Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deli kalamar

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Bu aralar yemlik balık arayışımda yeni yöntemler peşindeyim. Herkesin çok iyi bildiği kıbrıs oltasını biraz değiştirip kefal ve melanur avlamaya çalışıyorum. Av balıklar bunlar olunca ister istemez kıyıya yakın bulunuyorum. Tabiki bu kadar sığ ve durgun sularda bulununca polarize güneş gözlüğün de yardımıyla 2-3 mt derinlikteki balıkları görmek mümkün oluyor. Balıkların en yoğun olduğu yerlere ekmeğimi atmaya çalışıyorum.

Bugün de aynı şekilde akya avı için melanur ve kefal peşinde koştururken çok sığ kıyılarda kalamarları çıplak gözle gördüm. İlk başta onları poşet sandım. Ancak hareket ettiklerini görünce kalamar olduklarını anladım. Yeni edindiğim spin takıma, 3 tl değerinde altan ağırlıklı kalamar zokasını monte etmem 1 dakikadan az sürmüştür. Daha zokayı atar atmaz cüsseli kalamar zokaya yapıştı. 20 gr aksiyonlu SPRO FLASBACK spin kamışın bükülmesi ve okuma avanger makinanın kalomasının kaçırması inanılmazdı. Hafifi takım ile balık tutmanın keyfi muazzamdı. Beklemediğim direniş beni şaşırttı. Yakaladağım en büyük kalamarı teknenin yanına getirip kepçeleyince olanca gücüyle mürekkebini tekneme ve suratıma püskürttü. Bu sümüksü mürekkebin yüzüme gelen kısmını hemen temizlesem de tekneye gelen kısmını dönüşe bıraktım(keşke bırakmasaydım). "Bu kadar büyük kalamardan yem olur mu?" diye tereddüt etmeden 4 iğneli uzun olta takımı hazırlayıp kalamarı takıma iliştirdim. Dönüş yolunda ümitle dip sırtısı yapsam da bu kıt mevsimde yeni bir trofe kısmet olmadı. Teselli ikramiyesi kalamarı eve götürüp temizleyip dondurucuya kaldırdım. Kısmetse nasıl terbiye edilip pişirildiğini öğrenince hakkını vereceğim. Hepinize rastgelsin.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Haziran 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Harika av ama bu normal kalamara benziyor deli olanlar kiremit kirmizi gibi oluyor sudan cikinca. Bide deli olan bes para etmiyor cok lezzetsiz. Neyse sen yakaladigini sutun icine karabiber at biraz da zeytinyagi bununla birlikte dondur pisirirken cirpilmis yumurtanin icine soda ekle once bu siviya ardindan una islemi iki kere yapip bol yagda kizart yagi isitirken beyaz duman cikana kadar bekle oyle at yaga. Afiyet olsun! Tarator yapmayi unutma!

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın
    Gerçekten de spin takımla avlanmak harika bir duygu..
    Ben genelde dip avlarımda da spin takım kullanıyorum uzun zamandır.
    Sağlam bir balık gelse yukarı almak sorun olur, aamaaaan o da kaçarsa kaçsın mantığındaydım belki ama yaklaşık 1 metrelik köpek balığını çekmeyi başarınca "gelin uleeeyn" demeye de başlamıştım. :D

Kalamarı çözdükten sonra halka halka dilimleyip derince bir kaseye bir tatlı kaşığı kadar şeker, bir çay kaşığı kadar da tuz ve karbonat ekleyip kalamarları bu karışımla iyice ov. Bu işlem kalamarların köpürmesine sebep olur, sakın acaba nooluyor diye aklına kötü şeyler gelmesin. Bu ovma kalamarları yumuşatacak. Daha sonra üstünü streçle kapatıp buzdolabında 5-6 saat dinlendir.
    Kalamarları derin bir kapta kızgın yağda unlayarak kızartabilirsin.
    Afiyet olsun

Not: Yakaladığın şey kalamara değil de sanki sübyeye benziyor.
    İçinden çıkan kemik nasıldı? Saydam plastik gibi bir şey mi, kireçtaşı gibi bir şey mi?

5. AKIN KAPTAN

Yakalandığında kızıl ve fosforlu yeşil renkleri vardı. Ölünce cam gibi oldu. Keşke normal kalamar olsa. Pişirince anlayacağım inşallah. Bodrumdan bir arkadaşa telefon edip tarif almıştım. Birebir sizinki ile aynı. Umarım güzel olur. Esas amacım bunları yem yapmak. İnşallah kış aylarında canlı kalamar ile avlanabilrim. Tavsiyeniz için çok teşekkürler.

6. AKIN KAPTAN

İçinden şeffaf plastik gibi kemik çıktı. Kalamar olduğundan şüphem yok sadece deli kalamarmı yoksa normal kalamar mı? Ondan şüphem var. Bence bu deli kalamar diye bilinen oldukça lezzetsiz ve sert etli bir tür. Keşke yakaladığım andaki renklerini çekseydim. Balık ölmesin diye hemen uzun oltaya iliştirip dip sırtısına başladığımdan foto çekecek fırsat yaratamadım. İster deli olsun ister akıllı, kalamar gibi canlı yem yok. Trofe tutmanın anahtarı kalamardır. Şiddetle tavsiye ederim. Pekçok üstadın sırrı budur. Kefal derler, istarvit derler ama yemlerin en makbülüdür kalamar.

Terbiye aşamasında senin yöntemini pişirme aşamasında turuncunun yöntemini kullanacağım. Ama önce derin dondurucuda bir süre dinlensin.

Hamdi'nin tarifiyle başlangıç seviyesi spin takımı yaptım. Okuma avenger 40 makina ve spro flashback spin kamış ile 0.30 15kg çekerli misinayı birleştirince hem hafif hem kuvvetli bir kombinasyon oldu. Anormal trofeler hariç her balığı yakalar evelallah. Keyfi de cabası. Kaçan da kaçsın dediğin gibi. Ne demişler? "Kaçan balık büyük olur, kaçamayan ızgara"

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Sorarken senin balık bilgine hakaret ettiğimin farkındayım ama elindeki kalamarın formatı o kadar sübyeye benziyor ki.
    Kısa küt yapı (herhalde açıdan), uzun iki kolun görünmeyişi (belki de sen koparttın..)

Ben yaptığımda işi bilen bir lokantadakine benzer tat aldık. Sadece un tadını yok edememiştim. Onu da sodalı yöntemle halledeceğiz demek..

8. AKIN KAPTAN

Balık bulucuda kalamar sürüsünü görebilen var mı?

9. AKIN KAPTAN

Uzun iki kolu ben kopardım. Kalamar yorulunca bu kollarını yerinde tutamayıp salıyor. Bu durumda av verimi düşüyor diye bilindiği için onları çekip dibinden kestim. Bu kolları daha sonra(lambuka zamanı gelince) zargana takar gibi uzun oltaya iliştirip yüzey sırtısında kullanacağım. Kavuçuk kadar sağlam kollar lambuka avında defalarca kullannılabiliyor.

Hakaret diye birşey senin için sözkonusu olamaz. Ne desen başım üstüne Şeref Abicim. Bu forumun gerçek emektarına saygılar sevgiler.

10. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Resimde boyu kısa gözükse de bu kalamar. Bu hayvanların türlü çeşit alt türleri olsa da akıllısını delisini ben bilmiyorum. Bence hepsi de zeki yaratıklar.

Yakalanınca su ve mürekkep fışkırtması, koyu kırmızıdan beyaza renkten renge girip sonunda beyazlaşması sonrası hemen yenilebilir. İskeleti sübye gibi olmayıp saydamdır, hayvanın sübyeden boy farkı nedeniyle bu organı daha uzundur. Kalamar büyüdükçe kalınlaşır, küçüklerininki incedir.

Pişirmeye hazırlamada İstanbul ve İzmir yöntemleri farklı. Temizleme sonrası halkalar halinde kesilir. Japonlar halkaları kesip düz uzun duruma getirdikten sonra çiy olarak yer. Ben asla ağzımda bunları koparıp parçalayamadığımdan uzun halde yuttarken gözlerim dışarı fırlamıştı. Bir daha da çiy kalamar yutmadım.

İzmir'de restoranlar halkaları bira un bulamacında buzdolabında 10 gün kadar bekletikten sonra kızartırlar. Tanıdığınız yerse ve çürümüş kalamarları yoksa, garsonlar abi kalamar taze 3-4 günlük diyerek uyarırlar.

İstanbul'da kalamar denizden yeni çıkmış olsa bile en fazla 15 dakikada hemen kızartılacak duruma getirilir. Ben de böyle yapıyorum. Halkalar bir kaba konur, biraz toz şeker, biraz karbonat, isteseniz çok az da bira ekleyip elinizle mıncıklamaya başlarsınız. 10 dakika içinde köpürmeye ve cırk cırk sesleri çıkmaya başlar. Garanti olmasını isterseniz 15 dakika avucunuzla hamur yoğurur gibi sıkıp bırakın. Sonra köpürme bitene kadar birkaç su yıkayın.
    Unlayıp kızarttığınızda yumuşacık olacaktır. Unlama işini biralı un bulamacına batırıp sonra üzerine kuru un serperek yaparsanız dış malzeme kabarır.

Yoğurma işinde karbonatı fazla kaçırırsanız yerken karbonat tadını alırsınız. Buna dikkat etmek gerek, 15 dakika da yıkasanız karbonat tadı pek çıkmaz.

Japon ve İzmir yöntemini önermiyorum. Gerçi son yıllarda İzmirliler de öğrendi, Bizanslıların kalamar pişirme yöntemini. Fatih Sultan Mehmet de kalamarı böyle severmiş.

11. Tamer10

Tamer10 Aktif Üye

Tebrikler Akın.Şu Kalamarı yemesini çok severim ama daha tutmak nasip olmadı :) Bazı arkadaşlar dolunayda havanın kararmaya başlamasıyla dere ağızlarının az açıklarında sırtı şeklinde kalamar sahtesiyle yakalandığını söylüyorlar,tecrübeli arkadaşlardan kalamar avı konusunda bilgiye ihtiyacım var ;)