Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çinekop ve Lüfer Takımı Yardım

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında maestrocan tarafından paylaşıldı.

1. maestrocan

maestrocan Üye

Merhaba arkadaşlar

Balık tutma macerama 2-2,5 ay oldu başlayalı. Bana göre acemiliğimi üzerimden yeterince attım. Artık kendi ufak takımlarımı iğne bağlamasını orta düzeyde bir balıkcı gibi bağlıyorum. Kendimi bir üst seviyeye taşımaya karar verdim bu aralar çinekop ve lüfer zamanı olduğu için bu balıklar yönelmek istiyorum.

Hazır takımlar var bu balıklar için genelde mantarlı takım kullanılıyor avlandığım yerde. Elimdeki takımlar ise şunlar.

Benim sizlerden öğrenmek istediğim bu takımları nasıl oltanın ucuna bağlıyacağımdır. Bağlıyacağım kurşun kaçlık olmalı bu takımları bedenemi bağlıyacam veya kurşun ile takımları ayrı ayrımı bağlıyacam klipse. Bedenin uzunluğu ne kadar olmalı bunun gibi detayları öğrenmek istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

resimdeki takım doğru. kamışın atarına, dalga-akıntı durumuna göre 35-125gr arası kurşunlar idealdir tercih sana kalmış. 3'lü fırdöndü ile kurşun, takım ve makineden gelen misineyi birbirine bağladınmı tamamdır. 3'lü fırdöndü şart değil. diğer püf noktası taze ve düzgün takılmış yem.

4. Levreka

Levreka Aktif Üye

Şamandıra olmuyor bu takımda değil mi?

5. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

ben daha görmedim şamandıra kullananı. kayalık bir noktada atıyorsan stoperli-şamandıralı sistem olabilirde atışı zorlaştırır.

6. maestrocan

maestrocan Üye

Peki 3 fırdöndü kullanacağım bendenin uzunlugu kurşun tarafı ile iğnenin olduğu tarafın misina uzunluğu nasıl olmalı kaç cm? her hangi bir kıstas varmı?

7. bhr

bhr Yeni Üye

ben genelde ana misinenin ucundaki furdödüye takıyorum kurşunu. ama sen şöle yap 3lü furdöndüye kurşunun bedenin 15-20cm bırak takımın bedenini 70-80cm bırak daha iyi olur

8. bhr

bhr Yeni Üye

iğne tarafı uzun olsun

9. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

benim açımdan pek önemi yok dediğinin. 3'lü fırdöndüye direk kurşunu bağlayıp atsamda oluyor, kurşuna 1-2 karış beden bağlayıp atsamda fark yaratmıyor. derin noktalarda 1-1,5 metre, kıyıdan atıyorsam 40-50cm toplam takım bedeni (yemin dipten yüksekliği) yeterlidir. karışmaması açısından kurşunu fırdöndüye bedensiz takmak daha iyi. takım hassasiyeti açısından ise kurşunu bedenli kullanmak. lüfer geldimi zaten hassasiyet falan dinlemez paldır küldür dalar yeme :) tercih senin.

10. maestrocan

maestrocan Üye

Teşekkürler bu dediğin yöntemi uygulayacağım. Hatta şöyle yapsam nasıl olur fırdöndülü kurşunu direk klipse bağlasam 100 cm'lik iğneli kısmıda klipse taksam nasıl olur?

11. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

yemde taze olsun ve düzgün taktınmı yemi tamamdır ;) raporlarını esirgemezsin umarım. rastgelsin...