Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çipura avı bilgilerimizi toparlayalım...

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında KARINCA tarafından paylaşıldı.

1. KARINCA

KARINCA Aktif Üye

Çipura avı diye internet üzerinde arattığınızda birçok iğne model ve numarasına , takım hazırlama şekline, kamış makine önerisine rastlayabilirsiniz, insanlar fikirlerini verirken bazı önemli detayları atlıyor buda bilgi kirliliğine sebep oluyor. Örnek: Ben Mustad 496 kullanıyorum harika bir iğne diye yorum yapan arkadaş bunun numarasını söylemeyebiliyor ya da bunu ne tarz bir takımda kullandığını, karadanmı tekneden mi , en önemlisi de hangi yemle avlandığını belirtmiyor. Şimdi bu bilgi kirliliğini biraz olsun azaltmak için başalngıç olarak sadece iğneleri konuşalım.
    İğnenin modeli , rengi, kıyı mı tekne mi, yere yatan köstektemi üst kösteklerde mi, hangi yemi kullandığınız , takımınızın şekli(klasik 2 li 3 lü dip takımı, veya gezer kursun pesine 30 cm köstek tek iğne, hırsızlı çift iğne , kösteğin ortasında 2 gr sıkıştırma kursun kullanıyorum, vs vs vs....), iğnenin numara aralığı(lidaki için 3-4 çipura için 1,2 kullanıyourum gibi) tecrübelerinizi lütfen paylaşın belli bir süre sonra bu bilgileri toplayarak faydalı bir yazı yazalım.

Tekneden avlarımda
    Fudo nemuri seigo 8 kırmızı , sülünez , klasik takım son köstek dibe yatan 20 cm , iğne çemberdir balık vurunca kamışı yukarı kaldırır gerilim artarsa yavaşça sarmaya başlarım.Takımlarda 2 fırdöndü üstte veya kursunun olduğu yerde no:10 küçük fırdödnü kullanarak dolaşmayı minimize ederim.Bu iğneyle 1.5 kg lık çipura almışlığım vardır.
    owner 5114 siyah 4 numara , iğne mutu light circle (çember), gerisi üst taraftaki anlattıklarımla aynıdır. Mamun kullanırım.
    Fudo delta gure no:4 siyah , en etkili iğnelerimden biridir , küçük mamun veya çimçim takarak kullanabilirsiniz.(Balık tedirgin utangaç olduğunda küçük olduğu için verimli olmayabilir saldırgan iken her vuruş tasmalanacaktır)
    Mustad 496 mavi siyah no:3 sülünez
    Marlin 496 2/0 mavi çimçim
    Mustad 1251c 2/0 mamun, yengeç

Lütfen tecrübelerinizi paylaşın çoğunluğun hem fikir olduğu iğne renk yem kombinasyonlarına göre toparlanmış bir yazı yazalım...

melanur, oltadaçipura ve CRD bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. uykucukirmizi

uykucukirmizi Aktif Üye

süper bir paylaşım

4. Mert SALMAN

Mert SALMAN Üye

Merhabalar. ben genelde izmirde avlanıyorum. salina 3 parça 4.20 kamış ve okuma dead ringer 65 kafa makina kullanıyorum. üzerinde 0,28 pelican surf kırmızı misine + 0,35 awashima vmax kullanıyorum. Her zaman tek kamış ve makine ile giderim. ancak zoka da deneyeceksem yanımda kasnağımda vardır. Kamışı dikkatlice izleyip her hareketi görebilmek için tek kamış kesinlikle daha avantajlıdır bana göre. sıra geldi takım bilgisine.

eğer ki çipura peşindeysem 1/0 yada 1 numara mustad 496 mavi iğne kullanıyorum. takım klasik 2li takım ve köstek boyları yaklaşık 15 cm civarı. yem olarak boru kurdunu tercih ediyorum ancak '' yemi yem şiş ile şiş üzerindeyken sarıp kösteğin en az yarısını kapatacak kadar uzunlukta takıyorum.''

eğer ki biraz aksiyon istiyorsam yani hareket bol balık orta boy olsun diyorsam o zaman iğnem 3 numara maruto kısa pala çapraz ne tam gri ne tam siyah renkte bir iğnesi var onu kullanıyorum. genelde ikili klasik takım kullansam da arada gezer kurşun+ üçlü fırdöndü+ biri kısa diğeri uzun iki köstek bağlıyorum. ancak dolanmaması için sert ve kalın misine tercih ediyorum. 0,35, 0,40 maksimum 0,45 misine ile bağlıyorum iğneleri. yemlerinde kafa kısmı iğne ucunda kalacak şekilde takıp mutlaka yem ipi ile sarıyorum. inanılmaz yem tasarrufu sağlıyor ve balık tek seferde alamazsa mutlaka bir kez daha saldırıyor.

ve son olarak suyun durumuna da değinelim. eğer ki su çekilmiş ise takımı birkaç kez uzağa atıp deniyorum yaklaşık 100 mt civarı. cevap alamassam atışlarda kısaltmaya çalışıp takımı 50-70 mt civarı düşürmeye çalışıyorum. Ancak su kabarık ise kamışı çok hafif savurup 15- 35 mt aralığına atıyorum ki bence en iyisi bu durumdur. balık varsa bu şekilde çok seri balık alabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.Bu konuyu dikkatle izleyeceğim. Önerilerinize ve eleştirilerinize sonuna kadar açığım. İyi forumlar :)

KadZe, melanur ve KARINCA bunu beğendi.
  5. γavuz

γavuz Daimi Üye

slmlar.. turunçda tekneden çipura avına gittiğimizde 1/0 veya 2/0 duruma göre iğne kullanırız (kısa pala çarpraz) takım bedeni 2 metrre boyunda 0.30,035 misinadan olup köstekler ise 30 cm uzunlugunda 0.25 misina kullanıp köstekleri 40 cm ara ile bağlarız.. neden 40 cm ? çünki köstek 30 cm ve arada 10 cm boşluk olsunki bir birine dolanmasın.. eğerki el oltası yaparlarsa (ben kamışla avlanırım) kösteklerin boyu kısalıp 15 cm gibi mesela ,20 cm ara ile 3 köstek bağlanabilir..özelliklede agır kurşun kullanırız çünki dibde akıntı varsa takım havalanmasın diye.. kurşunu ise surf kurşun kullanmakdan yanayım nedeni bu tür avlarda pek metal kullanma taraftarı değilim.. yani klipsli fırdöndü veya daha başka şeyler vs vs..0.30,0.35 beden misinasının en altına kurşunu bağladınmı olay çözülüyor demekdir..bu dip avlarında gümüş rengi iğne kullanmadan yanayım.. çelik nikel ne olursa.. siyah,sarı,mavi vs iğneler kullanmam.. marka ise göreçeli mustad,youvella,sasame,fudo,yuki,gamakatsu kullanırım fakat ne bilim gamakatsu iğneleri bir başka geliyor gözüme:D çipura yemine ise genellikle mamun,sülünez,boru kurdu kullanırız.. zaman zaman yengeç ve tavuk etide etkili oluyor

bu takımı 2 metre boyunda hazırlayıp elinizdeki makinada hangi misina olursa olsun ip,mono,fc,surf kalın,ince vs vs makinadan gelen misina ucuna ufak bir fırdöndü bağlayıp bu takımı orada birleştirebilirsiniz..tabi el oltasında bu takım uzun gelir o zaman bedeni daha kısa tutun :D
    saygılar

6. mentes1978

mentes1978 Yeni Üye

Cupra nin ignesi yok bana gore havasi var bir hafta deli gibi balik yapan igneler bi hafta sonra bos geciyor ama illaki derseniz maruto 5505 1 no izmarit kupes ne varsa toplayip gelir yengec kullanacaksam fudo nun papagan igneleri sirti cift tirnakli uzun duz pala papagan igneler var youvella 1466 nosunu bilmiyorum ama biz 1 tane cupra alamazken arkadas 7 8 adet cupra aldi ben ignelerin tipini begenmedim ama tipte degil islevdeymis olay bunu anladim

γavuz bunu beğendi.
  7. ugursamsa

ugursamsa Üye

Güzel bir konu olmuş ama yarım kalmış, tek başlıkta toplansa çupra takımları ne güzel olur :)

γavuz bunu beğendi.