Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çok önemli,lütfen okuyunuz

Konu, 'Genel Konular' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Değerli üyeler

Maalesef bütün hızıyla süregelen tahrip edici,dahada vahimi yok edici av yöntemlerinden,bütün duyarlı doğa severler olarak şikayetci ve bizarız.
    Çoğunuz genç insanlarsınız.Çocuklarınıza, bazılarınızda torunlarınıza,bu doğayı hiçolmazsa önemli örnekleri ile devretmek
    vazifenizdir.
    Hemen herkesin ellerini taşın altına sokma zamanı gelmiştir.

İstanbuldan evvelki gün döndüm.Planladığımdan fazla kalmamın sebebi,bu katliamcı zihniyetle aktif mücadele için,en yetkili kişilerle görüşme yapma gayretim olmuştur.

Şükürler olsunki bu girişimimde muaffak oldum.
    Bana telefon No'larını vermişlerdir.
    Benden olabildiğince geniş olarak,merkez kendim olmak üzere bir iletişim ve ihbar ağı kurmam talep edilmiştir.

Lütfen özellikle Saroz körfezi bölgesinde,başta dinamitci ve bombacılar olmak üzere,Gece zıpkınla dalanları,vurulması yasak olan türleri avlayanları bildiriniz.

Bu bölgede samimi ortam bulduğunuzda,sadece sohbet havasında,durumu mahalli insanlara anlatınızki,köy kahvelerinde kulaktan,kulağa bu durum yayılsın ve katliamcılar daha teşebbüse geçmeden dahi vazgeçme sürecine geçebilsinler.

Durum insanları taciz etmek durumu değildir.Ekmek parası ve çabası kutsaldır.
    Ancak kimsenin kendi ekmeği için başkalarına,ülkeye,doğaya zarar vermek hakkıda yoktur.
    Dünyanın hemen hiçbir ülkesinde böylesine ilkel bir durumu görmek zordur belkide imkansızdır.
    Bu böyle devam edemez,etmemelidir.

Girişimlerimin en somut ve sevindirici neticesini bugün alabildim.
    İsmi zaten tarafımdan bilinen ve bildirilen bir tekne,bomba ile av esnasında suçüstü yakalanmış,maalesef fiiliyat hali gerçekleşmesi gerektiğiinden bombasını atıp,toplarken basılmış,külliyetli miktarda levrek ölmüş,ancak müsadere edilmiş,7500 TL para cezası kesilmiştir.
    El konulan levrek balığı miktarı 400 Kg civarındadır.

Lütfen,tekrarlıyorum.Beni ciddiye alınız,gerekli, ihbarları yapınız,müsait ortamlarda bu operesyonların devam edeceğini anlatınız.

Sevgi ve saygımla kalınız

Levrek@ bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu güzel girişiminin sonuç vermesini diliyor ve destekliyorum Vedat Abi.

4. idincer

idincer Yeni Üye

Bende izmir körfezinde bayraklıdan denize akan meles çayının dev kanazilasyon borusu şeklindeki menfezinin içinde sabaha kadar 3 adet tekne ve bot gördüm Herşeyleri simsiyah....deniz polisinden orada saklanıyorlar,polis ve sahil botları yoksa ağlarını atıp yine bu fare ve böcek yuvası bu kanalizasyon yuvasına geri dönüyorlar..Sonrada burdan tutulan ağır metal içeren balıkları insanlarımıza çeşme,foça deniz çipurası veya levreği diyerek dünya paralara satıyorlar..ben ağlarından 2 büyük strafor balık ayıkladıklarını gözlerimle gördüm...

5. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Vedat Abi,ilgin için teşekkür ediyorum.
    Bu yaz,ilk kez kıyıdan dinamit atarak avlanmaya şahit oldum.Olay vuku bulurken Jandarma'ya ihbarımızı yaptık.Telefonla ihbarımız sırasında hemen gelirlerse suçüstü yapabileceklerini belirtmemize rağmen Jandarma 30 daikalık mesafeden üç gün sonra gelebildi.Sadece üzüldüğümüzle kaldık.Yalnız Jandama'nın geldiğini,sorup soruşturduğunu duyan Balıkçı ! ların sonraları avlandığını pek duyamadık.Belki tedirgin oldular,diye yorumladık.

6. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Bu iyi niyetli çaba umarım sonuç verir.
    Ancak Cezaların yaptırım gücünün artırılması ve etkin uygulanması bile kaçak avcılığı %80 bitirir..
    Bir amatör yasayı nekadar aştığının önemi olmaksızın ençok 150 tl ile (Sanırım 188 oldu) cezalandırılabilir.Gece dalan birinin zıpkınına,elbiselerine el konulamaz.Suç olması için üzerinde balıkla yakalanması şart ancak balık olsada malzemelerine el konulamaz...Aralığın 17'sinde gece 24:00'da yakalansa bile geziyordum demesi yeterli.Ceza yazılsa bile itirazla iptal olur.
    Daha neler neler.
    Üstüne üstlük;Eğer kolluk güçleri malzemeye el koyar ve malzeme gerekli bakımı yapmadığı için yıpranırsa tazminle cezalandırılır.(Bu yasa yeni değişti.Artık görevini yanlış yapan ve tazminata sebep olanlar rucu yoluyla tazminatı ödeyecekler.Yasaya aykırı ceza kesen polisten,yanlış işlem yapan SG personeline,Yanlış karar veren hakime...vs).

Yasalardaki açıkları azda olsa bilen bir yasak avcının cezadan kurtulma şansı %80 dir.Yasalar düzenlenmeden,bu haliyle yasak avla mücadele hakikaten çok zor.

Yasalar "tavşana kaç,tazıya tut" der gibi..

NOT:Yukarıda örneklemeler mahkeme kararları ve bilgi edinme yasası kapsamında sorulan sorulara verilen cevaplardan derlenmiştir.

7. ArateuS

ArateuS Aktif Üye

Saros Yayla'da böyle bir girişimim olmuştu fakat bir sonuç alamamıştım ..
    Tekrar deneyeceğim zorlayacağım ... Umarım bu sefer netice alırım .. Dinamitçiler köyde ..

Önümüzdeki hafta inşallah güzel haber verebilirim size .

Sevgiler

8. ycan

ycan Üye

Emeğiniz girişimleriniz için gerçekten çok teşekkür ederim Vedat bey, Allah kolaylık versin hepimize;

Lakin bu konuda müsadenizle genel olarak bir iki kelime etmek isterim, denizlerimizde yasak balık avlayan kişiler hakkında hepimiz şikayetçiyiz , yasak avların başında kötü niyetli tekne sahipleri geliyor, sadece bir teknenin yakaladığı balığı, hiçbir zıpkıncı, oltacı ömrü boyunca yakalayamaz bence;

Benim gazetelerden okuduğum üzerine, geçen hafta İstanbulda trol teknelerine baskın yapılmış, yakalanan trol teknelerine cezai işlem uygulanmıştır, yakalanan teknelere 3.000 Tl gibi bir ceza uygulanıp, yaklaşık 15 gün kadar tekneler limana çekilmiş. Sonrasında tekneler serbest kalacaklardır. Bu haber üzerine eğer kaçak avlanan kişilere kuvvetli bir yaptırım uygulamaz isek, bu kişiler güle oynaya avlarına devam ederler bence, bir tekneye 3.000 Tl lik vede 15 günlük bir ceza bana komik rakamlar gibi geliyor, belkide yanılıyorum, ama kaçak avlanan bir tekne normal bir av yapsa o 3.000 tl lik rakamı haydi haydi çıkarır gibime geliyor;

Sonuç olarak , kaçak av yapanlara hepimizin söylediği gibi gerçekten kuvvetli yaptırım lazım, trol teknesimi yakalandı 1 yıl limana çekin o tekneyi ceza kesmeye bile gerek yok, yatsın tekne bir sene, dinamitçimi yakalandı 1 sene hapis verin, zıpkıncımı yakalandı varsa arabasına malzemesine el koyun olmadı 1 sene hapis yatsın, (bu yazdıklarım yasalara uymayan kişiler için) , hapis cezası paraya çevrilmeyecek tabiki ki;

Gelelim en son gelinmesi gereken noktaya oltacılara, hepimiz boğazda kıraça katlima var diye bu sıralar söyleniyoruz, yada balık avında limit altı balık avlayanlara, yada limitleri aşanlara ( her türlü avcılık için ) , madem amaç balık neslini korumak, benim bir düşüncem var balık avı için;

farzı misal her ilçede belediye zabıtaları vardır , balık avlanan bölgelerde belediye nezdinde çalışan Doğa Koruma Zabıtası (şu an aklıma bu isim geldi , yada başka bir isim) gibi bir birim oluşturulup , bu görevliler balık avlanılan bölgelerde sivil olarak dolaşıp, limitlere uymayan kişiler hakkında cezai işlem uygulasa, devamlı uygulama yapsalar , bilmeyen uygulamayan insanlarımız daha çabuk öğrenirler, amaç balıklarımızı korumak ise , inanın daha çok yazmak istediğim şey var, kusura bakmayın baya bir doluyum bu konuda, denizlerimiz bitti, hala boğazda tekneler balık avlıyor, lüfer neslinin yavrularını yakalıyorlar şu anda, sarıkanata lüferder olduk, lüferi gören vay be kofanaya bak diyor :( .

Sürçü lisan ettiysem affola, SAYGILAR.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Ocak 2011
  9. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Münferit sonuçlar alınmaya başlanmıştır sevgili Şeref.

10. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Sevgili Emre
    Ne Jandarmanın nede SGK'in anında müdahele için ekipmanı ve personeli yeterli olmayabilir.Esasen bu gibi durumları asli vazifeleri olarakta görmüyorda olabilirler.
    Burada önemli olan istikrarlı ihbarda bulunmak,hitap ederken gerekli kelimeleri bulabilip kullanmaktır.
    Ben kimimki,ama işte alabildiğim neticeler.Sadece istikrar ve düzgün ifadeyle olayı güzelce anlatmak,yaptığım budur.
    Olayın takipcisi olmaya azimliyim.
    Sevgiler

11. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Sevgili Erdal
    Cezaların yetersizliği malum.
    Ancak çabalarımızın takipcisi olmaya devam edeceğim.Buı işin peşini bırakmayacağım.Olayı adet haline getirenlerin bir kısmının dahi vazgeçmesi önemli olacaktır.Kesin sonuç elbetteki kısa vadede alınmayacaktır.Ama çabalarımızı istikrarlı sürdürmek lazımdır.
    Bu vatan hepimizindir.bir avuç çapulcunun değil.
    Sevgiler