Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

çupra/lidakide çember iğne kullanımı

Konu, 'İğneler, İğnelerin Anatomisi, İğne Çeşitleriyle Nerede Kullanılabileceği Hususları' kısmında çağrıbey tarafından paylaşıldı.

1. çağrıbey

çağrıbey Üye

evet çupra veya lidakide çember iğneler bi avantaj sağlarmı , çünkü balıkların yem yiyiş tarzına göre değişiyomuş daha önce kullanan varmı

bide çember olmayan delikli iğneleri rapala düğümüyle bağlamanın bi avantajı olurmu yoksa palomar düğümümü daha uygun olur

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. C.POLAT

C.POLAT Aktif Üye

Sevgili Çağrı hem çember iğneler hemde diğer çapraz iğnelerle mırmır ve çupra avları birçok kez gerçekleştirdim,karşılaştırmalı olarak heriki iğneyide aynı avda birçok kez kullandım,benim vardığım kanaat,skor olarak aralarında pek bir fark olmuyor,çember iğne skor olarak biraz önde ,çember iğnenin avantajı tasmalama yapmana gerek kalmıyor,iğneyi çıkarması genelde balık yanaktan ve dudaktan yakalandığı için kolay oluyor,tekneden avlanıyorsan kesinlikle kepçe gerekli ,iğnenin kolay çıkması ,küçük balıkları öldürmeden salmanı kolaylaştırıyor.

Bana göre rapala düğümü bu iğnelerde gereksiz dahası çember iğnelerde bile gerekli olduğunu düşünmüyorum.

4. BİROL

BİROL Daimi Üye

Çember iğneler için bence rapala düğümü gereklidir,serbest dolaşım açısından.
    İğnenin balığın ağzında istenen pozisyona gelmesi için serbest salınım yapması gereklidir.
    Tabii tekne avlarında takım yukarıdan aşağıya dikey pozisyonda olduğundan
    çember iğnenin performansı, kıyıdan atılan ve yatay pozisyondaki takıma göre farklılık gösterebilir.
    ÇEmber iğnenin asıl performans göstereceği balıklar predatör türü yeme saldırıp alan ve dönüp giden balıklar içindir.Yani lüfer gibi...

5. çağrıbey

çağrıbey Üye

o zaman çuprada klasik iğnelere devam etsem daha iyi heralde

6. O N S

O N S Yeni Üye

Çember iğnelerde iğnenin rahat hareketi sağlanamazsa bu iğneler özelliklerini kaybederler.Bu sebeple rapala veya benzeri düğümler circle hook iğneler için elzemdir. Polamar düğümü bu iğnelerde ancak misinanız ince ve yumuşaksa iş görür.

Birkaç yıl önce circle hook iğnelerin özellikle küçük boylarının temini oldukça güçtü.Şu an bulunabiliyorlar.Alıp birkaç kez denemenizi tavsiye ederim.İlk seferde eskiden kalma alışkanlıkla tasmalama yapma sebebiyle balık kaçırabilirsiniz. Ama tarzınız bu iğneye uygunsa gayet verimli avlar yapabileceğinizi söyleyebilirim...

7. çağrıbey

çağrıbey Üye

Şuan elimde gamakatsu octopus 2 ve 4 numarası var. Yarın gidip 4 numaraları denicem, 2 numara bizim kaba lidakilere biraz büyük gelir gibime geldi. Sen hangini önerirsin, denedikten sonra tekrar yorum yazarım

8. O N S

O N S Yeni Üye

Sizin de söylediğiniz gibi Octopus biraz kaba gelebilir.Ayrıca Octopusun küçüğünü zor bulursunuz.Tavsiyem Owner 5114 4-6-8 numaralar yada Eagle Claw Laser circle 4 numarası olacaktır.Özellikle Owner 5114 bence güzel, sağlam, paslanmayan, körelmeyen bir iğne.Owner 50660'ı da özellikle tavsiye ETMİYORUM.Çok keskin bir iğne ama çok çabuk köreliyor, fazla ince ve delikli değil palalı...

İyi avlar...
    Neticelerini sabırsızlıkla bekliyorum...

9. çağrıbey

çağrıbey Üye

Sabah 6da gittim şimdi geldim octopus 2 numara kullandım 3 çupra yakalayabildim ama yakalanmayan vuruşlarda çok oldu. 3 balıkta tasmalamadan alt çenesinden yakalandı.
    Bidahakine owner 5114 veya octopus 4 numarayıda denicem

10. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Tasmalama yapmaya gerek kalmıyorsa bu iğnede, ben kullanmam. Balık vurduğu zaman "tasmala, tasmala, balık üzerinde'mi hadi yaw kaçırdık mı?" gibi sorular heyecan veriyor, ava renk katıyor bence. Ama balıkların boğazına kaçmaması küçük balıklara zarar vermemesi artı bir puan. Lakin boğaza kaçma veya küçük balığa zarar verme probleminide nispeten büyük iğne kullanarak hallediyorum.

11. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Şahsi düşüncem Çember iğnlerin Çupra yada Karagöz (baltabaş) türü sert çeneli avlarda çok verimli olmadığı yönünde.Çünkü bu balıklarda damak o denli sertki balık yemi ağızladığında tasmalamak verimi artırmakta.Son avlarımda geciktiğim tasmalamalarda balıkların çoğunu kaçırdım.Bu yüzden özellikle Çupra avında kamışlara çok yakın ve heran tasmalama yapacakmış gibi beklerim.
    Yine şahsi düşüncem çupra avında iğne seçiminde avın büyüklüğüne uygun iğne seçmenin verimi çok etkilediği kanaatindeyim.İğne hem çuprada hemde baltabaş avında balığın ağzına tam sığacak boyda olmalı.3 kiloluk bir çupra için 03 iğne 1-1,5,kg için 02 numara iğne uygun olmakta.Küçük iğnenin balık kaybı büyük olandan çokdaha fazla.Çünkü bu balıkların damakları çok sert ve küçük iğnenin balığı avlama ihtimali çokdaha az.
    500gr-1kg arasındaki çupra için 01 iğne 2 numara iğneden daha avcıdır.:)