Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Denizlerimizin Sultanı Hakkında

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında ahmet korkmaz tarafından paylaşıldı.

 1. ahmet korkmaz

  ahmet korkmaz Yeni Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  2 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  Bu yazıyı geçen hafta okudum ve yayınlama gereği duydum, Moderatör ve Adminlerden ricam konun sabit konulara kaydırılmasıdır.

  Harika bir beyaz ete sahip olan, pelajik balıklar kategorisinde sayılabilecek gezivi & göç balığı lüferin soyu tükenmek üzere. Daha çok Marmara, Ege ve Karadeniz’de dolaşan lüfer; çok keskin ve sivri dişlere sahiptir ve oldukça uyanıktır. Şayet parmağınızı kaptırırsanız parçalayabilir. Gırgır tekneleri, Trol, kaşık ve olta ile avlanan balık; uyanık pulsuz balıklardan sayılır.

  “Su ürünlerinin 2/1 nolu sirkülerinde belirtildiği gibi avlanma minimum boy uzunluğu: 14 cm.dir. Bu ölçünün altında olanlarının avlanması yasaktır.”

  Lüferlerin limitlerin dışında avlanarak soylarının tükenmesine karşı çıkan bir grup tarafından internet üzerinden imza kampanyası başlatıldı.

  Restaurant işletmecilerinin, gıda sektörü çalışanlarının ve balık sever vatandaşların başlattığı kampanya sayesinde lüfer balığının soyunun tükenmesini durdurabiliriz. Kampanya’nın basın açıklaması aşağıdaki gibidir:

  “Biz İstanbul'u seven, Boğaziçi'ne âşık, lüfere hasret şefler, aşçılar, işletmeciler, gıda sektörü çalışanları ve İstanbullu lokanta, restaurant müşterileri olarak endişeliyiz. Avlanma alt limiti 14 cm olan lüferin, bu boyunun, henüz yumurta bırakmamış çinekop boyu olduğunu biliyoruz. Bir lüferin ancak 24-26 cm boyunda, erişkin bir balık olduğunda yumurta bırakabildiğini biliyoruz. Tezgâhlarda gittikçe ufalan ve fiyatı da her gün artan lüferler görüyor olmamız, soyunun tükenmekte olduğunun bir işareti. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) da bu endişemizi doğruluyor.

  Boğaziçi'nden istiridye gitti, ıstakoz yok oldu. Hikâyelerini okuyoruz sadece. Peki, lüfer de yok olduğunda ne kalacak geriye?

  Lüfere İstanbullu sahip çıkmazsa, İstanbul'dan ne kalacak geriye?

  Biz diyoruz ki, Tarım Bakanlığı lüferin avlanma alt limitini en az 20 cm'e çıkartsın.

  Biz diyoruz ki, 24 cm'in altında bir lüferi, biz işletmelerimizde ya da tabaklarımızda istemiyoruz.”

  Kampanyaya katılmak ve lüfer balığının soyunun tükenmesine engel olmak için bir katkıda bulunmak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

  https://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dGhOb2Z4Mzk1dm1YZ2lvYXo0bUlQYWc6MA  link düzeltilmiştir

  Saygılarımla
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Eylül 2010
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. KayaBalığıKaya

  KayaBalığıKaya Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.843
  Beğeniler:
  1.269
  Link çalışmıyor sanırım yada eksik karakter ile copy - paste edilmiş.
   
 4. soner Yılmaz

  soner Yılmaz Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  126
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Hatay
  Yumurtlama boyu 24 cm. olduğuna göre en az 30 cm. olması gerekir. Bir kaç yıl evvel su ürünleri fakültelerinden görüş istemişlerdi 30 cm. teklifi yapan akademisyenlerin üzerine toplantıda bulunan istanbullu trolcüler yürümüştü. Adamlar işi okadar pişkinliğe vurmuşlarki çinekop ile lüferin ayrı türler olduğunu lüfer avlamıyoruz biz çinekop avlıyoruz diyerek ukalalık bile etmişlerdi.
  Ayrıca ilk paragraftaki pulsuz balık tanımlaması bence yanlış çünkü aşırı pulludur. çinekopken belki pulsuzdur onu bilemem buralarda yok.
   
 5. KayaBalığıKaya

  KayaBalığıKaya Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.843
  Beğeniler:
  1.269
  Ben attım imzamı.
   
 6. soner Yılmaz

  soner Yılmaz Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  126
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Hatay

  Galiba sizin yazınızdı yanlış hatırlamıyorsam levrek için kendinizce bir boy belirlemiştiniz. Kendinizce diyorum ama, sizinki genel olması gereken bir teklif bence. Lüfer'e gelince keşke herkes atabilse vicdanına bu imzayı.
  biz oltacıyız bizim zararımız ne olaki trolün yanında gibi martavallarda zarar vermekte malesef. Bir düşünün akın zamanı kıyıya dizilen amatörleri ve tekneleri
  bir günde yakalanan lüferin hesabını siz yapın. Trol'e kaç trol daha eklenir.
  Başka bir konuda bir balığa bu kadar isim galiba tek bizde vardır. Lüfer, lüferdir
  elli ayrı isimle anarak herbirini ayrı boyda yakalamanın ruhsatını eline almaya çalışmaktan başka bir şey değil bu. Boy ve limitleri belirleyen üyelere ve mesleklerine bakarsanız aslında ''balığın baştan koktuğunu'' da anlarsınız.
   
 7. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.563
  Beğeniler:
  9.501
  Şehir:
  İstanbul
  İmzamı attım, korkuyorum bir gün Lüfer Boğazı terk ederse ne olacak?
   
 8. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.779
  Beğeniler:
  6.714
  Şehir:
  İstanbul
  Ülkede kına üretim ve satışı için epeyce bir istihdam yaratılacak. :D
   
 9. tanbays

  tanbays Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  220
  Beğeniler:
  5
  Bende attım imzamı ama sadece lüfer mi ticari kaygılarla değişken su sıcaklıklarında 35 cm üstünde ilk kez yumurtlayan levreğin av limiti 18 cm.

  Bu ve bunu gibi örnekler çoğaltılabir bu tebliğ balığı mı yoksa ticaretinimi koruyor...
  Görmemek için çokta çabaya gerek yok galiba...
   
 10. whitefoxss

  whitefoxss Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Haziran 2010
  Mesajlar:
  292
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  Kocaeli
  İmza işi tamam.Fakat diğer arkadaşlarında belirttiği gibi,tüm türler için geçerli bu limit sorunu bence.Levrek ve lüfer,çinekop şu anda gözümüzün önünde ama ya palamut.Şu anda tezgahlara düşen balıklar daha palamut olamamışlar.Bugün gördüm ve çok üzüldüm.
   
 11. Rapalacı

  Rapalacı Daimi Üye

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.581
  Beğeniler:
  4.038
  Şehir:
  İstanbul / Tekirdağ
  Boğaziçi avlanmaya kapatılmadığı sürece (trol,gırgır) boğazdan balık güzel geçiş akış yapamadığı sürece ne söylesek az sonuna geliyoruz yazık .. Bu bölgeyi rahat bırakacaklar marmara diğer denizlere kiler görevi görecektir. Balık boğazda yatak yapsa kötümü olur uskumru bile tutabiliriz belki, Boğaz 113 balık türünü kaybetti şimdide baş tacını kaybetmek üzere. Yapılan marmaray'ı geçtik, bazı koylar voli ağlarına açıldı 15 eylül de troller devreye girecekler şuan dağınık kanalda olan balığı kıracaklar. Allah balıkların sonunu hayır etsin..