Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Denizcilige tekrar merhaba

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında BulutveGunes tarafından paylaşıldı.

1. BulutveGunes

BulutveGunes Aktif Üye

Merhabalar, uzun sureden sonra denizcilige tekrar baslamaya karar verdim. Cocuklugumda ahsap bir balikci kayigimiz vardi, az zimpara yapip zehirli vurmamisimdir. Universite baslayinca kayiga vakit kalmadi. Arada amator yelkencilik yaptim ama kisa surdu. Simdi 15 sene sonra bir tekne alip denizcilige tekrar donmek ve birakmamak istiyorum.

Istanbulda oturuyorum, yazligim silivride. Memleket de Silivri zaten o yuzden denizini iyi bilirim. Ancak tekneler konusunda bilgim az.

Ahsap tekne ve icten takma motorlari hep sevmisimdir ama bakim icin zamanim yok, gerci bakimlari yaptirtadabilirim.

Tekne yuzde 70 balik yuzde 30 gezi icin, yaz ve kisin her sartta kullanilabilmeli, kamarasi olan, en az 5m (7-8 tercihim), motoru cok yakmayacak.

Tip olarak su tekneleri begeniyorum, arkasi duz icten takma (tabiri nedir bilmiyorum)

Son fiyat 15.000 .....PAZARLIKSIZ - Türkiye'nin ücretsiz ilan sitesi sahibinden.com'da - 179868829

Guvenli ve oturakli bir tekne olmasi cok cok onemli.

Sizce nasil bir tekne bana uyar?

Tum foruma selamlar saygilar

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Aramıza hoşgeldiniz. Umarım bu konuda bilgili arkadaşlar en kısa zamandan size yardımcı olacaklardır.

4. BulutveGunes

BulutveGunes Aktif Üye

Tesekkur ederim. Hosbulduk. Umarim buradan satan bir arkadasin teknesini alirim, asil gecmisi belli tekne iyidir.

5. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Selam,

Öncelikle hoş geldin, keyifli paylaşımlar dilerim :)

İlandaki tekne 1992 model, ahşap tekne için yaşı dolmuş diyebiliriz ;)

Yaz sezonu bitti, Silivri ve Selimpaşa limanlarında satılık tekne mutlaka vardır. Oralarda bakarsan geçmişini bildiğin bir tekne bulabilirsin. Bu arada 7-8 metrelik bir tekne arıyorsun ve az yakıt tüketimi olsun istiyorsun. Böyle bir teknede en az 40-50 HP motor olur, yakıt olarak fazla tüketim olmaz ama Amatör Denizci Belgesi (ADB) olmadan kullanamazsın

Ayrıca, alacağın teknenin mutlaka liman kaydı olmasına ve örnekteki gibi belgesi olmasına dikkat etmelisin ;)

6. BulutveGunes

BulutveGunes Aktif Üye

Hosbulduk ve bilgiler icin tesekkurler. Adb sorun degil hatta almak istiyorum. Ahsap dediginiz gibi sonucta curuyen bir malzeme, eskiden fiberler cok hafif ve dalgada cok yalpaladigi icin hic tutulmazdi, belki de yeni teknoloji ile fiber hem az bakimi olmasi hem de dayanikliligi ile daha iyidir. Tekne test surusu diye birsey var mi ;)

7. BulutveGunes

BulutveGunes Aktif Üye

Arastirdikca yerliyurt 5m arkasinda 50bg motor bir teknenin ideal oldugunu goruyorum. Boyle bir kombi kullanan bir forum uyesi var mi? Tecrubeye herseyden cok onem veririm

TekAdam bunu beğendi.
  8. TekAdam

Yerliyurt 4.50 m. tekne Mercury 20 Hp Four Stroke motor kullanıyoruz. İki kişi için on numara bir kombinasyon diyebilirim. Üstelik hem yakıttan tasarruflu hem de vergiden muaf, ayrıca römork ile taşıması çok kolay, istediğin yere götür, getir

9. BulutveGunes

BulutveGunes Aktif Üye

Benim tek derdim kis sartlarinda kamarasiz olmak istememem. Bir de ara sira 4 kisi de olabiliriz.kamarali modelini hic denediniz mi

10. TekAdam

Biz, konsept olarak seferi olmaya karar verdik. Yeri geliyor Saroz'a yeri geliyor Ege'ye yeri geliyor Marmara'ya ava gidiyoruz. Bu bağlamda rahat hareket edeceğimiz ve yakıt anlamında tasarruflu bir kombinasyon aldık ;)

Kamaralı modelini kullanmadım, yorum yapamayacağım ama o tip teknelere binip inmek tam bir kabus diyebilirim. Zira küpeşteleri geniş değil, basacak yer çok az olduğundan cambazlık yapmak gerekiyor. Ayrıca, kamara rüzgarlı havalarda yelken görevi görüyor, avlakta duramıyorsun

11. BulutveGunes

BulutveGunes Aktif Üye

Ikinci el 2-3 senelik yerliyurt,safter,anil marin, koc marin 5m ortadan konsollu fiber + 20-30hp yamaha veya hondaya ne kadar vermeliyim?? Hobi icin bu kombinasyon ideal gibi duruyo

Ogiveogi ve balıkçı kerem bunu beğendi.