Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çinekop avı hakkında bilgi

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında amatorburak tarafından paylaşıldı.

 1. amatorburak

  amatorburak Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  21 Ocak 2014
  Mesajlar:
  57
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  Çinekop, Karadeniz ve Marmara Denizi’nde bol miktarda bulunan balıklardan bir tanesidir. Eylül ve Ekim aylarında Karadeniz’den Marmara denizine doğru sıcak sulara göç etmeye başlar. Marmara Denizinde de bir süre misafir olduktan sonra Çanakkale’ye doğru yol alır. Bu süre zarfında özellikle İstanbul ve çevresinde çok sayıda çinekop avlanır.

  Çinekop avlama teknikleri ise çapari, yemli ve rapala olmak üzere üç çeşittir. Çapariler genellikle orta boy iğne ve beyaz tüylüdür. Beyaz tüyün dışında baykuş tüyü, ördek tüyü gibi farklı çaparilerde mevcuttur. Çapari ile çinekop avlarken sürekli at çek yapmak, balığın bulunduğu yeri tespit edinceye kadar yavaş yavaş çekmek gerekir. Yemli takım kullanarak çinekop avlamak ise daha garanti diyebiliriz. Çinekop avcı bir balıktır ve özellikle tercihi istavrittir. Taze istavrite kesinlikle hayır diyemez. Bu nedenle taze istavrit yem olarak kullanılır. Hırsızlı takımda istavriti fleto olarak keserek çift iğneye takmamız gerekir.
  Rapala ile çinekop avı daha meşakatlidir. 5-7 cm arasında istavrite benzeyen rapala kullanmalı, rapalanın daha derinlere inmesi için kurşun takmalıyız. Kurşun fırdöndünün başladığı yere takılır. 1-1.5 metre uzunluğunda misina ayarlanarak ucuna rapala bağlanır.

  Alıntıdır.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. scorpion26

  scorpion26 Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  24 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.535
  Beğeniler:
  800
  Şehir:
  İstanbul
  amatorburak bunu beğendi.
 4. amatorburak

  amatorburak Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  21 Ocak 2014
  Mesajlar:
  57
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İstanbul