Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Denizlerde yaşam

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında kefalci tarafından paylaşıldı.

 1. kefalci

  kefalci Aktif Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  11 Mart 2012
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  2
  Geçmiş gün hatırlamıyorum bu bilgileri bir yerlerden bulup derlemiştim .. paylaşayım dedim ..

  Denizlerde yaşam

  Denizlerde tıpkı karada yaşayan canlılar gibi mikroorganizmalardan tutun devasal memeli canlılalar kadar çok çeşitli canlı türü yaşamaktadırlar.
  Deniz ve tatlısu mikroorganizmalarına " Plankton " adı verilmektedir. Bunlar bitkisel ve hayvansal türdür

  Fitoplanktonlar bitkisel canlılardır
  Zooplanktonlar hayvansal canlılardır

  Planktonlar tatlı sularda yaşayabildiği gibi deniz ve okyanusta yaşayanlarıda vardır. Bu canlılar tıpkı bakteriler gibi ikiye bölünerek çoğalmaktadırlar.Planktonların aktif olarak belli bir hareketleri yoktur suda yüzmezler Bu canlılar bulundukları su ortamının akımına bağımlı olarak başıboş gezerler. Akıntılar nereye götürürse orada olurlar ,

  Planktonlar ancak mikroskopla görülebilirler fakat çıplak gözle dikkatlice bakıldığında görülebilecek kadar büyük olanlarıda vardır.

  Bu mikroskobik canlılardan en çok bilineni ise " alg " dir algler hemen hemen heryerde yaşamaktadırlar. Yaz aylarında iç sularda derelerin yüzeyinde yemyeşil saçaklı – ipliksi – taneli görüntülerini görmüşüzdür.

  Denizlerde, tatlı sularda,havuz sularında, su birikintilerinde vs .özellikle durgun olan beklemiş sularda bulunuri
  Bir havuzun renginin, birkaç gün sonra yeşile veya kırmızıya dönüştüğünü görmüşsünüzdür.Bu sularda ilk zamanlarda yaşayan binlerce tek hücreli canlı türü, uygun bir sıcaklığa geldiğinde süratle çoğalmaya başlarlar. Yanlızca birkaç gün içerisinde sudaki canlı sayısı milyarı bulabilir. İşte bunlar bir besin zincirinin ilk halkalarını oluşturur ..Bu kadar fazla sayıdaki tek hücreli canlılar suyun rengini bulandırmaya başlar. Yeşil ve kahverenği gibi renklere bürünür..

  Bunun nedeni ise bazı planktonların, tıpkı yeşil bitkiler gibi klorofil molekülünü içermesinden dolayıdır. bitkilerin yapraklarının renginin yeşil olarak görünmesinin klorofil molekülünden dolayı olur İşte bu tip planktonlarında vücutlarında klorofil molekülü vardır ve tıpkı bitkiler gibi fotosentez yaparlar.

  Yumuşakçalar (Mollusk)
  Denizlerde yaşayan diğer bir canlı grubu ise, genel latince isimleri " Mollusk " olan yumuşakçalardır. Bazıları oldukça yumuşak bir yapıya sahip olup, bazı türlerinin vücutları oldukça sert kabuklarlada kaplı olabilir.
  Yumuşakçaların en iyi bilinen iki örneği " Mürekkep balığı " ve kabuklu bir yapıya sahip olan " Deniz minareleri " dir.
  Mürekkep balıkları, gerek anatomik yapıları gerekse savunma mekanizmaları bakımından oldukça ilginç canlılardır.suyu vücuna alıp bir taraftan fışkırtma esasına dayanan bir hareket sistemi vardır
  Bunun yanında hayvan düşmanlarından korunmak için bir tür sıvı salgılarki bu sıvı mürekkebe benzer olup salgılandığında, kendisi kovalayan avcının görmesini engelleyecek kadar suyu bulandırabilir.
  Yine bir mollusk olan deniz minareleri ise, yumuşak bir vücuda sahip olmasına karşın çok sert bir kabuğa sahiptir.
  Bu kabuğun en önemli fonksiyonu canlıyı düşmanlarından korumasıdır.
  Kabuklu olanlarda ,ise canlı yavru iken dış derisindeki bir hücre sayesinde sudaki kalsuyumu alıp bundan bir kabuk üretir
  Denizlerdeki bitkiler Havadaki oksijenin büyük bir kısmı, deniz ve okyanuslarda yaşayan ve klorofil içeren bitkiler tarafında fotosentez yoluyla üretilir.
  Nasıl ki atmosfer şartlarında klorofil içeren bir bitki havadan CO2 yi, topraktan suyu ve güneşten ışığı alarak fotosentez yapıp canlılar için oksijen üretiyorsa aynı şekilde deniz ve okyanuslarda da güneş ışığının varabildiği bölgelerde bulunan klorofilli bitkilerde oksijen üretmektedirler.
  Bu canlıların büyük bölümünü ise yosunlar teşkil eder.Bunun yanında daha bir çok deniz bitkisi vardır
  denizdeki yosunlar oksijen üretirken balıklarda co2 üreterek yaşam dengesini saglar
  Basit bir canlı gibi görünen bu yaratıkları aslında ekosistemin vazgeçilmez birer parçasıdırlar.
  büyüyen hücre veya hücre gruplarının daha sonra bitkiden ayrılarak bağımsız bir şekilde kendi başına büyüyüp gelişmesi olayıdır.
  Derisi dikenliler (Ekinodermata)
  Derisi dikenli deniz yaratıklarının başında " Deniz yıldızları ", " Deniz hıyarları " ve değişik şekillerdeki dikenli canlılar gelmektedir.
  Bu hayvanların yaşayış tarzları pek aktif olmasada görünüş itibariyle deniz diplerinde bir renk cümbüşü meydana getirmektedirler.
  Deniz yıldızları parçalara ayrılmasına rağmen her ayırdığınız parça kendini tamir ederek yeni bir deniz yıldızı verebilir.
  Deniz yıldızlarının bazı türlerinde dikenler vahşi deniz canlıları tarafından parçalanma tehlikesine karşı korur
  Deniz hıyarları, protein bakımından zengin olup uzakdoğu ülkelerinde besin kaynağı olarak tüketilmektedir.
  Köpek balıkları belgesellerde ve filmlerde gördüğünüzden çok daha mükemmel ve gizemli yaratıklardır.Köpek balıklarının kendi içerisinde birçok alt türleri vardır.
  köpek balıklarının bazıları çok uysal olmakla birlikte diğer bazı türleri oldukça saldırgan olup önüne gelen hemen her tür canlıya saldırabilirler.
  Saldırgan bir köpek balığı grubu kendilerinden onlarca kat daha büyük olan balinalara bile saldırabilirler.
  Bu balıklardan en ünlüsü ise " Beyaz köpek balıkları " dır.
  Bu balıklar köpek balığı türleri arasında en saldırganı olup yunuslara, foklara, deniz aslanlarına ve hatta balinalara bile saldırabilirler.
  Bir köpek balığını tehlikeli yapan en önemli organları dişleridir.Birçok insan köpek balığının avını özellikle kuvvetli çene darbeleriyle parçaladığını zanneder fakat asıl fonksiyon çenede değildir.Köpek balıklarının dişleri hem bir jilet kadar keskin dir
  Bir köpek balığı avını ısırdıktan sonra başını l sağa sola doğru sallamaya başlar. av, dişleri üzerinde hareket ettiği zaman keskin olan dişler tarafından rahatlıkla kesilir.Böylelikle balık avını kısa süre içerisinde parçalar.Köpek balığı avını parçalarken gözlerini asla açmaz.avını parçalaması esnasında etrafa saçılacak kemik parçalarından gözlerini korumak içindir.
  Köpek balıklarının vücut şekilleri çok mükemmel bir şekilde dizayn edilmiştir. 80 km ye kadar hıza erişebilmektedirler. Diğer bir mükemmel özellikleri ise solungaçlarının bu kadar süratle giderken sudaki oksijenden maksimum istifade edebilmesi için yan yaraflarda özel olarak konumlanmış olmasıdır.
  yarış arabalarının her iki yanında hava boşlukları olduğunu görürsünüz.Bu boşluklar, araba süratle giderken motorun havayı daha rahat bir şekilde emmesine yardımcı olmak içindir.Köpek balıklarının yanlarındaki solungaçlarda, hayvan büyük bir süratle yüzerken sudaki oksijeni maksimum absorbe etmesi için yan taraflarda birer boşluk bırakacak şekilde dir
  İnsanların köpek balıklarından esinlenerek taklit etmeye çalıştığı bu mükemmel sistemi köpek balıkları haberleri bile olmadan milyonlarca yıldır kullanmaktadır.
  Balinalar ,Doğadaki en büyük memeli hayvanları temsil eden balinaların bazı türleri küçük boyutlara sahip olmasınarağmen bazı türlerinin boyları ise 40 metreye kadar varabilir.
  Balinalarda kendi aralarında uysal ve saldırgan olarak ayrılırlar Balinaların cüssesinin büyük olmasına karşın oldukça uysaldır.Bu balinaların bazı türleri plnaktonlar ve küçük balıklar ile beslenmektedirler. bu nasıl olur?
  Balina bunu, çenelerinin arkasında bulunan bir yüzgeç sistemi sayesinde başarır.Boyu yaklaşık 40 metreye varan ve planktonlarla beslenen bir balina, tek hamlede vücuduna ,yaklaşık 30 ton doldurabilir.Vücuduna doldurduğu bu muazzam su kütlesini, mükemmel bir yüzgeç sistemine sahip çenelerinden tekrar dışarı verir.
  Su büyük bir hızla dışarı çıkarken plankton ve diğer küçük canlılar çenedeki yüzgeçte kalırlar
  Katil balinalar saldırgan olmalarına karşın eğitildikleri zaman dost olmaktadırlar.Fakat vahşi yaşam ortamlarında birer köpek balığı gibidirler.
  Denizlerin en vahşi hayvanları sayılan beyaz köpek balıkları bile bir katil balinayı gördüğü zaman ondan kaçınmaya çalışır.
  Bazı katil balinalar fok ve deniz aslanlarını avlamak için sahile kadar kovalayabilirler.Ve bu kovalamaca neticesinde başarılıda olurlar.belgesllerde görülmüştür kumsala kadar yaklaşır ve fok balıgını avlar
  Şov larda gördüğümüz gösteri balinaları bu katil balinalardır.Vahşi yaşamlarındakinin aksine eğitilidikleri zaman oldukça uysal olan bu yaratıklar insanların çok yakın dostu olabilmektdir.
  Senede bir kez belirli dönemlerde doğum yapan balinalar, yavrularını doğurmak için sığ sulara göç ederler.
  Göç sırasında binlerce mil yol katedebilirler.Deniz araştırmacıları halen balinaların nasıl yönlerini şaşırmadan devasal okyanuslarda istedikleri yerlere gidebildiklerini tam olarak çözememişlerdir.
  Bir balina sürüsünün içindeki bireyler, çok tiz bir ses çıkararak birbirleriyle anlaşmaktadırlar.
  Çıkarılan bu sesler kilometrelerce ötedeki başka balinalar tarafından ve hatta insanlar tarafından bile duyulabilr. Balinaların bu seslere nasıl yanıt verdikleri ise bir sırdır.
  Deniz dünyasında bir türün neslinin tükenmesi / azalması diğer bir türü de etkiler
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. ondersoydinc

  ondersoydinc Aktif Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  358
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  istanbul
  Emeklerinize sağlık abi, diğer başlığıda okudum, birazdan daha dikkatli tekrar okuyup sayfayıda ''Faideli Bilgiler'' klasörüme kaydedicem.. Tekrar emeklerinize teşekkürler, ayrıca foruma hoşgeldiniz :)