Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

çipura tasmalama

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında tmac48 tarafından paylaşıldı.

1. tmac48

tmac48 Üye

Merhaba arkadaşlar. Çipura avında bazı arkadaşlar her vuruşu tasmalayarak avlanıyor, bazı arkadaşlar ise vuruşların sıklaşmasını bekleyip sonra tasmalamayı tercih ediyorlar. Bu işin olması gerekeni nedir. Kurşunu yere değdirip kamışı eğdirmeyecek şekilde bekliyoruz.vuruş aldıktan sonra ne yapmalıyız. Tüm ustalardan yorum bekliyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KARINCA

KARINCA Aktif Üye

Arkadaşım çipura 2 farklı davranış gösterir, eğer tedirginse ve ona rakip olabilecek başka çipuralar yoksa etrafta yemi ağzına alarak emme reflexi gösterir küçük balık dokunuyormuş hissi yaratabilir, diğer türlü bir durumda çipura saldırganlaşır ve diğerleri kapmadan ben aliyim der ve güçlü bir vuruş alırsın , her iki pozisyonda da tasma atıp atmama işi senin iğnenle ilgili bir durumdur , çember iğne kullanıyorsan ki bir kaç kere yakalamama rağmen tercih ettiğim bir yöntem değildir balıgı hissettiğin zaman yavasca sarmaya başlayacaksın ve balıgın iğneye takıldıgını anladıgın zamanda boşluk vermeden çekiceksin, eğer iğne uzun pala 2 numara veya üstü bir iğneyse tasma atmak için hiç gecikme hissettiğin anda vur tasmayı cünkü kolay kolay o büyüklükteki iğneyi yutmayacaktır, ben 4 5 numara şeklinde kısa pala geniş damak iğneler kullanırım ve anca sağlam vuruş aldığım zaman tasma atarım böylece en kötü ihtimalle dudaktan, cogunlukla ağız kenarından veya boğazından yakalarım , gerisi aynı boşluk vermeden cok acele etmeden balığı çekmen gerekir cok hızlı cekersen eğer dudağına takılmışsa kafa atarken yırtılıp kurtulma olasılığı çoktur....

CRD bunu beğendi.
  4. melanur

melanur Aktif Üye

selam genelde çember iğne kullanırım çember iğnede tasmalama yapmam bazen sesame chinu veya fudo 1601 kullanırsam tasmalama yaparım dalgalı havada gezerli 2 köstekli takım durgun havada uzun kol tek köstek

bu videonun 8 dakikasında daki gibi veya 12,40 dakikasındaki gibi uzun kol ve chinu iğne ve fudo 1601 de hafif boşlugunu alıp tasmalarım

DeCarbon ve yuksel43 bunu beğendi.
  5. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

Hüseyin abi, çember iğneler de hangi düğüm kullanıyorsun. Ben uni kullanıyorum dik duruyorlar İyi mi sizce aynı iğneleri ben de kullanıyorum owner 1 ve 2 numarası var.

6. melanur

melanur Aktif Üye

selam rapala düğümü

buda gezerli iki köstekli takım

çupranın denizin içinde midyeyi yeyiş şekli ve aparatı bu midyeyi büyük marketlerde bulabilirsiniz bazı bölgelerde metro satıyor

buda sülünesi kabuklu vaziyette nasıl yediğini gösteriyor

küçük balık yemi çok didekliyorsa bu sistemi deneye bilirsiniz

veya lalamar ve sübye

tek köstek uzun beden bu şekilde bağlarım

absolute, Salihlili, yuksel43 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. Burak Kızılırmak

Eline sağlık abim. Bu çember iğneyi bu sekilde bağlamak iğnenin serbest olması yemi yemesi açısından avantajlı galiba

Son düzenleme: 28 Şubat 2015
    yuksel43 bunu beğendi.
  8. melanur

melanur Aktif Üye

9. Burak Kızılırmak

Ben de sudak Turna avında kullanıyordum doğrusu ama iğneyi farklı bağlıyordum. Bunu öğrendiğim iyi oldu. Hüseyin abi son bir sorum var senin yaptigin bu gezer takımda köstek boyları sanki biraz uzun olmamış mı ?

Ben bakıp yapmıştım bir yere köstek boyları 20 cm civarı hatta bazen 15 cm falan yapmıştım. 1 metrelik beden üzerine....

yuksel43 bunu beğendi.