Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Denetimler

Konu, 'Genel Konular' kısmında Tarık ERSAL tarafından paylaşıldı.

1. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

Bu gün öğleden sonra mevzuat ile ilgili yenilikleri araştırasım geldi. :rolleyes:
    Yeniyi ararken eski bir bilgiye rastladım. :)

Hepimizin yetkili ve sorumlu kurumlarımızdan beklentisi olan su ürünleri avcılığı denetimleri hakkında bir açıklama buldum.
    Tabii ki hepinizle paylaşmak istedim.

Kaynak: Koruma ve Kontrol Genel Mdrl

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞINCA YAPILAN SU ÜRÜNLERİ DENETİMLERİ

Son günlerde basında yasadışı su ürünleri avcılığı yapıldığı, özellikle hamsi avcılığına getirilen düzenlemelere uyulmadığı, ayrıca küçük boyda tekir, istavrit, mezgit ve lüfer avcılığı yapıldığı yönünde haberler yer almaktadır.

Av sezonunun başlamasıyla birlikte, başta hamsi avcılığına getirilen düzenlemeler olmak üzere, su ürünleri avcılığına getirilen düzenlemelerin takip ve kontrolü amacıyla, karaya çıkış noktaları, yol güzergâhları, balık halleri ve perakende satış yerlerinde Bakanlığımız Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğünde idareci ve teknik eleman düzeyinde farklı illerde müdürlüklerinde su ürünleri denetimi yapan teknik elemanların da katılımı ile eş zamanlı denetimler gerçekleştirilmiştir.

2010 yılında Bakanlığımızca yapılan denetimlerin özeti aşağıda verilmiştir.

- Ülkemiz genelinde 52.860 denetim yapılmıştır.
    - Kaçak ve kuraldışı avlanan 120 ton su ürününe,
    - 6 adet trol ağına, 7 adet algarna ağına, 5.051 adet tırıvırı, 70.000 m. Ağ, 190 adet olta takımı, 190 adet sepet, 80 adet parakete’ye el konulmuştur.

Yapılan ihlaller için 1.348.560 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının su ürünleri kontrol ve denetimine yeterince önem vermediği konusunda son günlerde basında yer alan hususlar bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

yürüsün gitsinler yahu ihbarlar havada kaldığına dair açılan konuları bi bakınsınlar televizyonda röportajları ihbar sayan devlet yazılı resimli belgelenmiş ihbarları haksız suçlama olarak gazetelere taşıyorlar bunlar b... nda boncuk aramak kaç tane gır gır yasal avlanıyo deseler daha kolay olur bilmem kaç bin tırıvırı yazmışlar trol kaç adet ama tabii haklılar kim belgelerki yask avlanan godamanları çürümüş bunlar yahu ne zaman düzelecek belli değil

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Demek ki ellerinden gelen bu kadar.

5. ryetik

ryetik Aktif Üye

Son yapılan düzenlemede yine ticari balıkçıların sermayeleri kazandı , iyi niyetlilerse bunu önlemeye çalışıyorlarsa önce bilimsel bir düzenleme yapmalılar. Gırgırlar 150 kulaç derinlikteki ağı 50 metreye atıyorlar , trolden beterler , limit koysunlar. Limanlar trol teknesi kaynıyor , ne gerek var denizde aramaya baksınlar karada dünya kadar var ceza kesilecek yasadışı ağlar. 6 trol ağına el koymuşlar bana bir zodyak ve yetki versinler bir gecede 60 tane yakalarım. Samsun sahili 250 km civarındadır gece tekneyle 100 mt gidilmiyor bırakma ağlarından. O kadar ihbar ettim bir kasa balık yetiyor görmemiş gibi davranmalarına. Sirkülerde 3-5 balık için limit var peki bizim denizlerimizde kaç çeşit balık var? Verilen önem buradan ortaya çıkıyor. Geçen ay Samsun' daydım 50 ye yakın eşkina yakaladım ama avcum kadar hepsini saldım ancak bunları tek salanlar arkadaşlarım ve ben olduk. İhbar edeyim dedim ama limit yok ki adamların kovasında el kadar 35 - 40 tane eşkina var , gelseler ne olacak boy limiti yok , kovada da 5 kg yoktur , ben müdahale etsem al başına belayı kafalar kıyak , evli barklı adamım işin sonu ya mezara , ya mahpusa kadar gider. Neyse uzattım , kısacası bu açıklamalar iyi niyetli değil aksine göz boyama gibi geliyor bana.

6. tanbays

tanbays Aktif Üye

Bu bildiriler kamuoyu oluşturmak, malesef balıkçılıkla ilgili olmayan insanlar için yapılan
    "Bak adamlar ne biçim denetim yapıyorlar" intibağı uyandırmak düşüncesiyle yapılan çalışmalar...

12 Şubat'ta Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezinde İstanbul Su ürünleri Kooperatifleri Birliği'nin (Surkoop) düzenlediği gayet yüksek katılımlı bir "Sürdürülebilir balıkçılık Sempozyumu yapıldı...

Tepki alan GPeace örgütü standı, ve Birkaç samimi Su Ürünleri profesörü dışında, Biz Amatörlerden kimse yoktu, bir köşeye oturup dinledik notlar aldık...

Koruma Kontrol Müdürlüğünden gelen yetkili Müdür :
    "Personel ve denetimler yetersiz yapılanlar ise örnekleme veya ihbar sistemine göre yapılmakta, denetimden sonra 1-2 gün istirahatle geçmekte ve kurumda iş yapacak eleman sıkıntısı çekilmekte" demekte idi...
    -/-

7. hızır şeref gültekin

bu eleman yokluğu çok ayıp kaçmış abi en çok işsiz su ürünü mezunu ülke olarak :D sanki ihbarların tamamını değerlendiriyorlar da .

8. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Rakamlar zaten çok komik. 190 olta takımı 190 sepet 80 parakete vs. İnsan bari biraz küsüratlı yazar ki inandırıcı olsun :)

9. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

Bilmem fark ettiniz mi?
    Burada acayip bir durum daha var.

2001 senesi 36315 denetim yapılmış, 249 ceza kesilmiş, Savcılığa 895 olay intikal etmiş.
    2010 da 52860 denetim yapılmış, 3718 ceza kesilmiş, Savcılığa 78 intikal var. :confused:

Bir terslik var ya ben kavrayamadım. :rolleyes:

Ayrıca denetimler konusunda yetkili olanlara bir kaç soru sormak isterim.
    (İlk fırsatta soracağım. :) )

Mesela;
    Denetim yapanların % kaçı bu soruların cevabını biliyordur.

- Trol ile algarnayı birbirinden ayırabilirler mi? :D
    - Savcılığa intikal etmeyen bir kural ihlaline ceza kesilebilir mi? Hangilerine kesilebilir?
    - Ege ve Akdeniz’de kullanılacak dip trolü ağlarının torba ağ göz açıklığı ve yapısı ne olmalıdır?
    - Asgari vasıf ve şartları il müdürlüklerince tespit ve ilan edilecek ağların dışında ağ kullanarak içsularımızda istihsal yapılması yasak olduğuna göre, her ilde nelerin belirlendiği ile ilgili bir bilgi kaynağı var mıdır da denetimi yapan/yapacak olan kişi mesela Ankara İli sınırları içinde hangi vasıf ve şarttaki ağı, Kırıkkale İli sınırları içinde hangi vasıf ve şarttaki ağı avdan men edeceğini bilsin?

Daha soram mı? :cool:

NOT:
    Sormak şart. Sormadığımız sürece bizi bu şekilde idare ettikleri gibi, şartlar değişmeyecek ve yok oluş kontrollü şartlar altında yoluna devam edecek.
    Amaaaan bana ne diyorsak, şikayette etmeyelim.

10. hızır şeref gültekin

dün gözlemlediğim ve göğsümü kabartan bir olayı paylaşayım konunun altına herşey kötü değilmiş demek ki bu mevsimde kefallerin sürüler halinde su üstünde yüzdüğünü muhteşem bir manzara ile izlerken mahluk un biri fiber teknesi ile son sürat gelip sürünün ortasına birşey fırlattı ve anında bir patlama sesi geldi 158 e ihbar ettim ve 10 dk geçmeden geldiler kıyıdan bir ekip araçla denizdende gemiyle derhal müdahale ettiler muhammet ast sb isinli sahil koruma komutanı hiç abartısız 8 10 kez beni arayıp şüphelinin: yerini, eşgalini, teknesini, şu anda nereye yönlendiğini sordu. neticede adamı yakaladılar. daha önce sadece ihbar değerlendirildi demek için geznip gelen polislere hiç benzemiyordu derhal artvin den yola çıkan ekip adamı suç aletleri ile kıskiıvrak girdiği limanda yakaladılar
    burdan görevini layıkıyla yapan tüm kamu veya özel personellerine teşekkürlerimi bildiriyorum

11. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Bazı suçların karşılığı idari para cezası bazılarının karşılığı savcılığa sevk şeklinde olur.Rakamlar cezaların evsafı nedeniyle farklılık göstermiş olmalı..

5 olta atan biri tebliğdeki olta sayısı aşımı nedeniyle idari ceza ile cezalandırılırken,ağ atıp 50 kasa balık tutan kişi savcılığa sevk edilir..Bunların tamamıda denetim başlığı altında değerlendirilir.

Aykırılık idari ceza çerçevesinde ise makbuzla,hapis yada benzeri cezaya dahil oluyorsa adliye ile uygulama tamamlanır..