Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çok bereketli Mercan ve sair pullu,yassı avlarımıza devam.

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Değerli Üyeler.

Takriben bir aydan fazladır devam eden,ava çıktığım her gün bana güzel avlar veren denizimizin bereketi devam etmektedir.

Bukere Balıkesirden kardeşlerle avladık.

Limanımız küçük,üstelik sorumsuzca atılan bağlama ipleriyle dolu.

Bilmeyenin bir ipe takılması an meselesi.

Dikkatlice çıkarken tam liman ağzında bir şapırtı koptu.Zalim bir avcının koyuverdiği canlı balıklı levrek bırakmasını yutan biçare bir karabatağın kurtulma hamlesiydi bunlar.

Arada maalesef sığ suda bırakılan bu tür oltalara özellikle martılar,aradada karabataklar yakalanabiliyor,Sahibi ise benden evvel farkederse hiç şansları yok ve katledilmekteler.

Zor bela yaklaştım.Martı kolayda,ikidebir dalıveren karabatakların ağzından iğneyi çıkarmak haylizor olmakta.

Neyse becerdim.Elimiısırıp gevelesede aldırmadım.Nede olsa balıktayken illaki teknemi bulup nerdeyse tepeme konan Martı Osmana elle balık verirken kerelerce parmağı kaptırdığımdan bu acıya dayanıklıydım.

Baktımki iğne taa boğazının alt taraflarında,ulaşamadım.Kuvvetli mide asitlerinin iğneyi zaman içersinde eritebileceğini düşünerekten dibinden misinayı zorlukla kestim ve salıverdim.Daldı gitti.

İçimi huzur kapladı.Ama bir taraftanda düşündüm.Pekisen bunca balğı tutarken acıma hissine kapılmıyormusun.

Kapılıyorum elbette.Ama içimdeki av tutkusu,balık olmasa ne yapardım kaygısı,onları bolca tutmamı engelleyememekte.

Ben balık tutmadan yapamam,Bahçeyle,çiçekle,sebzeyle uğraşamam.Zaten tam eğilemiyorumki.

Aynen Fok balığı gibiyim.Kalın ve dolgun vücudum hep ağrıyan eklemlerim,karada nerdeyse yalpalayarak,tekneye atlarken hep ızdırap çekerek,onca dağı,taşı,dereyi mekan yapan bendenizin son halleri.

Ancak tekneye indimmi,açıldımmı aynen Fok hüviyetine bürünüveriyorum.

Belden üstüm pek çevik,kollarım gayet kuvvetli,ellerim maharetli üstesinden rahatlıkla geliyorum balık avlarımın.

Bakınız neden bu kadar balık yakalayabiliyorum,sıralayayım.

1)Asla demir atmıyor,balıkların bana gelmesini beklemiyorum.

2)Aksine akarak avlanıyorum.Teknemin sürüklenmesi yaylıma çıkan balıklara illaki ulaşmamı sağlayabiliyor.

3)Gayet çalışkanım,akarak avlanırken balığın kesmesi halinde derhal o bölgeye
    üstelik balık aldığım her yeri titizlikle GPS'me kaydettiğimden,hızla motorumu çalıştırıp o noktalara varıp, gayet ince ip misinamla ağır kurşunumla olabildiğince balık suyuna hızla inebilip onlara ulaşmamı sağlıyor.

4)Makara ve kamışlarım gayet kaliteli ve işlevsel.İp misinamın inceliği ve sünmemesi sayesinde,nerdeyse balığın her dokunuş ve yem yoklamasını ucu hassas kamışımında yardımıyla anlıyor,taymingimi iyi ayarlıyor ve tasmayı basıyorum.

5)İĞneyi balığın ağzından çabuk çıkartmakta çok önemli.Zira akıyorum ve zaman benim içinçok kıymetli.

6)İĞne ve yemlerim taze ve kaliteli.Üstelik beden ve kösteklerimde en iyisinden FC misinadan yapılma.

7)Yedek kösteklerim hazır,Bozulan olursa derhal yenisini bağlayıveriyorum.

8)Akarken diple teması kesmiyorum.Yeterli derecede misinamı istikrarlı olarak veriyor,arada kamışımı kaldırıp indirerek balığı kıskandırıyorum.Ama sertce değil,ürkütmeden.

9)4 iğne bağlıyorum, bu yasal ,yemlerden bir veya ikisini kaptırsamda diğerleri illaki balığı alabiliyor.

10)Rüzgar yönü değişirse akışımı ona göre ayarlıyor,kerterizlerimin üstünden geçmemi sağlıyorum.
    11)Kuvvetli rüzgar ve akışta illaki,koca rüzgar çapası kullanıyor ve akışı olabildiğince yavaşlatıyorum.

İşte netice,son avımdan kareler.

Türünün en irilerinden çift bantlı karagöz.Takriben 30 cm.

Uploaded with ImageShack.us

Keza türünün en irilerinden Litrin(kırma,uzunburun,hasmercan)

Alıkonabilir boyda bir Fangri Mercan.Daha ufaklarını salmada özen gösteriyorum.

ve total netice.Ne yazıkki tek başıma avlanmadığım zamanlarda bazı salınması gerekenleri gözümden kaçırabiliyorum.Bu avda onun üzerinde mercan,fangri ve karagöz salınmıştır.

Sevgi ve saygımla kalınız

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ramatahatta

Ramatahatta Yeni Üye

Bir solukta okudum sonra bir daha. İmrenilecek avlar altın değerinde bilgiler. Teşekkürler. Tebrikler.

4. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Roman tadında bir paylaşım. Teşekkürler. Tebrikler.

5. Hasan79

Hasan79 Aktif Üye

Merhaba Sevgili Vedat Abi;

yazdıklarını ve güncelerini büyük keyifle okuyor, okuduklarımdan kiminden ders, kiminden tecrübe kazanıyorum. Yılların birikim ve tecrübesi keyifli anlatımın ve kendinle barışık olman sanki kitap okumuşcasına bize keyif vermektedir.:)

Ellerin dert görmesin, hürmet eder saygılar dilerim.
    her daim rast gelsin..

6. Ahmet R. ÖZDEMİR

Ahmet R. ÖZDEMİR Daimi Üye

maşallah, daima rast gelsin bütün güzellikler sizinle olsun , :)

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Vedat Abi,
    Güzel av yapmışsın.
    Güzelde tüyolar vermişsin

8. BulentS

BulentS Üye

Maaşallah hem av verimli hem de altın gibi püf noktalarını paylaşmışsınız vedat bey. Emeğinize sağlık.
    En kısa sürede sizinle yüzyüze tanışmak, sohbet etmek isterim.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Teşekkürler sevgili kardeş.

Bir ayı aşkın zamandır bu bereket devam etmekte,bu ara sıkca muhtelif yörelerden gelen kardeşlerle avın keyfine ermekteyiz.

Sevgiler

10. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Olur da bir gün tekne nasip olursa bu tüyoları not düşüyorum.
    Vedat abi umarım gönlünüzde ki neyse onu nasip eder yaradan.
    Sağlıcakla kalın.

11. hakan3506

hakan3506 Aktif Üye

Vedat Bey bu raporları özenle hazırladığınız ortada raporu okurken oltamı alıp balığa gidesim geldi.Mercanlar tek kelimeyle harkulade gittiginiz avlak harkulade sohbet tahminimce aynıdır bizede burdan siz sevgili üstadın raporunu okuyup içimizden kopan bir kaç yorum yapmak düşüyor her daim rast gelsin allaha emanet olun..