Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

deniz ve balık fakiri sevmez

Konu, 'Sohbet' kısmında seagull tarafından paylaşıldı.

1. seagull

seagull Üye

Sevgili Balık dostları merhaba,

Vaktiyle bir büyüğümüzle balık avı ile ilgili yaptığımız bir sohbette şöyle demişti; "deniz ve balık fakir adamı sevmez". Balık işi pahalı bir zevk. Parası çok olanlar yapabilir ancak. Kayık iyi ve motorun güçlü olacak, misinelerin kaliteli olacak. Sahte yemlerin kaliteli olanlari en iyi balığı kandırır. Zamanın olacak. Sonar olmaz sa olmaz iyi ve büyük balığı almak için. Yemli avda yemlerin taze olması elzem. vs. böyle uzayıp giden bir sohbetti. Gerçekten de bunlar da pek çok kişinin edinebileceği bişeyler olmasa gerekti. Yozuri, Rapalanın sahteleri 25-35 Tl. daha yüksek fiyatlara satılan sahteleri biliyoruz. En Kötüsünden 1 sonar 350TL. Kayık motor desen bir servet.
    Gerçekten şimdilerde öylesine iyi anladım ki o abimizin sözlerini.

Dün: rengi, dili, dinlisi dinsizi, varsılı, yoksulu bütün Dünya ülkelerinin insanları ile birlikte 'daha güzel yaşanası bir başka dünya' isteyen duygularla 1 Mayısa katıldığım için Denize açılamadım. Tabii, balıklar da en azından benim avlandığım bölgedeki balıklarda bayram etti. :)
    2 gün evvel üyesi olduğum başka bir balık forumu ile bu foruma 1 Mayısla ilgili bir ileti atıp düşüncelerimi hayallerimi yazmıştım. 1 Mayıs sonrası yorgun argın PC'nin başına geçip büyük bir hevesle yazılan mesajları okumak, tebrikleri almak için forumu açınca "eyyy oğlum cihat, ömrün böyle 'olmayacak şeyleri' düşünmekle geçti, sen ne zaman adam olacaksın dedim kendi kendime"
    Trofelere(!) gösterilen ilgi kadar olmasa da 50-60 balık dostu o mesajıma şöyle bir bakmış, herhangi bir cevap yazmadan başka konulara geçmiş.
    Düşündüm ve anladım (ki düşünmenin hala tehlikeli bir iş olduğunu anladım bu meyanda) her iki foruma üye balık dostlarının içinde hiç işçi olmadığını gördüm. İşte o zaman başta sözünü ettiğim deneyim sahibi balıkçı abimizin sözleri geldi aklıma. "deniz ve balık fakiri sevmez"
    En azından bir iki Balık dostlarının(!): -ya senin bu düşüncen olmayacak bir iş, -hem olsa bile zaman çok dar, -ha belki talep olursa seneye böyle bişey organize edilebilir vs. türünden yanıt yazmasını çok arzu ederdim. Ya da en azından senin de bayramını kutlarız demek çok mu zordu sevgili dostlar. Ama olsun ben yine de umutluyum. Umut fakirin ekmeği ne de olsa.
    Denizleriniz temiz, Balıklarınız iri, avlarınız 'tebliğe uygun' olsun rasgelsin.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. wolf

wolf Aktif Üye

abi bence sitemin yanlış..bu site balık sevdası için açılmış bir site.abilerimizin kardeşlerimizin avlarını görmek veya onlardan bir şeyler öğrenmek için girip vakit ayırdığımız bir yer.bence bırakalım böyle kalsın.bu sitedeki herkezin patron olduğunu düşünmüyorum.saygılar başarılı avlar diliyorum

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Ben de, Haydar arkadaşımıza katılıyorum. Her konuda olduğu gibi Balık Avı Hobimizde de bütçeye göre imkanlar artmaktadır.

İmkanı olan arkadaşlarımız bu imkanları kullanıyorsa onlara farklı gözle bakamayız. Herkesin gönlünde bir aslan yatar :)

Meslek konumuzda arkadaşlarımız mesleklerini yazmışlar.
    http://www.baliksevdam.com/forum/balikcilik-hepimizin-hobisi-peki-mesleklerimiz-nelerdir-146.html

Diğer konunuzu ise başlığı farklı atmanız nedeniyle dikkat çekmemiş, ben de tatile denk geldiği için okumamışım ve gözümden kaçmış. Şimdi bu konunuzdan sonra gördüm. Belki ileride temennileriniz gerçekleşir ve hep beraber bir şeyler yapabiliriz.

5. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Bana niye kimse söylemedi burası patronlar kulübü diye kendimi yanlız hissettim kalabalığın içinde şimdi benden başka işçi yokmu aramızda.

6. coredon

coredon Aktif Üye

Ben işci bayramını bile kutlayamayan amele sınıfından ferhat.Buyrun burdayım.

7. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

ahhhh ahh anarşist patronlarım yüzünden ne bayram ne seyran günlerim var :D geçen yıl senelik izne çıktım daha yolda aradı geri gel diye :D 3 günlük otobüs yolculuğumla kaldı senelik iznim :D ama bana her akşam havai tatili vede her sabah işe gidiş :D

8. hunter

hunter Daimi Üye

Cihat abi merhabalar,

Öncelikle geçmişde olsa bayramınız kutlu olsun.
    Ben bir kaç cümle düşüncelerimi yazmak istiyorum müsadenizle,ancak umarım farklı manalar düşünmez ve çıkartmazsınız.
    Ben ''Zengin işi,Fakir işi''deyiminize katılmıyorum,Bu neye göre?kime göre.?

Birazda bu durum kişilere ve amaçlarına göre değişebilir düşüncesindeyim.
    Örnek verecek olursam kapı komşum Mustafa abim var,Kendisi 65 yaşında,17 Yıldır komşusuyum ve tanıştığımızdan beri kendisiyle denk geldikce İstavrit avı yaparız,Eşkina avı yaparız.

Kendisi ile daha dün balık avına gittim,Kendisi ayrıca Çapari yapıp hem sevmiş olduğu uğraş ve hobisiyle vakit geçirir,hemde ufak,tefek ihtiyaçlarını karşılayacağı harçlığıda çıkar.

Dün bana 1970-1975 yıllarında bile usanmadan İstavrit avı yaptığını ve hala o yıllardan beri hala devam ettiğini ifade etti bana.

Şimdi siz Sonar demişsiniz ve malzeme demişsiniz,Elbet bunların sonu ve sınırı yok,Bazanda insanlar imkanları dahilinde avlar yapar,şansını arar.

Birde benim gine kişisel bir fikrimi daha açıklamak isterim.
    Ben sanırım yaklaşık 10 yılı geçkin zamandır bu sitede (Önceki dahil)birlikteliklerim,Paylaşımlarım,Arkadaşlıklarım ve dahi büyük Dost'luklar edinmişimdir.

Biz burada neleri gördük,Neleri yaşadık ve ne acılar ve mutluluklar paylaştık,Kurmuş olduğumuz Dost'luklarımızı Arkadaşlıklarımızı Aile'lerimizlede tanıştırıp güzelliklere vesile olduk.

Demem şuki(Kişisel düşüncem)Ben bir tek Site,Form ne dersek artık sadece ama sadece bir sitede üye olarak kalmaktan yanayım,Nerede kendimi iyi ve rahat hisdiyorsam orada kalmayı isterim.

Birden fazla yerde olmak şimdi olmasada bir gün mutlaka gerçeğini ortaya çıkartacak düşüncesindeyim.
    Kişi kendini bildikden sonra elbet ne olacakki diyebiliriz ancak çok afedersiniz densizin biri çıkar ortalığı karıştıracak bir laf eder,İster,istemez cevap yazma durumu hasıl olur.

Birazcıkda çok samimiyet kuramadığımız ve kendimizi yeterince tanıtamadığımız yerde ve durumlardan kaynaklanıyor olabilirmi acaba bu konularınıza cevap yazılılıp,yazılmama durumları.

Bu vesileyle konulara çok fazla alınganlık göstermeden birazcıkda gençleri anlama durumları sergilemekmi gerekiyor acaba. :) Kendinizi fazla kaptırmadan faydalı paylaşımlarınızı bekliyoruz.
    Selamlar.

9. hunter

hunter Daimi Üye

Hahahah :D:D
    Vay benim İşçim,Emekcim vay. :)

10. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Burda anlatılan biz amatörler için çokta geçerli değil anladığım kadarıyla.
    Biz amatörler bir sap misina ile tekbir iğneyle harikalar yaratabiliriz.
    Daha çok mesleki açıdan bu işe yanaşan kişiler için geçerli bir söz bence malzemenin kaliteli olması gerektiğini anlatan bir tabir yani.
    Bu arada Sevgili Mustafa'nında düşüncesine sonuna kadar katılıyorum tek site olmalı ilgilendiğimiz bence.Her nekadar pek çok sitede üyeliğimiz olsada...

11. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Arkadaşlar..herşeyden önce 20 yıllık emekci bir adamım.Bu sevdaya bir mantara sarılı misina ve kısa pala bir iğneyle başladım..
    ilk balığımda güzel bir kefaldi..Balık bulucu değil commodore 64 bile piyasada dünya paraydı.Bir gün eşimle konuşurken ben balığa devam edeceğim dedim,hangi balığa dedi.gerçekten durumumda vaktim de yoktu.
    Nasıl yapacaksın dediler.bu sevda ugruna sigarayı bıraktım her ay 450 tl kardayım aylık 200 tl bu işe ayırdım yetiyor.
    saygılar

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Mayıs 2012