Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

dere ağzı ve limanlık bölgelerde levrek avı;

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında löngöz tarafından paylaşıldı.

1. löngöz

löngöz Daimi Üye

arkadaşlar bu konuyu yazmamın sebebi zaman zaman böyle yerlerde bulunabileceğimizi göz önüne alarak ,,uygun takım yapmaktır...
    ben ; yıllar içinde çeşme ,alaçatı,akyaka ,sığacık limanlarında bu basit takımla her zaman verim almışımdır,,,hatta geçen hafta hiç denemediğim gökova ,akbük koyunda denize akan cılız bir azmagın ağzında denemelerim oldu ve üç levrek aldım ,,ikisini geri gönderdim..kiloluk olan yeterliydi ...
    resimler nerede diyeceksiniz ..işte kusurumuz bu ...resim çekme ve yükleme konularında biraz daha çalışacağız anlaşılan ....:)

ana misinamız kesinlikle çekeri yüksek 025-0.26 olacak
    fırdöndümüz en küçük boyda olanından
    10 gr. yuvarlak kurşun
    iğnemiz mustad 3-4-5 numaralardan yeterlidir,,veya yörenizde levrek için kullandığınız iğneler olabilir..

ana bedeni bir kasnağa 30-50 mt kadar saralım,,uçuna fırdöndüyü bağlamadan önce kurşunu ana bedene takalım sonra fırdöndüyü bağlayalım,,40-50 cm kadar 0,25 misinamızdan kol yapalım ve uçuna iğnemizi bağlayalım...

bu takımda en verimli yem keskin bir biçakla sardalyadan floto çıkarıp ,,flotuyu ikiye bölerek kullanmaktır...iğnenin ağzına doğru flotonun kanlı olan baş kısmını denk getirmekte yarar vardır.. (tabii başı kullanmadan).:)
    levrek floto sardalyeyi bir hamlede alacaktır ama çoğu zaman ağzında tutar ,ikinci hamlesini beklemekte yarar vardır..
    ayrıca yöreye ve zamana göre mamun,ve sübye de kullanabilirsiniz..
    bol şanslar...:):)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Haziran 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ismail18

ismail18 Aktif Üye

her sene tatile gidiyorux ama bir türlü levrek cupra avlayamıyorum kıyıdan balıkmı yok nedir anlamadım suya girdigim zamanda cupra levrekte görüyorum ama balıgı kandıramıyoruzz

4. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

bence tatile gittiğin için yakalıyamıyorsun,balık herhalde ikinci planda kalıyor ve bir şeyler eksik ,aynı sorun bende de var,ustalara takılmamız lazım,inşallah doğru takım,doğru yem ve doğru zamanı tutturup birşeyler yakalamak kısmet olur,rastgele

5. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

bülent abi verdiğin bilgiler çok güzel,bizim gibi amatörlere ışık tutacak,teşekkürler

6. löngöz

löngöz Daimi Üye

yukarıda belirtiğim takım eğer balık varsa iş görür..tabii saatlerde çok önemli...sabah suyu veya akşam suyu av olmalı...
    floto sardalyenin düşmanı çok olur,,,küçük balıklar ve yengeçler bu yemi sever,,,onun için bir kaç takım atabilirsiniz,,,ama olta attığınız gibi kalmalı fazla oynamayın....
    ayrıca misina seçimi çok önemlidir,,,çekeri yüksek,,görünmez ve ince misina şarttır...:)

7. löngöz

löngöz Daimi Üye

ne demek Cevat yeterki faydamız olsun....:)

8. Volkan

Volkan Daimi Üye

Bülent abi, bu kolay ama etkili takım için teşekkürler. Kurşun gezer kurşun olacak, değil mi?

9. löngöz

löngöz Daimi Üye

aynen Volkan gezer kurşun,, ağırlığı rüzgar ve yöreye göre ayarlamalıyız...:)

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Yemli levrek avını hiç denemedim.
    At çek yaptığım avlakta dereler mevcut.
    Bu kadar kolay bir takımıı hemen hazırlayıp ilk fırsatta bu yöntemi deneyeceğim.
    1 tane de sorum olacak.
    Ne kadar ileri atmak gerek?
    Takım için teşekkürler Bülent Abi

11. löngöz

löngöz Daimi Üye

genelde dere ağzının ilerisi sığ olur..levrek bu sığlıkla dere ağzının oluşturduğu derinlikde dolaşır,,ve bu hafif derinliklerde yemlenir,,hatta derenin denizle buluştuğu bölgenin enlemesne 10-15 mt sağı ve soluda balık yapar ve yine dalganın denize vurduğu yerin 2 mt arkasındaki yer en verimlidir...
    bir ip ucuda vereyim levrek genelde yanlara atılan oltalarla yakalanır,,dik atışlarda ben daha hiç balık almadım...:)eğer denize atacaksanız yanlamasına ama uzak atış yapın...yani 2mt önünüze değil...:rolleyes:
    balık yakaladığında hatırlaman dileğiyle,,,rastgelsin...:):)