Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çıpa ( Çapa) Atmak için Elektrikli Irgat ?

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında Hamdi tarafından paylaşıldı.

1. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Bir soruda ben sorayım :p

5.60 Fiber tekne için Elektrikli ırgat düşünüyoruz. Teknenin ön kısmına bağlayacağız, ön kısmına geçmek zor olduğu için elektrikli düşünüyoruz.

Öncelikle düşündüğümüzü yazayım sonra, olup olmayacağı konusunda fikirlerinizi isteyeceğim.

Bizim düşüncemiz, fazla profosyenel olmayan 15 kg civarında bir çapayı taşıyabilecek. Ayrıca ip haznesinin biraz uzun olmasını istiyoruz. Derin sulara çapa atabilmek için.

Şimdi kafama takılanlar şunlar;

Bu ağırlıkta bir çapa işimizi görür mü?
    Derin su için olursa yeterli gelir mi?
    Bu tarz bir kaç ırgat öneriniz var mı?

Ekonomik bütçeli öneriler olursa sevinirim :)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Focush

Focush Yeni Üye

O boyda tekne için 15 kg demir yeter ancak önemli olan şudur;

Tekneyi demir tutmaz, zincir tutar.

Yani 15 kg lık demirden sonra 20 metre civarı zincir daha sonrasında ip kullanmalısınız.

Elektrikli ırgat ile teknenin ön tarafına gitmeden demiri salacaksanız, çok zaman kaybedersiniz ve bulunduğunuz yeri kaybedersiniz.

Mesela 50 metre suya demiri indirip tutturmanız için aşağı yukarı 80 metre zincir+halat bırakmalısınız ( çok sakin havada 60-65 metre yetebilir) buda 3-4 dakikanızı alacaktır.

Hal böyle oluncada o geçen sürede tekne sürüklenecek ve istediğiniz yere demiri atamayacaksınız.

Ayrıca demiri toplarken illaki birinin baş tarafta olması lazım çünkü, zincir dolabında üst tarafa yığılan halatı veya zinciri aşağı ittirmek gerekir, bu yapılmazsa ya halat ırgata sarılıp zarar görür yada ırgatın sigortası atar, montaj kötü yapılmış ve ince kablo kullanılmış ise Allah korusun tekneyi bile yakabilirsiniz.

Bu boyda teknelerde derin suya demir atılacaksa en iyi yöntem çapaçek tir.

Ben şahsen 6.60 teknemde ırgat olmasına rağmen derin suda ırgatı kullanmıyorum.

4. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili Hamdi Irgat olayı tabiki çok güzel.Ama bunun yanında TOP / ŞAMANDRA olayı da çok basit ve kullanışlı.

[DM]xws4om_capayi-kolayca-cekmek_sport#.UbYhPef0HTo[/DM]

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Çok güzel detay bilgiler, Aşağıda Teknenin fotoğrafını ekliyeceğim. Bizdeki sıkıntının başında ön tarafa geçememk geliyor. Onun için Elektrikli aç kapa sitemle kurşunu indir kaldır olayı düşündük ( Tabi uygun olabilirse )

6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Bu sistemi biliyorum İshak abi, daha önce kullanmışlığım var. Ama işte tekne biraz buna uygun olmuyor. Birde derin su denemeleri yapacağız onun için düşünmüştük.

7. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Derin sudan kastın nedir Hamdi, kaç metrelerden bahsediyorsun ?

8. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tam net derinlikleri belirlemedik ama 150 metreler civarı diye tahmin ediyorum.

9. TekAdam

O zaman bu işten vazgeçmenizi tavsiye ederim ;)

150 metre gibi bir yere demir atmak istiyorsanız en az 250 metre gibi bir zinciri bulundurmanız lazım. Bu durumda sadece zincir maliyeti 1.376-TL tutuyor. Bunlara ek olarak çapa, fırdöndü, bağlantı ekipmanlarını ve ırgatı da ilave edersek bu iş size 4.500-5.000-TL gibi bir paraya mal olur.

Ayrıca, bu kadar ekipmanın yaklaşık 200 kg geleceğini düşünürseniz bahsettiğin teknenin önüne koyduğunuzda teknenin kafası kalkmaz. Bu durum dalgalı havalarda yüreğinizi ağzınıza getirir.

Bana sorarsan bu işi bir daha gözden geçirin...

10. TekAdam

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Biz avantaj olarak düşündüğümüz bir olayın bize dezavantaj olarak dönmesinden korktuğumuz için böyle bir konu açtım, iyi de yapmışım :)

Bir şekilde kolay atıp çekmenin yolunu bulmalıyız :p
    Çay, kahve, yemek sorun değil :) Alacağım bilgiler kat kat fazla eder :p Adresimi biliyorsundur yada bilmiyorsan yazayım. Her zaman beklerim, çokta iyi olur. :)