Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Denizlerimizin Sultanı Hakkında

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında ahmet korkmaz tarafından paylaşıldı.

1. ahmet korkmaz

ahmet korkmaz Yeni Üye

Bu yazıyı geçen hafta okudum ve yayınlama gereği duydum, Moderatör ve Adminlerden ricam konun sabit konulara kaydırılmasıdır.

Harika bir beyaz ete sahip olan, pelajik balıklar kategorisinde sayılabilecek gezivi & göç balığı lüferin soyu tükenmek üzere. Daha çok Marmara, Ege ve Karadeniz’de dolaşan lüfer; çok keskin ve sivri dişlere sahiptir ve oldukça uyanıktır. Şayet parmağınızı kaptırırsanız parçalayabilir. Gırgır tekneleri, Trol, kaşık ve olta ile avlanan balık; uyanık pulsuz balıklardan sayılır.

“Su ürünlerinin 2/1 nolu sirkülerinde belirtildiği gibi avlanma minimum boy uzunluğu: 14 cm.dir. Bu ölçünün altında olanlarının avlanması yasaktır.”

Lüferlerin limitlerin dışında avlanarak soylarının tükenmesine karşı çıkan bir grup tarafından internet üzerinden imza kampanyası başlatıldı.

Restaurant işletmecilerinin, gıda sektörü çalışanlarının ve balık sever vatandaşların başlattığı kampanya sayesinde lüfer balığının soyunun tükenmesini durdurabiliriz. Kampanya’nın basın açıklaması aşağıdaki gibidir:

“Biz İstanbul'u seven, Boğaziçi'ne âşık, lüfere hasret şefler, aşçılar, işletmeciler, gıda sektörü çalışanları ve İstanbullu lokanta, restaurant müşterileri olarak endişeliyiz. Avlanma alt limiti 14 cm olan lüferin, bu boyunun, henüz yumurta bırakmamış çinekop boyu olduğunu biliyoruz. Bir lüferin ancak 24-26 cm boyunda, erişkin bir balık olduğunda yumurta bırakabildiğini biliyoruz. Tezgâhlarda gittikçe ufalan ve fiyatı da her gün artan lüferler görüyor olmamız, soyunun tükenmekte olduğunun bir işareti. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) da bu endişemizi doğruluyor.

Boğaziçi'nden istiridye gitti, ıstakoz yok oldu. Hikâyelerini okuyoruz sadece. Peki, lüfer de yok olduğunda ne kalacak geriye?

Lüfere İstanbullu sahip çıkmazsa, İstanbul'dan ne kalacak geriye?

Biz diyoruz ki, Tarım Bakanlığı lüferin avlanma alt limitini en az 20 cm'e çıkartsın.

Biz diyoruz ki, 24 cm'in altında bir lüferi, biz işletmelerimizde ya da tabaklarımızda istemiyoruz.”

Kampanyaya katılmak ve lüfer balığının soyunun tükenmesine engel olmak için bir katkıda bulunmak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dGhOb2Z4Mzk1dm1YZ2lvYXo0bUlQYWc6MA

link düzeltilmiştir

Saygılarımla

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Eylül 2010
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Link çalışmıyor sanırım yada eksik karakter ile copy - paste edilmiş.

4. soner Yılmaz

soner Yılmaz Aktif Üye

Yumurtlama boyu 24 cm. olduğuna göre en az 30 cm. olması gerekir. Bir kaç yıl evvel su ürünleri fakültelerinden görüş istemişlerdi 30 cm. teklifi yapan akademisyenlerin üzerine toplantıda bulunan istanbullu trolcüler yürümüştü. Adamlar işi okadar pişkinliğe vurmuşlarki çinekop ile lüferin ayrı türler olduğunu lüfer avlamıyoruz biz çinekop avlıyoruz diyerek ukalalık bile etmişlerdi.
    Ayrıca ilk paragraftaki pulsuz balık tanımlaması bence yanlış çünkü aşırı pulludur. çinekopken belki pulsuzdur onu bilemem buralarda yok.

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Ben attım imzamı.

6. soner Yılmaz

soner Yılmaz Aktif Üye

Galiba sizin yazınızdı yanlış hatırlamıyorsam levrek için kendinizce bir boy belirlemiştiniz. Kendinizce diyorum ama, sizinki genel olması gereken bir teklif bence. Lüfer'e gelince keşke herkes atabilse vicdanına bu imzayı.
    biz oltacıyız bizim zararımız ne olaki trolün yanında gibi martavallarda zarar vermekte malesef. Bir düşünün akın zamanı kıyıya dizilen amatörleri ve tekneleri
    bir günde yakalanan lüferin hesabını siz yapın. Trol'e kaç trol daha eklenir.
    Başka bir konuda bir balığa bu kadar isim galiba tek bizde vardır. Lüfer, lüferdir
    elli ayrı isimle anarak herbirini ayrı boyda yakalamanın ruhsatını eline almaya çalışmaktan başka bir şey değil bu. Boy ve limitleri belirleyen üyelere ve mesleklerine bakarsanız aslında ''balığın baştan koktuğunu'' da anlarsınız.

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

İmzamı attım, korkuyorum bir gün Lüfer Boğazı terk ederse ne olacak?

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ülkede kına üretim ve satışı için epeyce bir istihdam yaratılacak. :D

9. tanbays

tanbays Aktif Üye

Bende attım imzamı ama sadece lüfer mi ticari kaygılarla değişken su sıcaklıklarında 35 cm üstünde ilk kez yumurtlayan levreğin av limiti 18 cm.

Bu ve bunu gibi örnekler çoğaltılabir bu tebliğ balığı mı yoksa ticaretinimi koruyor...
    Görmemek için çokta çabaya gerek yok galiba...

10. whitefoxss

whitefoxss Aktif Üye

İmza işi tamam.Fakat diğer arkadaşlarında belirttiği gibi,tüm türler için geçerli bu limit sorunu bence.Levrek ve lüfer,çinekop şu anda gözümüzün önünde ama ya palamut.Şu anda tezgahlara düşen balıklar daha palamut olamamışlar.Bugün gördüm ve çok üzüldüm.

11. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Boğaziçi avlanmaya kapatılmadığı sürece (trol,gırgır) boğazdan balık güzel geçiş akış yapamadığı sürece ne söylesek az sonuna geliyoruz yazık .. Bu bölgeyi rahat bırakacaklar marmara diğer denizlere kiler görevi görecektir. Balık boğazda yatak yapsa kötümü olur uskumru bile tutabiliriz belki, Boğaz 113 balık türünü kaybetti şimdide baş tacını kaybetmek üzere. Yapılan marmaray'ı geçtik, bazı koylar voli ağlarına açıldı 15 eylül de troller devreye girecekler şuan dağınık kanalda olan balığı kıracaklar. Allah balıkların sonunu hayır etsin..