Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çipura avı bilgilerimizi toparlayalım...

karatepe

Aktif Üye
Adı
Muammer
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Yilan dilinde chinu deniyoruz bu sefer.yem yengec olacak sizce ?

KARINCA

Aktif Üye
Adı
Ant M.
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Uzun pala iğneler daha başarılı diyebilirim ama chinu kullanıpta başarılı olanlarda var, chinuda misinayı sürekli gergin tutmak gerekiyor , uzun palada balık kendini daha iyi belli ediyor...

karatepe

Aktif Üye
Adı
Muammer
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Farki anladim.tasmalama konusunda gelistirmem lazim kendimi.70-80 M. 100 gr.kursun hissetmekte problem yasiyorum. Sizce ?

KARINCA

Aktif Üye
Adı
Ant M.
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Gezer kurşunla biraz ileri atarak beklemeyi deneyin derim, akıntıya derinliğe görede mümkün olduğunca ağırlığı azaltın, yeri geliyor aşşağıya 10 dakikada da inse 10 gr kurşun kullanıyorum çünkü balık 20 gr a tepki göstericek kadar hassas oluyor, hissiyatı arttırmanın yolları belli, ip kullanmak , misinayı elde tutmak, oltayla avlanıyorsanız hassas uçlu hafif olta kullanmak ve mümkün olduğunca hafif bir makine böylece kolunuz yorularak hassassiyeti daha zor kaybeder, merak etmeyin çipura gibi 1 kg civarı bir balık olta kıramaz kolay kolay siz yanlış kullanmadıkça tabiki...(makinenizin kalamasını kullanın)

KARINCA

Aktif Üye
Adı
Ant M.
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Yılan dili için T düğümü tavsiye ederim karışmayı mümkün olduğunca azaltıcak ve ekstra aparat(fırdöndü boncuk vs) kullanmadan karışıklığı önlüyecektir, ancak yılan dilindeki misinanın sertliği kalınlığı iğnenin ve takılan yemin ağırlığı karışmada bir etkendir , eğer dibe doğru giderken kolların amorti edebiliceğinden daha güçlü bir momentum oluşturursanız karışma kaçınılmazdır, hafif iğne kısa köstek hafif yem hafif kurşun şeklinde T düğümü atmasanız bile karışmadan inme ihtimali var ancak 10 gr ağırlığın 50 metre derinliğe inmesiyle 50 gr ağırlığın 50 metre derinliğe inmesi arasında zaman farkı vardır ayrıca başka avlananlar ve akıntı varsa diğer balıkçılarla karışma ihtimaliniz de var...Büyük ihtimalle ben 3 lü fırdöndü kullanıyorum boncuk takıyorum ne 50 si basıyorum 100 gr gezer kurşunu, kullanıyorum 0.45 misinayı hiçbir sıkıntı yaşamıyorum diyenler vardır, ancak bu saydıklarım aynı zamanda alıcağınız vuruş sayısını eğer balık beslenme çılgınlığında değilse azaltıcaktır bilginize...

(t düğümüyle 3 lü takımda yapmakta mümkün aynı şekilde karışmayı azaltıcaktır)

KARINCA

Aktif Üye
Adı
Ant M.
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Arkadaşlar balık için kıyı ya da tekne takım ve ekipman hazırlayanlar için bazı bilgiler vermek istiyorum yanlış olduğunu düşündüğünüz şeyler varsa lütfen düzeltin...
1.Kamış seçimi
Kamışların ağırlığı, sertliği , boyları, esneme yetenekleri birbirinden farklıdır, avlayacağınız balık çipura ise hassas dokunuşları görebilmeniz için ucunun bu dokunuşları alabilecek kadar hassas bir kamış seçmelisiniz, kamışınız çok yumuşak olursa tasmalama gereken zamanda yeterince güç uygulayamayabilirsiniz, kamışınız (ve makine ) ağır olursa ve bütün gün elinizde taşıyorsanız bir süre sonra el hassasiyetinizi kaybedersiniz, kamışın esneme yeteneği az olursa mücadele sırasında balığı kaçırma şansınız artar ayrıca bütün yük kolunuza biner, bu dengeyi kullandığınız misinanın esnemesi kamışınızın uzunluğu gibi faktörler etkiler, siz en ufak vuruşu hissedebilicek teknede bütün gün elinizde tutacaksanız hafif, çipura çekerken balığın darbelerini çok fazla kolunuza bindirmeyecek şekilde esneyebilen bir kamış seçmelisiniz...
2.Makine seçimi
Makine kıyıdan uzak atış yapmıyacaksanız çokta önemli değil ancak teknede elinizde sürekli taşıyacaksanız hafif bir makine seçin ,uzak atış için surf makineleri tercih ediniz...

3.Ana beden misinası
ip olursa esnemesi 0 a yakın olduğu için vuruşları daha iyi görmenizi sağlıyacaktır ,aynı şekilde tasmalamada da kolaylık sağlar ancak balıkla mücadele esnasında bu hiç esnememe durumu buna uygun bir kamışınız yada kalama ayarınız yoksa kaçırmanıza sebep olacaktır monofilament misinalar esneme payı olduğu için tasmalandıktan sonra balığı daha sorunsuz çekmenizi sağlar, güç konusunda ip misinalar monofilamentleri 2 ye katlar diyebiliriz....örnek .30mm bir mononun çekme değeri 10 kg kadarsa .15mm bir misina da 10 kg kadardır tabiki bu uydurma bir değerdir her misina çeşidine kalitesine göre farklı incelik ve çekerlerde olur..çipura için 20 lb ya da 15 lb değerinde bir ana beden misinası yeterli olacaktır ister ip ister monofilament kullanın...

4. takım misinası
Takım misinaları dibe batma özelliği daha uzun ömürlü olması ve daha az görünürlük sağlaması açısından tekrar 12 15 lb çeker değerlerinde fluorocarbon olması genelde daha iyi sonuç verir, ancak avlanılan derinlik 15 m den daha derinse görünmezlik özelliği pek birşey farkkettirmez ancak duruşu ve batma özelliği ile daha iyi bir sunum yapacaktır...

5. İğne
İğne konusu sürekli konuşulan bir durum aynı iğnenin farklı markaları bile değişik sonuçlar verebilir, ancak iğne büyüklüğü seçilirken genel kural balığın ağzının 3 de 1 inden büyük 6 da 1 inden küçük olmasındır.
İğne ne kadar ince olursa hem batması hemde balığın iğneyi farketmesi daha zor olacaktır ancak iğnenin kırılma eğilme riskide bununla birlikte artar, iğne çapraz olursa tasmalandıktan sonra balığın iğneden kurtulması daha zor olur ancak tasmalaması düz bir iğneye görede daha zor olur, uzun pala kısa pala iğne büyüklüğü gibi durumlarda asıl düşünmeniz gereken durum yemdir, eğer mamun boru kurdu gibi birşey kullanacaksanız uzun pala iğneler yengeç gibi bir yem kullanacaksanız kısa pala iğneler daha uygundur.Yani yemin iğneye denk olması sunum açısından önemlidir...

6.Sunum
Yemin iğneye nasıl takıldığı ve yemin balığın gözünün önünde nasıl süzüldüğü bir sunum olayıdır, eğer ağır bir kurşunla fişek gibi dibe giden bir yeminiz varsa balık onu takip etmiyecektir,aynı zamanda çipura yemini bazı balıklar gibi birden yutmaz ağzına alır emer sağdan soldan ufak ısırıklar alır vs bu sırada eğer bir direnç hissederse ve çekingen bir ruh halindeyse yeminizi yutmak istemeyecektir, misinanızın inceliğide sunumu değiştirir ne kadar ince olursa balık açısından o kadar çekici olacaktır ancak kopma riskide o derece artacaktır, kurşununuzuda mümkün olduğunca hafif seçmeye çalışın ancak kurşun dibi bulduğunda oynamaması gerekir ve çok hafif olursa aşşağı inene kadar yukardaki balıklar yeminizi bozabilir, gezer kurşun yöntemi balığın kurşunu hissedememesi açısından önemlidir kurşunu hissetme işi devreden çıksa bile misinadaki direnç de önemlidir, balığı hissedebilicek kadar gergin korkutmayacak kadar serbest :) bu ayarıda kamışla yapmak çok zordur parmak hassasiyetinize güvenin elle beklemenizi öneririm , gezer kurşun olayı teknede direk önüne atanlar için pek işe yaramaz çünkü tam 90 derece dikey bir platformdur balığın kurşunu hissetmemesi zordur, o yüzden hem ileriye doğru atıp 90 dereceyi bozmaya hemde hafif kurşun kullanmaya çalışın, 3 lü takımlarla bu iş olmazmı olur , armut kurşununuz yere değdikten sonra üstteki iğneleri biraz dibe yatırırsınız, balık iğnelere dokunduğunda kurşundan önce sizi çekerse şansınız olur, bu yüzden kurşunla kurşuna yakın köstek arasındaki mesafeyi arttırmanız balığın kurşunu hissetme şansını azaltır,bazıları e ben hep hırsıza yani neredeyse kurşuna direk bağlanmış olan köstekle balık yakalıyorum diyecektir, bu söylediklerim balığın hassas olma durumuyla ilgili saldırken bir durumda hiç farketmez , ben hassaskende yakalıyorum diyenler vardır ama balığın büyüklüğü küçülür lidakiler çipuraya göre daha saldırgandır, çipura büyüdükçe daha çekingen olur, ve genelde hırsızlar diğer kösteklere göre daha uzundur balık ağzına kurşunu hissetmeden alıp yürürse kurşunun ağırlığıyla kendini kısmen tasmalayabilir sizde bunu farkedip daha sert bir tasmayla işi bitirebilirsiniz ancak bu şekilde şansa bırakıp bırakmamak sizin biliceğiniz bişi, kıyıdan avlanan ve büyük balık peşinde olan arkadaşlar işlerini şansa bıraksınlar, 1 - 2 m arası bir fırdöndü önüne köstek küçük bir fırdöndü ve bir gezer kurşunla boşluğunu alıp balığın iğneyi yutmasını ve kamışınızı eğmesini bekleyin derim, çünkü kıyı tekne gibi değildir, sunum için dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda kullandığınız fırdöndü boncuk kurşun klipsler vs , bunlar ne kadar az olursa ve ne kadar küçük olursa balığı ürkütme şansınızda o kadar azalır, bazen ufak bir balık büyüklüğünde klipsli fırdöndü dev gibi boncuklu takımlar pırıl pırıl parlayan kurşunlar görüyorum, çipura avlayacaksanız mümkün olduğunca mat renkler ve az , olmazsa olmazsa da küçük aparatlar kullanın, ayrıca çok iğne olması sunumu güzelleştirmez bozar, hem yılan dili olsun üstünde de 3 iğne olsun bide kalamar zokası takayım nolur nolmaz derseniz hiçbirşey yakalamamanız mümkün, e ben 50 metre salıyorum 10 dakkaya zor iniyor kurşun bir de tek iğne mi atacağım diyenler vardır, böyle durumlarda gözlem yapın tutanlar hep alt iğnelere balık alıyorsa takımın üst kısımlarında hiç iğne olmayan yılan dili ve ya tek iğne kullanın, baktınız üst iğnelere vuruyor balık o zaman standart 3 lü takım kullanıp onunla almaya çalışın...Umarım verdiğim bilgiler yardımcı olur ve daha güzel balıklar yakalarsınız saygılarımla herkeze bol balıklı günler...

eralp35

Yeni Üye
Adı
Eralp
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Selamlar, sahte silikon yengeçler gördüm. Bir sürü de rengini yapmışlar. Deneyen oldu mu acaba aramızda. Vuruş veya sonuç alabildi mi

smucuk

Daimi Üye
Adı
Selçuk
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Selamlar, sahte silikon yengeçler gördüm. Bir sürü de rengini yapmışlar. Deneyen oldu mu acaba aramızda. Vuruş veya sonuç alabildi mi
Size cevap vermeden önce çok güzel bir konu olduğunu ve özellikle İzmirlilerin çok işine yarayacağını belirteyim.

Silikon yengeç görmedim ancak silikon kırmızı renkli kurt aldım. Birkaç avda da denedim. Çok yoğun bir bölgede dahi silikon kırmızı kurta hiç vuruş ya da ilgi alamadım. Dipte beklettim, hafif oynatarak aksiyon verdim, iğneye tam oturttum, iğnenin ucundan suda süzülecek şekilde uzun bırakarak taktım; kısaca her türlü denedim ama hiç ilgi gösterilmedi balıklar tarafından. Yengeç için de ne kadar farklı sonuç olur bilmiyorum. Pahalı değilse malzeme aklınızda kalacağına denemenizi tavsiye ederim ama pahalı bir malzeme ise kendini ispatlamasını beklemek daha doğru olur.

gkhnd09

Yeni Üye
Adı
Gökhan
Silikon yengeçler yurtdışında oldukça rağbet görüyor fakat genelde spin avı yaptığım için pek deneme fırsatım olmadı. Oldukça iyi yorumlar aldığını gözlemyebiliyoruz. Özellikle rus ve romenlerin yoğun talepleri oldugunu gördüm selfilerde boy boy resimleri paylaşmışlar.
Fiyatları çok ucuz bi kaç set aldım en cok tutulanlarından kokulu olanlarından yaklaşık 20 güne kadar deneyip sonucu bildiririm.
İlk izlenimlerim olumlu ama denemeden kesin ve net bir yargıya varmak isteyip yalnış yönlendirme yapmak istemem. İncelemek istersiniz belki ilginzi çekebilir diye aşağıda bir kaç yurtdışı linki verdim malum fiyatlar ülkemize göre baya iyi orda.

Buy Products Online from China Wholesalers at Aliexpress.com

https://tr.aliexpress.com/item/1-Adet-Yapay-Yenge-Yem-Yem-3D-Sim-lasyon-ok-Renkli-Yumu-ak-Bal-k-Yem/32852079955.html?spm=a2g10.search0104.3.43.639131b5PBgKTA&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10152_10065_10151_10344_10068_10342_10343_10059_10340_10341_10696_100031_10084_10083_10103_524_10618_10624_10307_10623_10622_10621_10620,searchweb201603_1,ppcSwitch_5&algo_expid=48f77cc0-cd33-4cad-a1ae-f44c45286cc8-5&algo_pvid=48f77cc0-cd33-4cad-a1ae-f44c45286cc8&priceBeautifyAB=0

Tahmini Teslimat Zamanı