Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çiroz

Konu, 'Sohbet' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Küçükken nisan aylarında boğaz kıyılarında kuyruklarından çifter çifter bağlanarak asılmış uskumruları görürdüm. Sonra büyüyüp rakı içmeye başlayınca çiroz ara sıra mezem oldu. Bir süre sonra en iyi mezelerim arasına girdi. Ya da uskumru bitip kolyozdan çiroz yapılmaya başlandığında uskumru çirozu burnumda tütmeye başlamıştı. Sonra kolyoz çirozunun yerini istavritten yaptıkları berbat şeyler aldı.

Ceviz kabuğu boyutunda sandalı olan arkadaş abi, lodos durdu yarın sabah gel nolursun birlikte balık avına gidelim dedi. Tamam 4:30 da sendeyim dedim. Çok erken olduğunu söyledi, iki haftadır balığa gidemiyorum gitmişken bir şeyler tutalım hiç olmadı dedim kabul etti.
    Evine gittiğimde uyuyordu, zil, kapıyı yumruklama, telefon uyanmadı. Balkonunda benzin deposunu gördüm, iki metreye yakın yüksekliğe tırmanıp depoyu ve kabloyu aldım, daha önce sakatlanan ayak bileğim yine sinyal verdi. Ama tek başıma sandalı suya ittim ve açıldım. Çapari ile 34 uskumru ve tekne avında her zaman olduğu gibi ıvır zıvır ile geri döndüğümde hala uyuyordu ve yine kapıyı açmadı.

Eve geldim ve artık tükenmeye yüz tutmuş eski avlardan kalma çirozları arttırma işlemlerine başladım. Benim için bu 34 uskumru, 34 levrek tutmaktan daha önemli. Solungaç ve sindirim sistemlerini temizleyip yıkadım, bir kaba doldurup kaya tuzunu bastım. Öğleden sonra sularını biraz saldılar, kuyruklarından teker teker bağlayıp terasa astım. Nem oranı düşük körfezde ve bu güneşin altında bu sıcaklıkta 3-4 gün sonra yenmeye hazır olacak keratalar. Resmin sağındaki karışık grup daha önce yaptıklarımdan kalanlar. Güneşlenmeleri için tekrar terasa çıkardım. Ben çok tuz kullanmıyorum, bozulmamaları için arada bir güneş görmelerinin iyi olacağını düşünüyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Sevgili Şeref,
    Çiroz mutlaka uskumrudan yapılmalı. Uskurudan yapılanın kokusu başka, bir de yanında bahçeden o an kopardığın dere otu ve koruktan kendi yaptığım sirkenin içinde onları yüzdürürsem nefis oluyor. Mangala lüferi koymadan önce çirozları hafif bir tütsüden geçirdim. Havan eliyle dövmeye dahi gerek olmuyor.
    Dere otunun bir yanında maydanozlar diğer yanında artık çiçek açmaya başlamış tere var.

Bu akşam çilingir soframı erken kurdum. Nasıl olsa yedek çirozlarım yakında olacak. Eskilerden 3 tanesini 15 dakika suda bekleyip kömür kullanmadığım odun ateşinde dumanı tüten mangalda beklettikten sonra kılçıklarını ayıklayıp geçen sene yaptığım sirkemin son kısmını da bunlarda kullandım. Bu akşamki yemeğim alalede. Herkesin yiyebileceği şeyler. Bahçeden yeni sökülmüş 3 soğan, (yeşil kısımlarını en ucuna kadar yiyebilirsin)

jumbo ile standart arası boyutta karides üzerine taş baskı zeytinyağı limon suyu ve oltama takılmış bir lüfer. Bardaktaki rakı safi kuru üzümden özel imalat. Artık peksimetle mi gelirsin dımdızlak mı karar senin. Çünkü benim sofralarım çoğu zaman bazıları için risklidir.

4. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

Oy oy oy... Bülent Abi; seni tanıdıkça tanımadığımı daha iyi anlıyorum :)
    Sen neymişsin be abi (kaynak: MFÖ) :) rastgelsin, beraber olsun...

5. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Şeref Abi, sen gitmiyorsan ben gideceğim.:)

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Afiyet olsun Bülent
    Bu akşamki mönü benim gibilere (çok yemek seçen) özel olmuş.
    İnşallah kısmet olur da gelirim. :)

7. agartan

Okullar da kapanıyor yakında.
    Hazır da yol üstünde.. :D

8. Theseus

Theseus Aktif Üye

Bülent abicim,güzel abiciim,Bana teklifin hala geçerli mi diye soracaktım,öhmm...

9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Benim kapı herkese açık, yatacak oda ve yatak dışında, bahçede çim üzerinde ve terasta açık havada yatma seçeneği de var.

Ancak geç kalıyorsunuz, benim süper yalnızlık durumum alarm vermeye başladı. Tek tük gelmeye başlayan komşular ile eve de balık sevmez safralar yakında geleceğe benziyor.

Mönü şimdilik belirsiz bu akşamki soframın da resmini ne yiyecek olursam olayım ekleyeceğim.
    Zehirsiz olmak koşuluyla organik hemen hemen her şey yenilebilir. Organik denilince aklınıza organik tarım ve hayvan ürünleri gelmesin. Bu organik aldatmacası son yılların modası. Aslında yediklerimizin hepsi organiktir. Biz taşla beslenmiyoruz. Mineralle beslenen bazı bakteriler bu dünyada var, ama biz o canlılardan farklıyız. Ancak yine de bazı inorganik bileşikler olmadan yaşayamayız. Bunları da yediğimiz her türlü besinden ve takviye olarak vitamin ve element haplarından alabiliriz.

Evet insan eti de yenilebilir ve önemli bir besindir. Atalarımız ve son 50 yıl öncesine kadar Afrika, Yeni Zelanda, Amazon gibi yerlerde insan yiyenler vardı.
    Beyinleri bizimkilerden 300 cl daha büyük olan Neanderthaller ölülerini gömerdi. Avrupaya giden ilk arkaikler onlardan öğrenip insan yemeyi bıraktı. Onlarla ilişkisi olmayan toplumlar insan yemeyi son yıllara dek sürdürdü. Gerek kendi ölülerini yediler gerek çatışmalarda elde ettikleri düşmanlarını.

Benim amacımın bu olduğunu sanmayın sakın haa! Gelen misafirimi yemem.

10. agartan

Brrrr.... :D

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Acıktım Bülent abi :D