Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çok renkli bir av oldu... (24/03/2013)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Hayri Karaca tarafından paylaşıldı.

1. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Merhaba sevgili dostlar,

Malum bu sene lodosla başladık ve hala lodosla devam etmekte.. Havalar hiç istediğimiz gibi gitmedi Kuşadası'nda :( Uzun lafın kısası hiç keyifli bir yıl geçirmedik amatörler olarak.. Her sene 3-5 trol geliyorsa körfeze, bu sene 10-15 oldu. Güzelçamlı daki balıkçı arkadaşlar parağatlarının, ağlarının gece trollere takıldığını söylüyorlar. (50-60 m. derinlikte yani kıyıya yarım mil.) Bu kontrol işleri artık bir düzene girmeli diye düşünüyorum. Aksi takdirde sonuçlar balıkçılık açısından çok kötü olacak.

Son yaşadığım bir olayı paylaşayım sizinle.. Arkadaşlarla okul çıkışı denize açıldık, akşamlık balık tutmak için. 63 metrede demirledik. Uzaktan bir trol teknesi bize doğru gelmeye başladı ama aramız yarım mil vardı. Biz avlanmaya devam ettik. Bizi görüyordur telaşlanmayın diye arkadaşları uyardım. Ama bizim yanımızdan geçtikten sonra teknem trolün peşi sıra sürüklenmeye başladı :mad::mad: Sesimizi duyurmamız mümkün değil. Kısa bir süre sonra yeni aldığım çapayı trolün kapıları kesti ve sürüklenmekten kurtulduk. Bu iyi mi oldu kötü mü oldu bilmiyorum ama çok kızdım. Motoru çalıştırdım ve trolün arkasından takibe başladım. Tam yakaladım derken trol teknesi ani bir frenlemeyle durdu. Teknedekiler bağrışmaya başladı. Küfürler havada uçuşuyor. Ne olduğunu anlayamadım ilk başta, ama bir terslik vardı. Ava çıkarken yanımıza bir kaç bira almıştık. Biralarımızı içerek ne olduğunu izlemeye başladık. Trol teknesine 30 m. uzaklıktayız. Bir hayli uğraştıktan sonra 4-5 m. lik bir batık polyester tekne çıkardılar. Tekneyi ağdan kurtarmaları uzun sürdü. Ama hayatımda içtiğim en güzel biraydı. :harika::harika: İşlerini bitirince yanlarına yanaşıp çapamı kestiklerini ve hayatımızı tehlikeye attıklarını söyledim. Kaptan olgun bir adamdı; özür diledi ve eski bir çapa verdi. Hocam elimden bu geliyor idare edin dedi. Adamın canını alacak halim yok. Kaptan 'siz bizim yüzümüzden balıkta tutamadınız ben size balık vereyim' dedi. Bir kürek balığı kasaya koyup verdi. Bizde limana doğru yola koyulduk. Buraya kadar anormal bir durum yok gibi değil mi ? Manzarayı biraz uzaklaştıktan sonra farkettik. Limana kadar 50-60 parça (serçe parmağım büyüklüğünde) kırlangıç yavrusu,20-30 mezgit yavrusu,20-30 mercan yavrusu, çok sayıda barbun yavrusu :mad: tam anlamıyla katliam..:mad::mad: Bir kasa balıktan sadece 2,5 kg. yiyecek balık çıktı. Diğerlerini deniz anaya iade ettik ama hepsi trol ağına sıkışıp ölmüştü. Yazımın başında bahsetmiştim; 10-15 trol körfezin altını üstüne getirdiler. Ne balık, ne de balıkçılık kaldı. Bu duruma birileri dur demeli. Aynı sorunları birçok sitede konuştuk,yazdık olmuyor. Artık gerçekçi ve somut adımlar atılmalı diye düşünüyorum.

Aşağıdaki fotoğrafların hikayesine gelince... Pazar günü üç arkadaş balığa çıkmak için plan yaptık. 90-115 metre arasındaki bazı taşları yokladık. Yem olarak karides, 3'lü klasik dip takımı kullandık. Arkadaşlarım Serkan Sarıbaş ve Ömer Duman. Çok keyifli bir gün geçirdik. Yiyeceğimiz kadarda balık yakaladık. Daha ne olsun..

Herkese kazasız belasız, bol balıklı avlar dilerim... Rasgelsin..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Hayri,
    Dülger'li Barbun'lu güzel bir av olmuş.
    Trol teknesine takılmanız ise tam bir facia.. :(
    Allah korumuş ki başınıza kötü bir şey gelmemiş.
    Hazır sürüklenirken Sahil Güvenliğ arasaydınız.
    Tam suç üstü de olurdu hem..

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler, çok değişik türde av olmuş. Kısmetiniz açık olsun.

5. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Tebrik ederim Hayri....dünya küçük gerçekten. Bakalım sen beni tanıyacak mısın ??

6. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Teşekkürler Şeref abi, Sürükleme işi kısa sürdü, iyi ki kısa sürdü değilse sıkıntı olabilirdi. Sahil güvenliği arayacak süre olmadı. Rasgelsin..

7. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Teşekkürler Hamdi, seninde kısmetin açık olsun...

8. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Teşekkürler... İmza ayarlarında ismin yok, açtığın konuların hepsine baktım hepsinde yüzün kapalı, şehir ismi de yok.. Üzgünüm tanıyamadım.. :( rasgelsin..

9. sunny1403

sunny1403 Daimi Üye

Tebrikler..Afiyet olsun..

10. oktay16

oktay16 Moderatör

Uzun bir aradan sonra güzel bir av olmuş Hayri abi, en kötü gününüz böyle olsun. Trol konusuna gelince, bildiğim kadarıyla sizin oralarda trol serbest değil mi.? Düzenleme için ne yapılabilir konusunun ucu gerçekten çok açık, trol avcılığına izin verilen bir yerden bahsediyoruz. İçler acısı.

11. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Teşekkürler...

Bu yıl sürekli lodos hastalık havalarını da yanında getirdi. Sağlık sorunlarıyla uğraşmaktan pek denize çıkamadım. Ama sırtı mevsimine çivi gibi olacağım. ;) Konumuza gelince; karşımız samos adası zaten aramız 10 mil. En dar kısmı 1-2 mil. Şimdi sen söyle Oktay, burada nasıl trol çekilir. Sevgiyle kal...rasgelsin...