Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

çimçim karides de en güzel verimi nasıl alırız..:?

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Canlı Yemler' kısmında löngöz tarafından paylaşıldı.

1. löngöz

löngöz Daimi Üye

bu konuda defalarca deneyimim oldu,, ve sonunda budur dediğim kullanım şeklini paylaşmak istiyorum..
    aldığımız çimçim karidesleri bir gazete üzerine serelim,, üzerine bir gazete sayfası daha koyalım,, belli bir süre biraz olsun kurulanmış çimçimleri temizlemeye başlayalım,,kabuklarından ayrılmış-temizlenmiş- çimçimleri kağıt havlu üzerine serelim ,tamamı temizledikden sonra üzerine biraz daha kağıt havlu serelim,, bir süre bırakalım,, daha sonra iyice kurulanmış çimçimleri toz şekerle boca edelim,, 12 saat altında ve üstünde kağıt havlu olacak şekilde dinlendirelim,, daha sonra çimçimleri bi 12 saat daha kalın tuza yatıralım, süre dolduğunda ve iyice kurulandığında kapalı bir kaba altına kağıt havlu üzerine çimçimleri ve en üste yine kağıt havlu koyarak dinlenmeya bırakalım bu şekilde deep-freeze koymadan 15 gün dolapda tutabiliriz bu yemimizi ,, bu yem balıkların istediği kıvamda olacağından ve çabuk alamıyacakları bir toklukda olacağından ,balıkları daha kolay yakalıyabileceğimiz bir alternatif olacaktır....:)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu yöntem hem çok kullanılan, hem de çok merak edilen bir yöntemdi Bülent Abi.
    Detaylıca anlattığın için teşekkürler.

4. oktay16

oktay16 Moderatör

Haramilere çözüm :)

Teşekkürler Bülent abi, eminim hepimizi işine yarayacak bir bilgi paylaşımı bu.

5. löngöz

löngöz Daimi Üye

daha önceleride böyle alternatif yem konusu işlemiştim,, ama bu anlattığım şekilde ve kurulamalarıda düzgün yapılrsa,, etkili bir yem olacaktır,, birçok balık için geçerlidir,, herkese rastgelsin..:)..:)

6. Arif

Arif Aktif Üye

Teşekkürler Bülent Abi, hakikaten en kolay kaptırılan yem karides.. Bu yöntemle biraz daha dirayet kazandırılırsa yeme, av da daha bereketli olacaktır.

7. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Teşekkürler Bülent Abi

8. obaba

obaba Yeni Üye

Ben çimçimle balık avlamayı gerçekten çok seviyorum .Özellikle mercanlar bayılıyor tek sıkıntı çok çabuk dağılması yada diğer balıklar tarafında yenmesi ,sanırım bu yöntemle bundan bir nebzede olsa kurtulabiliriz. Paylaşım için teşekkürler ilk fırsatta deneyeceğim.

9. hakan3506

hakan3506 Aktif Üye

Ne yerim o çimçimleri bea :D

10. tırtıl

tırtıl Aktif Üye

Ben karidesi olduğu gibi kullanmayı tercih ediyorum. Çünkü, tuzlandığı ve bahsedilen işlemler yapıldıktan sonra, karides albenisini kaybediyor.
    Bu yüzden derin su avcılığında işe daha az yarıyor. Ama, hiçbir işlem yapılmamış karides daha avcı oluyor. Bu benim tecrübe ve görüşümdür. Özellikle taze karides dağılmaz. İskenderun'da tekneden yeni gelen karidesleri neredeyse canlı olarak bedevaya alırdım. Tazeliğinden kabuklarını bile ayıramazdım. Ama, Akyaka'da çok tazesini bulmak mümkün olmuyor. Bence, en avcı karides fosforunu kaybetmemiş olanıdır.

11. ŞevketÖzcan07

ŞevketÖzcan07 Yeni Üye

slm arkadaşlar karidesin hazırlanışı; öncelikle karides soyulduktan sonra delikli birkaba koyup 2 saat suyunun akmasını bekliyip ondan sonra şekerlen harmanlayıp 1,2 saat tekrar bekletip suyun tamamen aktığını gördüğünüzden sonra biraz iri tuzla harmanlayıp artık kullanmaya hazır şekle gelir muhafazası ise ufak kablara koyacağımız şekil kabın altına kağıt havlu üstüne karidesi koyarak ve böyle birsıra kağıt havlu bir sıra karides şeklinde devam ediyor :harika: