Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

DAM mı OKUMA mı Karşılaştırma

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında PuFFeR tarafından paylaşıldı.

1. PuFFeR

PuFFeR Yeni Üye

Sizce Dayanıklılık parça kalitesi ve uzun ömür olarak Dam mı daha iyi yoksa Okuma mı. Daha ayrıntılı örnek vermek gerekirse orta sınıf makinelerinde

DAM QUICK HPN 165 FD MAKİNA
    Bilya sayısı : 1
    Devir : 1:3,8
    Misina Kapasitesi : 0,65 mm / 100 m
    Birim : Adet
    Ağırlık : 680 g

- Grafit kafa
    - Yedek grafit kafa
    - Kolay katlanır kol
    - Anti-titreşim sistemi
    - Mikro dişli hareket sistemi
    - Multi disk fren sistemi
    - Paslanmaz çelik mil
    - S-Stroke® patentli kam sistemi

Yoksa Okuma nın

Safina Noir 55 Makine

• AĞIRLIK : 390GR
    • BİLYA SAYISI : 5+1 ADET
    • ÖNDEN KALAMA
    • ALÜMİNYUM KAFA
    • ALÜMİNYUM KOL
    • DEVİR ORANI : 4.5:1
    • MİSİNA KAPASİTE :0.30MM/380METRE

veya

Okuma Zeon 55 mi

Yani sormak istediğim şey. Aynı fiyat olmasına rağmen özellik olarak okuma çok daha iyi 5 rulmanlı dam ise 1 rulmanlı. okuma aliminyum kaplama dam metal kaplama. Sizce uzun ömür ve dayanıklılık olarak büyük olasılıkla dam daha iyidir. Ancak sizce okuma 5 rulman mı daha iyi olur dam 1 rulman mı arasında büyük fark olurmu?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selçuk KAYA

Selçuk KAYA Kıdemli Üye

İyi günler öncelikle bu 2 makinada bence orta alt sınıftır ( benim şahsi kanatim ) . ama aralarından birini tercih etmem gerekirse ben noir'i alırım ama aynı fiyatlara okuma avengear 65 makinada var bence onu almalısın bunlardan biraz daha üst düzeydir. Bilye konusuna gelincede bilye konusuna çok takılma bence çünkü bu tür makinalarda bilya sayısının çok önemli oldugunu düşünmüyorum okuma - alba gibi makinalarda 8 - 9 ilya sayıları havada uçuşuyor ama bi shimano veya daiwa nın 2 - 3 bilyalı makinesinin yanından bile geçmiyor . ( tamamen şahsi yorumumdur )

4. PuFFeR

PuFFeR Yeni Üye

Benimde tam anlamıyla sormak istediğim buydu zaten. Aynen okumanın 7-8 rulmanlı makineleriyle DAM ın 1 bilyalı makineleri aynı fiyat. Performans açısında çok etkilemez diyorsun yani.

5. Selçuk KAYA

Selçuk KAYA Kıdemli Üye

Tabi tabi bilye sayısı değil paslanıp paslanmaması materyali önemli iyi bildiğim birkaç makina var 10+1 bilyalı 13+1 bilyalı ama 2 veya 3 üncü seferden sonra bütün bilyalarından ses geliyor.

6. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16 Aktif Üye

Ben olsam okuma'yı alırdım en azından bozulduğu zaman (İstanbul için söylüyorum) ithalatçısına götürüp ücretsiz tamir ettirebilirsiniz. D.A.M.'ın satış sonrası hizmetleri adamın saçlarını ağartır, adamı dert sahibi yapar.Tabii ki bu benim tecrübem.

7. PuFFeR

PuFFeR Yeni Üye

Benimde aklımdaki okuma zaten. Burda asıl merak ettiğim konu bilya sayısının çok farkı olup olmadığıydı. Sonuçta başlangıç-orta seviye bir makine alıyorum. Ortalama ömrü bellidir. Kaliteside aynı. Her nekadar kaliteli ürün olsada. Ozaman Okuma üzerinden İstanbulda boğazda ve kıyıda at çeke dayanıklı bir makine bulmak kaldır geriye. Önerileri olan varsa yazarsa sevinirim.

8. Selçuk KAYA

Selçuk KAYA Kıdemli Üye

Okuma avangear 65 safina noirden daha iyidir fiyatıda 100-105 tl civarıdiye biliyorum.

9. PuFFeR

PuFFeR Yeni Üye

safina noir den vazgeçtim zaten alüminyon kaplama yüzünden. Zeon 65 ile Avenger 65 arasında kaldım