Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deniz fakiri sevmez, cahili ise hiç afetmezmiş..

Konu, 'Genel Konular' kısmında ishak BALLICA tarafından paylaşıldı.

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Amatör balıkçılığa yeni başlıyıp da , özellikle tekne ile avlanmaya merak saran/ seven dostlarımıza acizane bir şeyler tavsiye etmek istiyorum..:)Benim tavsiyelerim bu hususta çok tecrübeli olduğumdan ya da çok şey bildiğimden değildir..Aman yanlış bir anlaşılma olmasın...;)Benim diyeceklerim, büyüklerimizden duyduğum ve bizzat yaşadığım tecrübelerden derleme olacaktır...:)

Sevgili arkadaşlar, büyüklerimiz derdi ki;

-Deniz fakiri sevmezmiş...

Hakikatende deniz üstünde kullanılacak her tür malzemenin en kaliteli ve en iyisi olması can emniyeti açısından oldukça gerekli ve zorunlu bir şarttır.

- Deniz cahili ise hiç sevmez ve afetmezmiş..

Hakikaten de denizi/havayı okumayı bilmeyen bir insanın tek başına yanında bir büyüğü ya da tecrübeli bir arkadaşı/dostu olmadan açılmasının çok büyük sıkıntıları vardır.

Birer balık sevdalısı olarak itiraf etmemiz gerekir ise hepimizin de ortak amacı - tutkusu oltanın ucundan gelecek en küçük bir tıkırtıda yaşanan adrenalini doyasıya yaşama arzusudur...:)

Bunun için değilmidir ki, bizler sabahın ilk saatlerinde daha gün ağarmadan bile yollara düşeriz...Hatta ve hatta bir gün önceden yollara düşüp de uykusuzluk ve yorgunluğa dahi hiç aldırış etmeyiz..

Sevgili dostlarım, tüm bunları yapar iken, biliyorum ki bir çoğumuz ''Önce emniyet'' denilen ilkeyi aklımızın ucuna dahi getirmeyiz...Dur şu arkadaşta gelmek istiyordu..Onu almazsak sonra darılır, ya da ya 2 kişi gidince maliyet çok fazla oluyor, 4-5 kişi olunca anca maliyet düşüyor diye düşünenlerimiz hiç yok mu?;)

Değerli arkadaşlar, tüm bunları neden yazdığımı biliyormusunuz...İşte nedeni..;

Kaynak bir gazete haberi:

Balık Macerası faciayla bitti...

İzmir ili Mordoğna ilçesi yakınlarında ''Balık avlamak'' amacıyla tekneye binen 4 kişi, teknenin alabora olması nedeniyle denize savrulmuş...Denize düşen 4 kişiden 3' ü etrafda bulunan balık çiftlikleri çalışanlarınca kurtarılmış...Fakat diğer kişi ise sulara kapılıp kaybolmuş...

Ve 2 günden beri tüm güvenlik güçlerince yapılan aramalara rağmen bulunamamış...

Ne acı, ne elim bir olay...:eek:3 Metrelik yoğurt tası misali bir polyester tekneye 4 kişi bin ve ne zaman -ne dakika- ne yapacağı belli olmayan Lodos bir havada denize çık..Ne yapmak için..?

Balık avlamak için... Yok arkadaşlar olmaz böyle bir cahillik..

Bu kazada canlarını zor kurtaran arkadaşlara acil şifalar diler, denizde kaybolan arkadaşın inşallah bir an önce sağ salim bulunması dileği ile ÖNCE EMNİYET kuralının asla unutulmaması dileği ile...

Kaynak:
    http://www.yeniasir.com.tr/UcuncuSayfa/2011/03/23/balik_macerasi_faciayla_bitti

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. turna

turna Aktif Üye

Çok güzel ve hepsi de doğru, paylaşım için teşekkürler.

4. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Denizi sevdiğim kadar korkarım.Teknede isem 3,5 atarım en ufak bir dalgada.
    Lodos ve 3 metre tekne,dört kişi.Bile bile ölüme gidiş.
    Üzücü,hem de çok...

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Hepimizin dikkat etmesi gereken hususlara değinmişsin İshak abi.

Malesef bir çoğumuz bu konulara dikkat etmiyoruz.

6. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevili Mehmet abiciğim, suyun asla ve asla şakası olmuyor...
    Sevgili Emre kardeşim, aynen bende senin gibiyim...Karaya tekrar ayak basıncaya kadar hep tedirgin olurum...:)

7. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Malesef bundan 3 gün önce haberim oldu çok üzüldüm Mordoğanın düzgün havada bile nekadar ölü dalgası bol bir boğaz olduğunu bilen biri olarak o havada nasıl açıldıklarını aklım almıyor hadi amatör kardeşlerimizin haberi yoktu peki tekne sahibinin de hiç mi bilgisi yok bu nasıl iştir anlamak mümkün değil. Allah rahmet eylesin demekten başka söylenecek laf yok malesef:(

8. Enyalios

Enyalios Üye

Abi o tekne benim sayılırdı teknenin asıl sahibi babamın yaptığı inşaatından elektrik ustasınındı. Bizim oraya bırakmıştı hem benim kullanmam açısından ve arada geçici olarak geliyorlardı. Benim kullandığım zamanlarda bile max 2 kişi alırdım 3. kişiyi almak istemezdim.

Asıl tekne sahibinin kardeşi ve arkadaşları geldiklerinde arada bir denk geliyorduk bu tekne 4 kişi taşımayacağını söylerdim falan bir de motorlarıda kötü bi motordu eski yani yarı yolda bırakacak cinsten en azından 4 kişi gidip bir can yeleği takmalarını söylemiştim zamanında Ben bile her zaman internetten hava raporuna bakarım balığa dalışa gitmeden önce. Havadanda iyi anlarım yıllardır bu hobi bana bir çok şeyler öğrettirdi en kötü senaryoya bile hazırlarım tekne ne kalitede olursa olsun. Botumda var iyide yüzücü ve dalış işleriyle çok haşır neşirim ona rağmen kendimi her zaman en kötü senaryoya hazırlarım denize açılırken.Kötü bir olay anında ne yapacağımı dahja önceden planlarım önlemini alırım.

Dandik 15 liralık bir can yeleği olsaymış o olayda bunlar başlarına gelmeyecekti birde bu mordoğanda 2. can alışı biriside aniden çıkan fırtınadan dolayı koca yem teknesinin alabora sonucu ölmüştü o da bu sene oldu.Olayın bizim siteden 100 mt açıkta olması ayrıca bir üzücü eğer iyi yüzme biliyor olsaydı belkide kendini kıyıya atabilirdi veya can yeleği olsaydı biri muhakkak yardım ederdi artık olanla ölmüşe çare yok malesef. Ben her ne kadar babam kadar tanımasamda çok üzüldüm Allahtan tüm sevdiklerine sabır diliyorum.

9. Enyalios

Enyalios Üye

Olay zamanında sert lodos yokmuş bu arada sert poyraz esiyormuş ama açıklara gittikçe lodos etkisi yaratır bizim koyda. Birde çok açıklarda olmamış olay yazıldığı gibi. Kıyıdan 100 150 mt kadar açıkta gerçekleşmiş.

10. bahti88

bahti88 Üye

Bu tarz şeyleri tecrübe etmeden tecrübe edenlere kulak vermekte fayda var. Önemli bir konuya değinmişsiniz abicim, teşekkürler. :)

11. löngöz

löngöz Daimi Üye

bugün bende o haberi okudum..ve çok üzüldüm...
    bir kişilik bir tekneye 4 kişi biniyorlar ve sonuç bir yuvaya yara düşürüyor ,,kayıp olan arkadaşın çoçuğu ile cekilmiş resmi de gazetelerde.....
    denizin şakaya gelmeyeceğini gerçekten yeni heveslilere anlatmak gerekiyor....
    kendimden örnek vermem gerekirse tekneyle denize açıldığımda ilk düşündüğüm ,teknenin güvenlıği,ve hava durumu ,vede denizden iyi anlıyan arkadaşların olması gerçekten çok önem taşır......

teşekkürler İshak bizleri bu çok önemli konuda tekrar uyardının için.......