Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dere için olta tercihi?

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında RizeLee tarafından paylaşıldı.

1. RizeLee

RizeLee Yeni Üye

Herkese merhabalar 4gün sonra rizeye gideceğim,orda derede kullanabileceğim alabalık için olta tavsiyesi alabilirmiyim,dere için uygun ölçüler ve yem çeşidi olarak tavsiyelerinizi bekliyorum herkese Rastgele...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. tanbays

tanbays Aktif Üye

Bu konuda forumda Tatlı su av raporları ile tatlı su balıkları konusunu incelersen fikir alabilirsin..

Ne şekilde avlanmayı düşünüyorsun veya daha çok zevk alıyorsun onu bilmek gerek (yemli-at-çek vs.)

4. RizeLee

RizeLee Yeni Üye

yemli zaten rizede dereler yaklasık 2 metre derinlikde ve 5 mt kadar ene sahip buna göre bir olta düşünüyordum birde mısır daha once kullanmadım alabalıga uygunmudur?

5. tanbays

tanbays Aktif Üye

Derenin genişliği veya derinliği at-çek için farketmez Alican, daha önce derede alabalık avladın mı, veya balık avı konusunda tecrüben nedir malzemen varmı elinde (kamış+makina) biraz açarmısın... ?

6. enes183

enes183 Üye

Alican kardeş derelerde doğal yemlerler balık avlamak yasak. Alabalık için mepps , bluefox marka kaşıkları kullanarak iyi sonuçlar alabilirsin. alabalık için kamış olarak shmano alivio 165 cm UL veya shimano catana 165 cm UL kamış öneririm. makina olarak ise shimano alivio 1000 fb , shimano catana 1000 fb , shimano alivio 1000 fc , daiwa crossfire 1500 öneririm.

7. RizeLee

RizeLee Yeni Üye

Tanbay abi avladım şuan elımde 3.5 metre var bir ablastar makınalı oltam ama dere için daha küçük ve hafif bir olta almayı duüşünüyorum hazırolta.com dan onerebileceğiniz bir set varmı acaba?
    Enes kardesim bilgiler için teşekkür ediyorum sanada inceliyorum hemen tavsiyelerini...

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Enes güzel seçenekler önermiş.
    Bu seçeneklerin fiyatı sana uygun gelmezse kamış ve makinaların boylarını referans olarak alabilirsin.
    1.5m ile en fazla 2 metrelik bir kamış ile 1000 lik ile en fazla 2500lük bir makina işini görecektir.
    Boyları özellikle aralıklı verdim ki belki sonradan levrek avına da merak sararsın.
    Yine de sadece alabalık avlayacaksan en küçük boyları ve en düşük atarlısını almalısın.
    Rastgelsin

9. RizeLee

RizeLee Yeni Üye

Çok teşekkürler şeref abi...Rastgele...

10. tanbays

tanbays Aktif Üye

Eğer Kısıkta kaldıysa matriks serisi veya Cengiz balıkçılıktaki lineafee rapid serisi işini fazlasıyla görecektir. Bu tip şeyler internetten alınırsa hüsran olabilir Alican, atla git bak mağazadaki abilerinle konuş, nasıl avlanmak istediğini anlat, belki sana senin uyguladığında çok zevk alabileceğin farklı seçenekler sunabilirler, tabi uygulamışlarsa...

Matrix, Rapide göre biraz daha sert bir kamıştır 35-40 tl civarındaydı ben aldığımda. İlk başlarda işini görecektir ama daha fazla aksiyon ve heyecan istiyorsan Rapid (biraz daha elin alıştıktan sonra) sana daha çok zevk verecektir. Esnekliği ve yumuşak yapısı sayesinde hem atışların daha verimli olur hemde mücadele anında kamış; kalamayla birlikte hafif düzeneği (ince misina) tolore eder.

Makina alacaksan en fazla 4000 veya 3000 lik makine al, misinan en fazla yeni başlıyorsan bile 0,18 olsun bulabiliyorsan 2000 lik bir makine al ama çevirdiğinde su gibi akmalı :)
    5,1 devir yeterlidir ilk başta daha sonra 2000 lik yüksek devirli makinelere bakarsın.

Balığı yemlide oturup avlayabilirsin ama en hafif takımla aldığın zevkten sonra balığın sayısına değil yaptığı mücadeleye tav olacaksın... Amacında bu olsun :)

Şimdiden rastgele sana...

11. RizeLee

RizeLee Yeni Üye

Tanbay abi şuan elimde bando sx 4000 serisi bir makinamda var işimi görürmü acaba sadece söylediğin kamışı alsam makineyi bunu taksam olrmu?