Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

daiwa sls sahtesindeki kodun anlami

tayan

Yeni Üye
Adı
unal tayan
Iki adet daiwa shore line shiner da yazan kodlarin anlamini bilen varsa soyleyebilirmi acaba ornek olarak birinde 120 mm f birinde 120 mm z (LD-S )yaziyor burdaki ld - s ne demek.ikiside ayni boy ayni renk fakat biri 20 gr digeri 19 gr .degerli ustardan bilgi almak isterim ve tesekkur ederim. :)

hayalet avcısı

Daimi Üye
f- floating yüzen, s-sinking batan tip sahte yem.batan yüzene göre biraz daha ağır oluyo aynı tip balıkta,3 d üzerindeki hologramı görüntü 3 boyutlu,ayrıca balıkların çok güzel ama neden aynı renk aldın merak ettim,inşallah keyifli avlar yaparsın yeni oyuncaklarınla

Moderatör tarafında düzenlendi:

tayan

Yeni Üye
Adı
unal tayan
Cevap icin tesekkurler.yuzen derken aksiyonu farklimi oluyo batana gore.benim dayimin oglu japonyada yasiyor is icabi ondan istedim orda daha uygun oldugunu arastirdim istedim kodlarini yazarak fakat aynilarindan ve sasukelerden karisik almis..bu islerden pek anlamiyoda:D

hayalet avcısı

Daimi Üye
keşke benimde akrabam olsa japonyada:D evet aksiyon farklı,genelde forumlarda floting tavsiye ediliyor bende yorumlara göre aldım sahtelerimin hepsi yüzen tip senin fotoğrafını koyduğunun 140 f i bende mevcut ama daha balığı yok henüz gerçi sadece 2 kez suyla buluştu.yanlız erimi çok iyi bir sahte,nisan mayıs ayları lüfer için çok umutluyum kendisinden:D

murat karahan

Daimi Üye
Adı
Murat Karahan
Daiwa'larda Long Distance Sinking yani uzun mesafe batan tip anlamında. F floating yani yüzer. 3D 3 boyutlu.

tayan

Yeni Üye
Adı
unal tayan
Yani sinking baligin battigi diyelim 120 cm den digeri floting 30 cm den mi geliyo.yuzerek .buda ayri bi soru ben hep tatli suda tutardim fakat bir senedir denizlerde baliga gidiyorum bu sahte olayi bi hastalik isin icine girince anladim tutmasamda onlara bakmak mutluluk veriyor bi nevi koleksyon gibi tutmayani vitrine koyuyoruz ne yapalim:D

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Yanıtlayanlar olmuş ben de yazayım uzun uzun, sakın okumaya kalkmayın ha uzun yazacağım ya da sıkılana dek.:D

Önce 3D renk ile ilgili. 3 boyutlu yani sahtenin içine doğru deseni var.

Z serinde LD S ve F, modelleri var. Bunlar Slender serisinden daha ağır olup arkadan rüzgarın olmadığı havada dahi iyi bir takımla yani uygun kamış ve makine, 0.16 mm ince ip ile 70 metre ortalama atış uzaklığını gerçekleştirilebilen modeller. Ancak dalma derinliği çekme hızına bağlı F modelinde 30-120cm, LD S yani slow aksiyonlu modelinde galiba dalma derinliği 50-150cm idi, ben kullanmıyorum, doğru olmayabilir hatırlayamadım. Kodundaki S salınımları daha yavaş olduğu için verilmiştir. S yani slow olana göre, F hem yanal hem kuyruk aksiyonu daha hızlı olan tip. Fazla olan değil hızlı olan.

Shore line shiner slender modelleri ise daha hafif olanlar, çekişte 30-60cm derinlikten gelenler. Bu serinin 10, 12, 14 ve 17 cm olanları da var.

Bazı kişilerin dalma derinliğini azaltmak için sahtelerin gagalarını kesip eğelediklerini gördüm. Bu aksiyonu bozacağından yanlış uygulama. Daiwada farklı derinlikler için birçok dalan model var. Dalan deyince yanlış anlaşılmasın yüzer fakat çekince derine dalan demek. Dalma derinliği dibe takmamak için sahtenin atıldığı su derinliğine bağlı olduğu gibi, avlanmak istenilen balıkların türüne göre de seçilmeli. Forumlarda daha çok renk üzerine duruyoruz dalma derinliği de önemli. Kıyıdan atışlarda genelde su derinliği 0.5-2 metre de olsa, 4-5 metre derinliğinde sahiller var, derin liman içleri var ve dolaşmayıp buraların dibinde bu derinlikte yatan levrekler var. Çok yukarıdan geçeni kovalama zahmetinde olmayanlar.

Levrekte genelde su üstü ve su üstüne yakın gelenler daha verimli. Örneğin resimdeki sahtelerle aynı boyda slender 12FG 12.8gram olan. Bu ağırlık atış uzaklığını etkilese de 30-60 cm derinden gelir ki bu değer iyidir. Daiwanın R serisinde ise 40, 50, 40+ ve 50+ modelleri, SSR 0-30cm derinden gelir FG ise 15-80cm derinden. + olanlar uzun atış için daha ağırlaştırılmış yüzebilmeleri için üstten bakıldığında diğerlerine göre genişletilerek hacimleri arttırılarak tasarlanmış ve üretilmekte. Hepsinin erim uzaklıkları farklı. Uygun kamış atar ağırlığı kullanılsa dahi. Bu nedenle de çeşitli sertlikte kamışlar üretilip satılmakta.

Ayrıca bu kamışların boyları da farklı olanlar var bildiğiniz gibi.

Eee şimdi sakın neden levrek yakalayamıyormuşum yüzeye yakın gelen daha iyiymiş; anladım demeyin. Henüz anlamadınız.:D
Z serisi boşuna mı yapılıyor aşırı dalgada bu daha istikrarlı yani oturmuş yüzüşe sahip. Ama aşırı dalgada su üstü kullananlar, GES atanlar çoğunlukta. Kim haklı? Stabil yüzüş bu kadar önemli mi? Ne bileyim ben, ben de bilmiyorum deneyip duruyoruz ve sürekli araştırıp bilgimizi arttırmaya çalışıyoruz.

Daiwa bu konuda en iyilerden ilki veya ikincisi. Attığınız yerde hangi tipi seçeceğiniz konusunda bilginiz yoksa, bu kadar çok modeli olan firmanın tüm modelleri ve renkleri elinizin altında olsa; ne önemi var.

Elinizde ne varsa atın çekin, denk gelirse ne ala, denk gelmezse bu iş kısmet, nasip, nasibim yokmuş deyip avunun.

hayalet avcısı

Daimi Üye
sn bülent bey bende nacizane forumlarda sizin gibi tecrübeli kişilerin yorumlarına bakarak gelen av raporlarını takip ederek daiwanın z 140 f ve 140 f slender modelini edindim,genelin kaşıkla av yaptığı istanbulun karadeniz kıyıları için almıştım z 140 ı fakat biraz zamanını kaçırdığımdan dolayı netice alamadım hepitopu 2 defa deneme şansım oldu gittiğim günlerdede aşırı dalga olmasına rağmen aksiyonu hiç bozulmadı,doğru yer ve doğru zamanda olduğumda çok şeyler beklediğim bir sahte açıkçası,maalesef şuanda olduğum konuma(silivri) uygun olmadığından elimde olmasına rağmen kullanamıyorum.yazdıklarınız açıklayıcı ve tatminkardı.tşk

tayan

Yeni Üye
Adı
unal tayan
Ld- s long distans suspending olabilirmi acilimi ordaki s suspending olabilirmi