Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Denizden domuz çektiler

Konu, 'Sohbet' kısmında enis59 tarafından paylaşıldı.

1. enis59

enis59 Daimi Üye

Çanakkale'de denize attıkları ağı güçlükle çeken balıkçılar büyük bir balık yakaladıklarını düşünürken...

Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi kıyısında avlanan balıkçıların ağına Gelibolu'dan Lapseki'ye yüzerek geçmeye çalıştığı sanılan canlı yaban domuzu takıldı. Yaklaşık 60 kilo ağırlığındaki domuzun takıldığı ağı su yüzüne güçlükle çıkaran balıkçılar gördüklerine inanamadı. Ağ içinde debelenen ve denize batıp çıkan domuz, tekneye alındıktan kısa süre sonra telef oldu. Teknedeki tayfalardan Alican Ulaş, “Bunca yıllık balıkçıyız. İlk kez denizde domuz yakaladık” dedi.

Günün ilk ışıklarıyla, ‘Denizhan 10’ isimli tekneyle denize açılan balıkçılar, Gelibolu Eğritaş Mevkii sahiline yaklaşık 50 metre uzaklıkta, çinekop sürüsü aramaya başladı. Kısa süre sonra çinekop sürüsüne rastlayan balıkçılar, tekneyle daire çizerek ağı denize bırakmaya başladı. Ağı denize bıraktıktan sonra yaklaşık yarım saat bekleyen balıkçılar, ağı çekmek için harekete geçti. Balıkçılar ağır olduğu için çekmekte çok zorlandıkları ağı suyun yüzeyine çıkardıklarında gördüklerine inanamadı. Bu arada ağa takılan domuz debelendikçe bir süre denize batıp çıktı. Balıkçıların uzun uğraş sonucu tekneye çıkarmaya başardıkları ağa takılan domuz, kısa süre sonra telef oldu. Balıkçılar da domuz leşi ve ağa takılan 5-6 kilo balıkla Gelibolu'ya döndü.

Teknedeki tayfalardan Alican Ulaş, “Yıllardan bu yana balıkçılık yaparız. İlk kez denizde domuz yakaladık. Domuzların zaman zaman Gelibolu'dan Lapseki'ye yüzerek geçtiklerini duymuş, ama görmemiştim. Ağımıza takılan domuz da onlardan biri olsa gerek” dedi.

Ağa takılan domuz daha sonra belediye ekiplerine teslim edildi.

Not:Alıntıdır http://haber.mynet.com/detay/yasam/...edium=www&utm_campaign=home_haber_thumbnail_3

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Aldirmaz

Aldirmaz Aktif Üye

ilginç bir haber.
    Fakat merak ettiğim bir konu var domuzlar nefes almak zorunda olduğundan kafaları dışarıda yüzerler dolayısı ile yüzeyde mutlaka görmüşlerdir hayvanı buna rağmen çevirdiklerine göre amacın balık değil domuzu yakalamak olduğunu düşünüyorum.

4. enis59

enis59 Daimi Üye

Haklısın Can abi ama denizde olması garip balıkçılar içinde iyi bir reklam olmuş

5. Ersin

Ersin Moderatör Yönetici

Yanlış hatırlamıyorsan birkaç sene önce yine böyle bir haber vardı. Yukarıdaki haberde de söylendiği üzere domuzlar zaman zaman Gelibolu Lapseki arasını yüzerek geçiyorlarmış. Muhtemelen bu olay gece karanlığında olduğu için domuzların görünmemeleride doğaldır diye düşünüyorum.

6. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Bu olması mümkün bir olay Büyükçekmeceyi bilenler nasıl bir koy olduğunu bilirler.Benim çocukluğumda şimdi Batıkent denen Mimarsinan burnundan Gürpınara mandaların yüzerek geçtiğini ve karpuz tarlalarına dadandığını çok gördüm.Ama ağla yakalandığını hiç görmedim duymadım:D

Kasıtlı yakalamak için ağ atıldığını sanmıyorum bu ağlara zarar verecegi düsünülürse balıkçıların kasten yaptığını zannetmiyorum.Zaten hayvanı belediyeye vermişler kar güden bir bir çaba sarfetmemişler.

7. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Bahsedilen alan Çanakkale boğazının en geniş alanı. Mesafe yanlış bilmiyorsam 3-3,5 mil civarında. Domuzun o mesafeyi bir çırpıda yüzmesi ilk bakışta oldukça zor görülüyor. Üstelik akıntınında hatrı sayılır yüksek bir debisi var. Yıllardır yaz aylarında Lapseki Çardak arasında, özelliklede Çardak fenerinin civarlarında avlanırım. Bende ilk defa böyle bir şey duydum. Ayrıca Geliboludan Lapsekiye geçiyorsa Lapsekiden Bursa istikametine doğru yerleşim alanıda çok, yaban domuzu için en azından gündüz tercih edilecek bir yol değil. Belkide Lapseki Suluca arasındaki tarlalardan geçiyordur.
    Ayrıca ağ ile çinekop yakalayan tekneciler balığı ya suyun yüzeyinde görerek çevirirler yada teknenin alt kısmında ayna denilen camdan görerek çevirirler. Eğer balığı yüzeyde görerek çevirdilerse domuzu görmemeleri mümkün değil. Herhalde balığı çevirdikten sonra, hayvan ağ mantarlarını tutunacak bir şey zannederek üzerine yüzdü ve yakalandı. Normalde teknenin motor gürültüsü varkende yaklaşmazlar.:confused:

8. ArateuS

ArateuS Aktif Üye

eheh :) bizim Lapsekiye geliyormuş amca çocuklarına , yakalanmış ..

9. ArateuS

ArateuS Aktif Üye

Mesafe Gelibolu-Lapseki 7 mil Gelibolu-Çardak 4.2 mil Cüneyt abi, debi yüksek lakin akıntı nispeten daha az eceabat tarafına göre ..
    Geliboludan Lapsekiye yüzdüğünü düşünürsek akıntı ve rüzgarın etkisi ile Suluca ya da Kemiklialan önlerine çıkması muhtemel .

10. enis59

enis59 Daimi Üye

Bencede kimse ağına zarar gelmesini istemez yani kısacası karanlıkta tesadüfen ağlara takıldığı kanaatindeyim ama balıklar içinde iyi bir reklam