma Blue Hawk ve DAM Quick Spin SLR 850 yi al. Hem fazlasıyla işini görür, hem de paran artar. :)

İlgilenirsen link Burada

6. horasanlı

horasanlı Aktif Üye

:) Valla Şeref abi 4 - 5 adet balık birden atladımı oltaya çekmekte acayip zorlanıyorum. Geçenlerde eşek istavriti geldi 4 adet yaklaşık 30 cm boyunda herbiri ama yukarı çekene kadar bittim. Makina dönmüyordu. bunun gibi bir çok kez balık geldi. Bende birde çıkrık makina deneyeyim dedim. Aslında elimdeki makinayı her hafta yağlıyorum. Ama surf kafa olduğu için mi acaba zorlanıyor.

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

O zaman 3.8:1 devri ile blue hawk tam sana göre ama ben o balıkları çok daha küçük bir spin makina ile çekmeyi tercih ederim.
    Zorlandığın noktada kamışı yukarı kaldır ve tekrar aşağı indirirken de boşluğunu al. Bu yöntem aslında büyük balıkla mücadele yöntemi ama makinanın dönmekte zorlandığı anlarda senin hayatını kurtarır. :)
    Sonuç olarak çıkrık makinanın sana katacağı tek şey düşük devir. Gerisi eziyet.
    Çünkü onu kullanmak için bir kamış alacaksın. O makina kamışın üstüne takılacak. Oyle olunca, yani makina yukarda dururken dengesiz olacak. Denge için mücadele kemeri kullanmak zorunda kalacaksın.
    Ne için? 4 tane eşek istavriti için.
    Sen beni dinle ya o önerdiğimi al, ya da benzerini. Beğenmezsen bana satarsın. :) Yeter ki satılan ürünler sorunsuz olsun..

8. soner Yılmaz

soner Yılmaz Aktif Üye

Şeref bey'e katılıyorum, bahsettiği gibi hedefinizdeki balıklara göre fazla. Ayrıca verdiğiniz linkteki makinanın misina klavuzu yok dikkat ettiniz mi? yada bilerekmi sipariş veriyorsunuz bilemiyorum ama dikkatinizden kaçmış olma ihtimaline karşılık belirtmek istedim. Bu tip çıkrıklar için kullanabileceğiniz misina yada dakron sınıfı iplerde piyasada ya yok yada maliyetli.

Diğer bir husus Akdenizde bol bulunan bu eşşek istavriti 30 Cm. ve 4 adet en fazla 1 kilo yada 1 kilo 200 Gram gelir yani makinanızın bunu çekmekte zorlanması bana biraz tuhaf geldi. Kalama sonu 13 kilo çeken (ryobi 6000 ) bir makina burada tekliyorsa kesin bir sorunu var demektir. Bence misina klavuzundaki bilya dönmüyor olabilir. Genelde klavuzun içindeki bilyanın dönmemesi (kum,balık pulu,pas) misinanın sürtünme katsayısını yükselteceğinden sizi güçsüz kaldığı yönünde yanıltmış olabilir. Mekik köprüsü üzerindeki misina klavuzu bilyasını kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederim, belkide yeni bir makina almanız gerekmez.

9. red baron

red baron Aktif Üye

RYOBİ ARTİCA Modelini bir incele istersen memnun kalacağından eminim,ben kullanıyorum son derece kullanışlı vede kuvvetli.

10. enis59

enis59 Daimi Üye

tekneden çıkrık kadar kuvvetli bir makina arıyorsan bence Daiwa gs 9 al kullan derim

11. horasanlı

horasanlı Aktif Üye

Valla Şeref abi haklısın. Sadece çıkrık makina ile iş bitmiyor kamışınıda almak lazım. Birde makinaya alışmak lazım. Görüşlerin için çok sağol abi. Çok yardımcı oldun.