Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çok güzeller - Yakala & Alıkoy ve Yakala & Bırak

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

 1. Bahadır Sarıca

  Bahadır Sarıca Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.073
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  İzmir
  Av tarihi : 19-12-2010
  Av yeri : İzmir kıyıları
  Av türü : At-çek / Yakala-bırak
  Avı gerçekleştirenler : Aykut Aytış-Bahadır Sarıca
  Hedef av : Levrek
  Gerçekleşen av : 3 Adet levrek(1 adet alıkoyuldu / 2 adet salındı)
  Hava : 1-2 Bft Kuzey
  Ay durumu : Dolunay öncesi-ay mevcut
  Av saati : 17.00- 22.30 (Balıklar 20.00-22.30 arasında yakalanmıştır)
  Kullanılan kamışlar : Shimano Nexave 210-240cm(AJ2124AX) Atarı 5-20gr
  Okuma V-System 300cm Atarı 40-80gr
  Kullanılan makineler : Shimano Super 3000 SGT RC
  Shimano Saragosa 4000F
  Kullanılan misinalar : Makine ana misinalar - Ф0,10 mm(30LB) Berkley Whiplash ip (leader kullanılmadı)
  Kullanılan sahteler : Su üstü-Mann’s(Waker Elite)-Strike Pro(Hunchback)- Dalarlı sahte- Maria(Tight Slalom) [Balıklar dalarlı sahte Maria(tight Slalom) ile alınmıştır.]

  [​IMG]

  Marka : Mann’s
  Tip : Waker Elite
  Renk kodu : American Shad
  İğne : No 3
  Boy : 6,35cm (3-1/4")
  Ağırlık : 10,4gr (3/8 oz)
  Kullanılan derinlik : 7,5cm-Top water (Su üstü yüzen)
  Genel bilgi : Kendine has küt dudak yapısı ile Waker su yüzeyinde avlanan balıkları avlamak için düz çekişlerde(direct retrieve), kendinden(kamış uç hareketiyle değil) zik zak-köpek gezdime hareketini(wtd-walk the dog) çok güzel vermekte. İçinde mevcut bilyelerin yerleştirildiği tıkırtı kanalları ile zenginleştirilmiştir.  [​IMG]

  Marka : Strike-Pro
  Tip : Hunchback
  Renk kodu : EG-112 Electric Red
  İğne : No 3
  Boy : 6,8cm (2-11/16")
  Ağırlık : 10,4gr (3/8 oz)
  Kullanılan derinlik : 6cm- Top water (Su üstü yüzen)
  Genel bilgi : Kendine has küt dudak ve kambur yapısı ile Hunchback su yüzeyinde avlanan balıkları avlamak için düz çekişlerde(direct retrieve), kendinden(kamış uç hareketiyle değil) zik zak-köpek gezdime hareketini(wtd-walk the dog) çok güzel vermekte. İçinde mevcut bilyelerin yerleştirildiği tıkırtı kanalları ile zenginleştirilmiştir.

  [​IMG]

  Marka : Maria
  Tip : Tight Slalom
  Renk kodu : POH
  İğne : No 3
  Boy : 8cm
  Ağırlık : 11gr
  Kullanılan derinlik : 90-180cm- Sinking (Batarlı)
  Genel bilgi : Dip kısımda avlanan balıkları avlamak için düz çekişlerde(direct retrieve), kendinden(kamış uç hareketiyle değil) resmen dip zikzakları(slalom) yapıyor. Bu zikzaklar sırasında sahtenin virajlardaki hareketlerini(aksiyonlarını) kamış ucunda çok net hissediyorsunuz. 11gr olmasına rağmen dengeli bir sahte. Hedef atış erimi çok iyi.  Merhaba amatör balıkçı dostlar,
  Uzun zamandır sevgili dostlarım Aykut, eşi Mine Hanım ve Turgay ile beraber at-çek avları yapıyoruz. Yaklaşık yedi-sekiz avdır çok güzel vakit geçirmemize rağmen bir türlü güzel bir av denk getirememiştik. Beraberliğimiz ne denli hoş fikir alışverişleriyle dolu olsa da, hedef avımız olan levreklere ulaşamamamız hepimizi üzüyordu. Ama levrek tutkumuz bizi her seferinde uzun yolculuklara ve avlaklara atıyordu.

  Her şey bu hafta sonu Ales sınavı olan sevgili Aykut’u aramamla başladı. Evde Pazar gününün miskinliğini atmaya çalışırken, Aykut’un telefonunu çevirdim. Sınavı gayet başarılı geçmişti.
  “Ben akşam suyuna at-çek yapmaya gideceğim. Ne dersin?” dedim.
  Cevap beklediğim gibi
  “Gerçekten güzel olur”
  şeklinde olunca, soluğu Aykut’ların evinin önünde aldım. Amacımız yeni av meraları ve sahtelerimizi denemekti.Avlağa vardığımızda hava çok durgun ve kararmak üzereydi. Bu yüzden su üstü sahtelerimizi denemeye karar verdik. Her ne kadar su üstü levrek combakları olmasa da, su üstü sahtelerimizi denemek için iyi bir fırsattı.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Burada yurtdışından getirttiğimiz Mann’s firmasının su üstü sahtesi Waker Elite ve Strike Pro firmasının su üstü sahtesi Hunchback’i deneme fırsatımız oldu. Maalesef yaklaşık iki saatlik denemelerimiz sonuç vermedi. Bunun üzerine avlağımızı değiştirme kararı aldık.

  Karnımızı doyurduktan sonra havanın iyice kararmasıyla(dolunay öncesi aylı bir gecede) dalarlı sahtelerimizle tekrar at-çek yapmaya başladık. Sessizlik sevgili Aykut’un “Aldım” demesiyle bozuldu. Kepçeyi getirirken Aykut’un “İyi bir parça” demesiyle heyecanım kat be kat arttı. Levreği tüm ihtişamıyla gördüğümdeyse gerçekten çok güzeldi. Uzun mesafeden aldığı levrek yaklaştığında oldukça yorulmuştu. Sakin ve kolayca kepçeleyi verdik. İşte sonunda şanssızlığımız kırılmıştı. 60cm boyunda yaklaşık 3-3,5 kg’lık çok güzel bir levrek. Defalarca gidilen ve boş dönülen avların yorgunluğu, avlaklarda dip yapısını bilmememiz sebebiyle taktırıp kaybettiğimiz sahtelerin üzüntüsü, son avımızda geçirdiğim ufak kaza, hepsi bir anda silindi. Bu anı yaşamak, evet hepsine değerdi.

  [​IMG]

  Ve tabii ki klasik pozlar verilmeye başlanmıştı bile:

  [​IMG]

  [​IMG]

  Not: Balığın üzerindeki kan bendenize aittir. Dikkatsizliğim sonucu balığın üst dikenleri parmağıma battı.

  İkimizin de gözleri parlıyordu. Artık sevgili Aykut ve eşine fırında kaşarlı levrek sözümü yerine getirebilecektim. Bu hepimize yeterdi. Hemen telefona sarılarak, eksikliğini hissettiğimiz sevgili av partnerimiz Turgay’la bu anı paylaştık. Her şey çok güzeldi. “Bundan sonra av yapabilirsek salalım” diyerek ava devam ettik.

  Balık meraya girmişti. Sevgili Aykut her zamanki gibi, tüm içtenliği ve nezaketiyle, av keyfini benimde yaşamam için kendi yerine geçmemi önerdi. Onun gibi içten, bu işi tutku ve keyifle yapan bir dosta sahip olduğum için kendimi şanslı görüyorum. Herkesin onun gibi bir partneri olmasını dilerim. Yeri gelmişken buradan da kendisine çok teşekkür ediyorum.

  Aradan on, onbeş dakika geçmeden aynı yerden bu sefer ben Aykut’a “Aldım” diye seslendim. Bu gelende oldukça iri bir levrekti. İlkinin aksine oldukça hırçındı. Bir sağa, bir sola salvolar atarak ilerliyor, kalamama resmen resital yaptırıyordu. Makinemde sarılı ipin rahatlığında paşayla çok güzel bir dans yaptık. Bu arada Shimano Super 3000 SGT RC makinemin mücadele kalamasını(fight drag) kullanma fırsatım oldu. Özellikle hırçın balıklarla mücadelede süper bir keyif veriyor. Ayarlamış olduğunuz kalamayı %50 oranında azaltmanıza yarıyor. Bu da balıkla mücadeleyi hem güvenli hem de keyifli kılıyor. Levreği kıyıya aldığımızda güzelliğine hayran kaldım. Evet, şimdi dediğimiz gibi ona zarar vermeden geri salmalıydık. Bir çırpıda balığın ağzından sahteyi kurtararak, Aykut’un kameramanlığı eşliğinde paşayı geldiği yere güvenli bir şekilde saldık.Birinci videomuz;


  At-Çek Levrek Avı: Yakala-Alıkoy ve Yakala-Bırak (Spin Casting for European Sea Bass -Türkiye)  Yakala-bırak gerçekten ikimizi de çok mutlu etti. Uzun zamandır verdiğimiz emeklerin meyvelerini toplamak çok güzel bir duygu. Ama avımızın dört dörtlük olması için bir şeye daha ihtiyaç vardı; salma sırası sevgili Aykut’undu. Bulunduğum yerden aynı sahteyle devam ettiğimiz avımızda, üçüncü paşayı almayı başardım. Deniz ana bu gece gerçekten çok cömertti. Aynı büyüklükte(tahminim 2-2,5kg) bir güzel levrek daha ellerimizdeydi. İlk saldığımızın aksine hemen boy ölçümlerini yapıp, bu sefer benim kameramanlığımda Aykut bırakmayı gerçekleştirdi.

  [​IMG]

  İşte ikinci salınan levreğin videosu;

  At-Çek Levrek Avı 2: Yakala-Bırak (Spin Casting for European Sea Bass: Catch&Release - Türkiye)  Artık avı sonlandırma vakti gelmişti. Havada iyiden iyiye alçalmış, uzaklarda şimşekler çakmaya başlamıştı. Kamışlarımızla bu havada bulunmak güvenli değildi. Yağmurunda kendini hissettirmesiyle toplanmaya başladık. Hem yiyecek balığımızı almış, hem de her ikimiz yakala-bırak yapabilmiştik. Başka ne isteyebilirdik ki.

  Uzun zamandır boş dönmeme alışmış ev halkı içinse, oldukça büyük bir sürpriz oldu. Evdeki mutluluk da görülmeye değerdi doğrusu.

  [​IMG]

  Herkese böyle keyifli ve bizden daha bereketli avlar dilerim.
  Sevgi ve selamlarımla…
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Aralık 2010
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  Mükemmel bir ekipten mükemmel bir av gecesi.
  tebrik ediyorum arkadaşlar. Yakala -bırak operasyonu içinde ayrıca tebrikler...
  Mükemmel bir av raporu olmuş,okurken de izlerken de çok keyif aldım.
   
 4. duzensiz

  duzensiz Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.066
  Beğeniler:
  26
  şahane balıklar ve güzel bir son tebrikler. ama ben kepçeye takıldım ne kadar güzel bir kepçedir o :)
   
 5. dogu

  dogu Aktif Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  129
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  İzmir
  Tebrik ederim çok güzel bir av olmuş.
  Hep böyle güzel avlar yapmanız dileğiyle, rastgele.
   
 6. Aybata74

  Aybata74 Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  743
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler, gerçekten güzel bir balık alıkoymuşsunuz, kaşarlı da güzel gitmiştir afiyet olsun :)
  Denize iade edilen balıklar için ayrıca teşekkürü hakkediyorsunuz, Herkes sizin gibi o balıkları salmıyor malesef örneklerini sıkça görüyoruz, onlara da bu rapor örnek olur inşallah,
  Rastgele...
   
 7. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Bu avınız,levrek avında yılmadan,usanmadan çalışma ve aramanın başarıyı muhakkak getirdiğinin bir kez daha kanıtı oldu.
  Bahadır Bey,önce ekibi ve sizi kutluyorum.Sonra bu güzel tosunları salabilme olgunluğunu gösterdiğiniz için tekrar kutlamak istiyorum.Hala kendimi bu olgunluğa,salabilme anlamında,erişebilmiş hissetmiyorum.Çok ispendek saldım;ancak böyle tosunları salabileceğimi henüz düşünmüyorum.Bu duyguyu,bu raporu sunarak bizlere yaşatmaya çalıştığınız için de teşekkür ediyorum.Aslında bazı zamanlarda levrek konusunda meraklı arkadaşlarla konuştuğumuz gibi aramızdaki yarış,salabilme anlamında başlamalı.
  Böyle muhteşem paşalardan üç tena alırsam salabileceğimi düşünüyorum.Genelde tek balık alırım.Alınca da ikinci için denemelere devam ederim.Genelde ikinci pek olmadı.
  Teknik açıklamalar,resimler ve anlatım da harika.:harika::harika::harika:
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Aralık 2010
 8. SUNAY GÜNGÖR

  SUNAY GÜNGÖR Aktif Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  Tekirdağ
  Bahadır Abi ekibinizi ve sizi tebrik ederim, hepimize örnek olacak bir davranış, sizi takdir ediyorum. Doğaya ve balıklara saygı böyle olmalıdır.
   
 9. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.751
  Beğeniler:
  6.691
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Bahadır
  Tebrikler Aykut
  Güzel bir av yapmanın yanında bir de inanılması zor bir şey yapmış o birçoğumuzun " ah o kadar boylusunu ben de tutabilsem keşke" diyeceği 2 koca balığı gözünüzü kırpmadan salmışsınız.
  Daha önce de balık salanları gördüm ama siz bu çıtayı oldukça yukarı çıkardınız.
  Umarım bu davranışınız tüm amatörlere bir örnek olur.
  Koskocaman bir teşekkürler..

  Emre'nin de " ben iki levrek birden yakalamadım" dediği gibi ben daha değil aynı günde iki, aynı haftada bile iki levrek yakalamadım. :)
   
 10. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  Bahadırcım;çok güzel ve çok ilkeli bir av gecesi geçirmişsiniz...seni ve arkadaşlarını bu örnek dvranışınızdan dolayı kutlarım,,
  gerçekten böyle raporlara çok ihtiyaç var,,"yakala&alıkoy ve yakala& bırak" sayenizde slogan olacaktır kanısındayım..
  duyarlı her sevdalıya örnek olmasını dilerim....
   
 11. ahmetkerem

  ahmetkerem Yeni Üye

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  15 Haziran 2010
  Mesajlar:
  20
  Beğeniler:
  0
  Tebrikler; ama ilk resimdeki balıkta zıpkın izi var gibi geldi .... Yanışmışda olabilirim....!!