Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

deniz tutmasina oneri

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında dogan107 tarafından paylaşıldı.

1. dogan107

dogan107 Üye

Yeni aldigim tekneyle 2 kere denize indim. Ikisinde de kustum.sanirim deniz tuttu.buna yonelik nasil bir onlem alabilirim ?
    Ilkinin aksami biraz alkol almistim .sabah ondandir diye dusundum ama bugunde kusunca beni denizin tuttugunu anladim. Ozellikle kancaya yem falan takarken dugum atarkende basim durum fena oluyor.son gittigimde motilium hap onerdiler ictim ama gene kustum ve donmek zorunda kaldik.
    Yardim ve onerleri bekliyorum

hakan4117 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KalamA

KalamA Daimi Üye

Annemin midesi her türlü taşıt yolculuğunda bulanır ve yıllardır Anti-Em tablet kullanıyor. Etkisi 4 saat sürdüğünden, 4 saatte bir tane içiyor. Hiçbir şikayeti olmadı bugüne kadar. Yalnız tekne, çok daha hareketli olabilir. Bu durumda da işe yarar mı kesin konuşamıyorum. Süleyman(Tekadam) ağabeyin de midesi bulanır, o ne yapıyor bu hususta bilemiyorum. Bir keresinde de Bülent(Horozbina) ağabey, bu durumlarda sadece limon kabuğu yenmesinin yeterli olacağını yazmıştı :)

hakan4117 bunu beğendi.
  4. L!nKwow

L!nKwow Üye

METPAMİD kullanabilirsin bilirim o bulantıyı insanı hayata küstürür ama 2 - 3 denemede üstesinden gelinebiliyor rast gelsin

hakan4117 bunu beğendi.
  5. dogan107

dogan107 Üye

Her cevaba tesekkurler.Sirf bu yuzden 1 saatten fazla duramiyorm .zevk yerine hep zulum cekiyorum:) Motilium denedim olmadi :) bu dediklerinize de bir bakayim .daha da cevap bekliyorum :)

hakan4117 bunu beğendi.
  6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Deniz çok çalkalanıyorsa tutar.
    Özellikle yem takarken, düğüm atarken tutması çok normal.
    Beyin gözün odaklandığı yeri algılamıyor, sabitleyemiyor hemen.
    Bir kere tuttumu da kolay kolay normale dönmez. Çok yakından bilirim.

İlk tavsiyem çok çalkantılı havalarda denize çıkma. Sen çıktıktan sonra çalkalanmaya başladıysa mideni bulandıran işleri yapma. Genelde ufka doğru bak. Dikkatini bir noktaya odaklama..

Zamanla alışırsın.. :)

hakan4117 bunu beğendi.
  7. dogan107

dogan107 Üye

Cok calkantili degildi deniz.hatta dumduzdu hicbirsekilde cozumu yokmudur ? :(

hakan4117 bunu beğendi.
  8. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Cozumu kolay ama uygulamasi zor. Eger deniz beni tutuyor psikolojisine kapilirsaniz kolay kolay kurtulamazssiniz.

Alginizi ust seviyede tutacaksiniz. Denizde genelde duz yol heryer ayni hissine kapilinir. Oysa kaptanlar iyi bilirki deniz tasiti kullanirken en az otomobil kullananlar kadar dikkatli olunmalidir. Her an yola bir cocuk atlayabilecekmis gibi bir araba cikacakmis gibi teknede de bu kadar dikkatli olunmalidir.

Eger algi bu seviyede acik olursa beyin odaklanma sorununu asar. Sorunda kendiliginden cozulur. Algiyi acik hale getirmek icin oncelikle irice bir sekersiz sakizi agizdan dusurmemek gerekir. Bol bol konusmak dikkati acik tutar. Surekli dikkatle etrafi incelemek bir kac saniyede bir farkli yerlere bakmak bir ufka bir dalgaya bir etrafta yunus varmi atlayan balik varmi diye denize bakmak futboldan konusmak kredi taksidini dusunmek hatta muzik dinlemek radyo cekiyorsa radyo dinlemek kisacasi surekli birseylerle ugrasarak dikkati acik ve ust seviyede tutmaya calismak isi cozebilir. Birde burundan daha cok nefes almak lazimdir. Ama midem bulanacakmi deniz tutacakmi dusuncesiyle dalip giderseniz isiniz zor

hakan4117 bunu beğendi.
  9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Sen balık tutacağına, deniz seni tutuyorsa;
    - alışmak gerek sık sık denize çık
    - evde eksenin etrafında dön, başının dönmesi geçtiğinde tekrar
    - mevlevihaneye gir ayinlere katıl, semazenlik yap
    - üst üste takla at bir duvardan diğerine ya da açık alanda sonra geri takla atarak gel
    - yere yat yuvarlan sonra geri vitese tak diğer yöne, yol bitince tekrar ters yöne yavaş değil becerebildiğin hızda
    - denize çıkarken yanına limon al kabuğunu ısır sık sık limonu kokla

evde yapacaklarını her gün tekrarla, tekneyi satmana ya da transatlantikte avlanmana gerek yok.

ilaç son başvuracağın yol. ilaçla denize alışamazsın.
    sanma ki çoğun denizcinin ilk ayları normal geçiyor.
    alışıyorlar sonunda

hakan4117 ve KalamA bunu beğendi.
  10. Dündar

Dündar Daimi Üye

Bülent ağabey Deniz'in tutması için tavsiye edeceğin bir şey var mı peki :rolleyes:
    Hiç bir durumda beni tutmuyor, tutmadı :eek:
    Tutması için yapılması gerekenlerin tamamını yaptım faydası olmadı.
    Bir türlü tutmuyor beni Deniz ne yapmam gerek :confused:

hakan4117 ve Horozbina bunu beğendi.
  11. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Senin için çok üzüldüm. :p
    Allahtan ümit kesilmez.
    Sabırlı ol, bekle, ya da uygun günlerde Biskay körfezine git

Ya iç kulağın ile gözlerin çok iyi uyumlu, ya da senin savunma sistemin zayıf.
    Hanginin doğru olduğunu bulmak için yazı tura at, tedaviyi buna göre yapalım.
    güzin aplan öpsün seni, deniz tutar

hakan4117, KalamA ve Dündar bunu beğendi.