Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Daiwa Jig Caster 96M Kamış

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Çarşamba günü berbat şehir İstanbul’dan Tekirdağ’a geldim. Ereğli’de Erkan’a (Hastaruh) uğradım. Bizim deniz avcılığı üzerine konuştuk, bilgi alış verişi yaptık. Tok olmama ve o yemiş olmasına rağmen bana öğle yemeği yedirmek istedi sağ olsun. Bir ara arabada benim malzemeleri ve kutusunu henüz açmadığım Daiwa Jig Casterı gördü, kaç kamış olduğunu sordu. Saymaya başladım, şimdi burada olmayan spin kamışlardan, beastmaster, catana, technium, V system, mp pro bunlar 270 dedim, 240 bushwasher, devam ederken makineler dedi, exage4000, excense3000, twin power4000sw, sustain4000 derken abi bunlar orta halli araba parası dedi. Hem de Saltiga 6000 den haberi yokken. Şimdi bu konuyu okursa arabanın modelini yükseltir. Haklısın şu senin nickini bana ver dedim ben de. Bir işe başladım mı b.kunu çıkarma özelliğimi kaybetmemişim hala.
    Evet İstanbul’a gitmişken sanki çok gerekliymiş gibi bir kamış görüp bunu da almıştım.

Daiwa Jig Caster 96m, 290 boyunda 10-60g atarlı.

Bu kamış shore jig serisinin atış ağırlığı nedeniyle spinde de kullanılan bir kamışı. Bizim taraflarda zaman zaman sahilden uzakta yemi yetiştiremediğim mesafelerde bulunan lüfer ve akya için bu kamışı aldım.

Bugünkü poyrazı görünce ve dünkü yağmur nedeniyle ve belki umuduyla, kamışı ilk kez denemek için saat 15 te Tekirdağ’ın batı taraflarında Altınova’ya deniz kenarına gittim. Bu bölge Tekirdağ’dan sonra denize doğru güneye uzandığından poyrazı arkadan veya karşıdan olmayıp yaklaşık 45 derece açıyla alır. Deniz dalgalı ve su bulanıktı, yani levrek için uygun.
    Kamış 10-60g geniş bir aralıkta, düşük ağırlıkta performansının düşük olabileceğini sanarak 29 gramlık bir sahteyi savurdum. Düştüğü yeri göremedim.Birkaç deneme sonrası ağırlığı 19 grama kadar indirdim. Erim çapraz rüzgara rağmen mükemmeldi. 12 grama kadar düştüm onlar da atış mesafesi iel şaşırmamı sağladı. Su üstü denedim kol altına alınan uzun sapı nedeniyle 240 kamışlardan daha iyi WTD yapılabiliyor.

Deniz doğal ve insana ait pislik dolu, her atışta sahte temizleme sıkıntı olsa da 2.5 saat denemeyi sürdürdüm ve sonra Daiwanın bu orta altı kalite kamışı böyleyse helikopter pervanesi ve kuyruğu ile aynı malzemeden kılavuzları üretilen kamışları nasıldır merakı başladı bende. Bu merakı yenmem lazım. Çünkü yeni büyük bir harcama olacak. Ancak bu kamıştan sonra elime başka kamış almam her kullanışta aklıma daha üst modeller gelecek. İnsan doyumsuz, ben de galiba insanım. Acaba bu çok amaçlı kullanılabilen kamışa göre Daiwanın daha ucuz Liberti club sea bass, ve sea bass hunter kamışları spin için nasıl bunu düşünmeliyim. Morethan Branzinoyu unut diyorum fakat hiç aklımdan çıkmıyor.

Morethanı unutmamı sağlayacak bugünkü denizin durumu olabilir. Deterjan ve tarımın kullandığı nitrat artıklarıyla beslenmiş her atışta yeme takılan yosunlar, insan kaynaklı naylon parçaları hatta ıslak mendil elyafları. Son atışta sahteye kadın pedi takılınca sahili bırakıp eve döndüm. Evet morethan branzinoya gerek yok bu duruma getirdiğimiz denizlerde.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Mart 2014
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Sevgili Bülent,,

Jig Caster shore Jig+Spin kamışı yıllardır kullanıyorum.Tek kelime ile mükemmel bir kamış.Bende 96 M kullanıyorum.Bir ikincisinide almayı düşünüyorum.Kamışın hayırlı olsun.Bereketli avların olsun...

Horozbina bunu beğendi.
  4. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Sağol Cahit, sende geçen sene görmüştüm, İnce Çizgi getirince hemen aldım.
    Daiwanın kalitesini sahtelerinden ve kullandığım morethan branzino ipten biliyordum. Bu kamış daiwanın orta kalitesi olmasına rağmen beni hayran bıraktı. Bir de spin için üretiği yine ucuz fiyatlı iki modeli daha var. Bunlardan birini yedek olarak alayım mı düşüncesindeyim. Fakat bunun kılavuzları çift bağlantılı olduğundan daha önce karşılaştıklarımı yaşamayacağımı sanıyorum.

Bunu 50-60 g kurşunla yemlide dahi kullanabilirim. Derin kıyılarda kıyı jigi yapmak mümkün, açıktaki balıklara ağır sahte veya kaşık, spin vs, bir taşla üç beş kuş.

5. KalamA

KalamA Daimi Üye

Yeni kamışın hayırlı olsun Bülent ağabeyim :) İlginçliklerlkle dolu ne maceralar bekliyor kimbilir bu kamışı.. Diliyorum hep yalnızca balığın trofesine rastgel jig caster'la ağabey. Olmadı kalamar, olmadı ahtapot felan ama çuval yada ped değil, kedi ya da yarasa hiç değil :D Yakın zamanda görüşmek üzere inşallah ağabey, öptüm ellerinden, saygılar...

6. BulentS

BulentS Üye

Sadece 2 gün kullanabildim. Tek kelime ile müthiş bir kamış. 12.5 gr daiwa sls, ile 40 gr light jig arası birsürü sahte denemesi yaptım. Erim,aksiyon,hepsinde başarılı. En iyi performansı 25-30 gr da veriyor.

7. kekadam

kekadam Aktif Üye

Bülent abi

dün bütün pazar evde pinekledim, yine beni çağrmadın.
    artık senden bişey istemeyeceğim.:(

Tekirdağın en temiz plajında yazın milletin denize girdiği yerde kadın pedi yakalıyorsun. Markası neydi, molpet mi, kullanılmış mı yeni miydi?

8. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Hayırlı olsun Bülent abi.
    Umarım bir daha ki seferlerde balık dışında bir şey denk gelmez.
    Bizim buralarda ise sayısını tahmin edemeyeceğin kadar prezervatif denk geliyor.

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

İyi günlerde kullan sevgili Bülent.. :D
    En güzelleri rast gelsin

Horozbina bunu beğendi.
  10. haylasx

haylasx Aktif Üye

değerli abilerim özelikle bülent ve cahit abicim benimde aklımda almayı kafaya koyduğum kamış linkdeki kamış Daiwa Liberty Club Sea Bass 96ML 8\16LB Kamış - İnce Çizgi Amatör Balıkçılık Malzemeleri yanlız elime alıp inceleme şansım yok bu kamış hakkında sağlamlık yedek parca vede en önemli husus bnm için uzak atış tabiki avlak itibariyle değerlendirmede bulunurmusunuz cünki siz hem inceleyip gördünüz hemde kullanma imkanı buldunuz mesela 2.70 bir catana olsun veya v system olur fark yaratırmı saygılar sevgiler

11. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Yanıtlayan arkadaşlara toptan teşekkürler.

Bol miktarda prezervatif çıkan İstanbul boğazının durumuna; biz yapamıyoruz, fakat demek ki balıklar bu nedenle azaldı nüfus planlaması yapıyorlarmış diyerek gülemedim, çok üzüldüm.

Açık kanalizsyona benzemiş boğaz ve nehirlerimiz ve fosseptik çukuruna dönmüş denizlerimiz, göllerimiz tam bir çevre felaketi. Biz de buralarda balık arıyoruz, buralardan çıkan midyeleri yiyiyoruz.

Gelişmiş ülkeler çevre kirliliğini fark edip kirletmeyi durdurup temizlemeye başladıklarında, konunun önemi, temizlemenin maliyeti henüz temiz kalmış ülkemizde bizim için çok iyi bir örnekti.

Çevreyi korumak kimsenin umurunda olmadı. Kirlettik, kirletme hızımızı arttırarak devam ediyoruz. Ne politikacılar, ne entel ne cahil halkımız kimsenin umurunda olmadan çevreyi kirletme ivmesi azaltmadan devam ediyoruz. Yapılan arıtma tesisleri yetersiz, bunların kapasitesi üzerinde yeni kirlilik kaynakları yaratıyoruz.

İstanbul'un önemli su rezervi Ömerli barajının etrafı piknikçiler tarafından önce çöplüğü döndürüldü. Sonra 15 yıl kadar önce tek tük sözüm ona villalar yapıldı. Son 10 yılda tüm havza mahalle oldu. Buradan dağıtılan su ile dişlerimizi fırçalıyoruz, abdest alıyoruz, çamaşır ve bulaşık yıkıyoruz halkın büyük kısmı da içiyor bu suyu. Klor basıp mikropları öldürerek temizlendi sanarak içiyoruz.

Ülke nüfusunun dörtte birinin tıkıştırıldığı kentin durumu böyle de diğer yerler temiz mi? Oralar da berbat, imanımız artıyor ama temizlik imandan gelemiyor.

Bu ay için fiyat 350 den 280 e inmiş. Ayrıca tükenme durumu da söz konusu.
    Kullanmadım ama elime alıp baktım, aşağı yukarı çarpmayacak şekilde salladım. Bir de Sea bass huntera baktım. İkisinden birini de jig caster ile alacaktım.
    Aklıma sahip olduklarım geldi. Ayrıca kendimi arsız bir tüketici olarak gördüm.
    Bunlardan birini daha almadan çıktım.
    Jig casterı kullanınca demek daiwa buymuş diyerek diğerlerinden birini almadığıma pişman oldum.
    Hemen alın da tükensin benim de aklımda kalmasın. :D

KalamA bunu beğendi.