Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çok güçlü olta ve makine arıyorum.

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında buzzy97 tarafından paylaşıldı.

1. buzzy97

buzzy97 Yeni Üye

Selam abilerim. Ben Doğuş. Yaşım 17. Yaklaşık 6-7 yaşımdan beri olta ile balık avcılığı yapıyorum. Dedelerimin dedelerinden gelmektedir bu merakım. Yani balıkçı soyundan geliyorum denilebilir. Bu yaşıma kadar 3-4 tane dandik sayılabilen oltaları eskittim ve hakkını verdiğimi düşüyorum. Ve bu yaşıma kadar geçen süreçte olta ile balık avcılığı işi konusunda acemilikten profesyonelliğe geçmemin vaktinin geldiğini düşünüyorum. Buna ne zaman ve nasıl karar verdiğimi soracak olursanız. Bu yaşıma kadar hiç 1kg+ fazla bir balık yakalamadım ve oltamdan dolayı kalkışamadım. Geçen tekneyle açıldığımızda hayatımda ilk kez bir balığa karşı çok büyük bir mağlubiyet aldım ve çok moralim bozuldu. Oltama yaklaşık 5 KILOdan fazla bir balık takıldı. Bunu yanımdaki abilerim söyledi. Balıkla tam yarımsaat mücadele ettim gelmedi. En sonunda tekneye biraz yanaştığında oltaya öyle bir asıldı ki tekneden düşüyordum. Oltamı hunharca kırdı ve çok moralim bozuldu :( .
    Size bu hikayemi anlatıp başınızı şişirdikten sonra konunun aslına gelmek istiyorum.
    Çok güçlü bir surf oltası ve aynı şekilde bununla uyumlu bir makine istiyorum. Bu oltayla hem kıyıdan hem de tekneden lüfer kofana gibi avlar yapmak istiyorum. Toplam 1200 TL bütçem var. Olta olarak hem A sınıfı en kaliteli surf oltaları arasından daha ekonomik hem de performans olarak en verim alabileceğim oltalardan biri Okuma Salina 3 diye bir kamış var atarı 100-250 4.30m 482gr 1.68m kapali boylu. %100 karbon gövde. Sizce bunu almalimiyim bunu alirsam bu kamışa nasıl bir makine gider ? Değerli yorumlarınızı bekliyorum...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. buzzy97

buzzy97 Yeni Üye

2 Tane Olta ve 1 Makina var aklımda yorumlarınız nelerdir?

OLTA 1 : Okuma Salina III 430 cm Tele Surf Kam (100-250) | Okuma Surf Olta Kamlar

OLTA 2 : Shimano Beast Master 3 Pcs 4,25 mt 225 gr - Av marketi, Av malzemeleri, Balık malzemeleri, Balık marketi, Olta kamışları, Olta makinaları

MAKİNE : http://www.balikmarketim.com/shimano-exsence-ci4-4000s-8-1-bb-olta-makinesi-japon-pazari

Benim Tercihim Olta 2 den yana siz ne dersiniz Abilerim? Daha iyisini bulabilirseniz paylaşın lütfen. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. IYI FORUMLAR...

4. HAKAN0022

HAKAN0022 Yeni Üye

KAMIŞLAR GÜZEL FAKAT BAKMIŞ OLDUĞUN MAKİNA SPİN MAKİNA O KAMIŞLAR İÇİN UFAK DİKKAT ET

5. lufermania

lufermania Daimi Üye

Merhaba Doğuş,

Öncelikle foruma hoşgeldin. Şimdi sana şu veya bunu al demek çok zor, çünkü benim hoşuma giden ve en ideali diyebileceğim takım başkası için bedava versen almam diyebileceği nitelikte olabilir. Tercih yapabilmen için daha önce benzer özellikte olan kamışlar kullanman gerekir.

Yalnız sana şunu söyleyebilirim, kıyıdan kullanacağın takım ile tekneden balık tutamazsın, çok uzun gelir. Ama kıyıdan alacağın takım için yine de birkaç öneride bulunabilirim.

Taşıma sorunun yoksa, genelde rapala yüzdüreceğim diyorsan ve 170-200gr civarı kurşun atacaksan 3 parça kamışlar tercihin olsun. Genel olarak çapari yapıyorum dersen 3 parçalar biraz daha sert olur, balığı hissedemezsin.

Makine olarak yukarıdaki makine olmaz, spin tarzı bir makinedir. Surf için surf makine diye tabir edilen makinelere bakmalısın. Boğazda kullanacaksan rahat sarım için düşük devirli olmalı( maksimum 4.2-4.3 gibi).

Sen yine de düşündüğün modelleri yaz, buradan da sıcak fırsatlar köşesini takip et çok uygun alabileceğin fırsatlar çıkabiliyor çünkü.

6. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Kardeşim öncelikle tekne avı ile surf avı farklıdır. 430 luk bir kamış ile tekneden iş yapamazsın. 2 kamış ve 1 makina alsan olabilir ya da teknede en iyisi el oltasıyla iş yapman :)
    Makina olarak düşük devir güçlü bir makina almanı tavsiye ederim. Nasıl olsa İstanbuldasın. Üsküdarda Cengiz Balıkçılık ve İnce Çizgi var oralara git ve konuş sana güzel bir set yaparlar ya da fikir verirler.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Aralık 2014
  7. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Kamış kırılması kötü bir şey. Zamanında çinekop furyasında dandirik makinem dişli sıyırdığından beri markada şaşmam. Bütçen iyi takımlar düzmek için fazlasıyla yeterli.
    Çanakkale civarında kıyıdan av için 200 gram üstü bir sahil kamışına ihtiyacın yok. Hele çaparide ya da yemlide kullanacaksan atarı yüksek kamış, daha sağır olacağı için keyfini kaçırabilir. Beastmaster da, Okuma da işini fazlasıyla görecektir.
    Makine kesinlikle uygun değil. Kıyıdan sadece yemli atacağım diyorsan makinenin ağırlığına bakmaz ve Daiwa GS9 ya da Shimano Biomaster Xs7000, Ultegra gibi fiyatı 400 liranın altında klasik makinelerden alırsın ve tekne kamışı almak için de sana bütçe kalmış olur. Tekne kamışı olarak 16-20 lb arasında değere sahip fiyatı 200 lira civarı epey kamış var. Makineyi hem kıyıda hem de teknede kullanabileceğin için çok da rahat edersin.

8. buzzy97

buzzy97 Yeni Üye

Bahsettiğim BeastMaster'ın olta kamışından almak istiyorum ( Hem biraz daha kaliteli + hem atarı garanti + 150 gr daha hafif = daha iyi atış imkanı sağlayacağını düşünüyorum ). Ona uygun biraz daha Hafif ve daha Kaliteli Surf Makinesi yok mu?

Öyle bir surf makinesi aldım diyelim. O makineyi ben daha sonra satın alacağım el oltasına takabilir miyim?

Biraz daha kaliteli ( Max 780 TL ) kaliteli bir surf oltası tavsiye eder misiniz?

9. cihantilki

cihantilki Yeni Üye

10. roy

roy Aktif Üye

Bir adet daiwa emblem pro A, entoh veya pahali dersen emcast plus, bir adet de lineaeffe spider surf kamis alip keyfine bakabilirsin

11. Canakkaleli17

Canakkaleli17 Yeni Üye

Roy, arkadaşa tercih ettiğin makineler spinning makineleri. Küçük gelir surf oltasına

berkerbaris bunu beğendi.